Podminky cookies

Kdy a proč firmy přecházejí do cloudu?

Kdy a proč firmy přecházejí do cloudu?

Kdy a proč firmy přecházejí do cloudu?

Přechod na cloud. Většina firem dnes už neřeší, jestli vůbec, ale kdy na cloud přejít. Průzkum CEO Survey, který v lednu 2020 zrealizoval magazín Forbes, ukázal, že 69 % českých firem už alespoň částečně nějaké cloudové řešení zavedlo. A další se k tomuto kroku chystají: 65 % českých ředitelů totiž cloud považuje za technologii, která bude pro jejich společnost v dalších 3 až 5 letech nejvýznamnější. Až za cloudem pak skončila témata jako blockchain, průmysl 4.0 nebo umělá inteligence. 

Zajímá Vás O2 Cloud?

Diskuze o přechodu do cloudu je obvykle spojená s dalšími změnami, které se ve firmě dějí, nebo se na ně firma chystá. Které to jsou nejčastěji?

Přechod na cloud spouští dosluhující hardware

Investice do nového hardwaru a softwaru jsou jedním z nejčastějších spouštěčů úvah o přechodu do cloudu. Servery se obvykle obnovují jednou za 4 až 6 let. U softwaru je životnost ještě kratší, obvykle jsou to 2 až 4 roky. „Firmy pak v okamžiku, kdy se rozhodují, jestli pořídit nový fyzický server, nebo aplikaci přesunout na cloud, vsadí na cloud,“ říká Martin Panák, segmentový ICT manažer O2.

A postupně pak do cloudu migrují další a další aplikace a systémy, podle toho, jak se vlastní zastaralé servery postupně vypínají. „Neodepisují se tedy investice, které už proběhly, pouze se nerealizují nové,“ vyvrací Martin Panák častou obavu finančních ředitelů. „Přechod je postupný a určitě neznamená, že by se téměř nové servery odepsaly a poslaly do starého železa.“

 

Kdy a proč firmy přecházejí do cloudu?

Důvodů pro cloud je samozřejmě více než jen zastarávající servery. Některé firmy ho volí z ekonomických důvodů, u jiných je spouštěčem stěhování nebo nejistota z budoucího vývoje trhu. Cloud totiž dovoluje upravovat disponibilní výpočetní výkon podle toho, co firma zrovna potřebuje, a ne podle toho, do čeho před pár lety zainvestovala.

Změna financování firemního IT

Firmy stále častěji přesouvají finance z kolonky investičních nákladů do kategorie pravidelných provozních nákladů. „Mohou tak snáz, agilně reagovat třeba na nepředvídatelný vývoj trhu,“ říká Josef Vašek, produktový manažer O2. „Zákazník zkrátka neví, co bude za rok, nebo za pět let. Nechce, nebo prostě nemůže jednorázově investovat do drahého hardwaru, a tak vsadí na cloud. Sníží tím své podnikatelské riziko, a zároveň má možnost navyšovat kapacity, když bude potřeba.“

Přečtěte si, jaké jsou další výhody cloudovéhořešení pro firmy.

Rychlé změny na trhu a agilní přístup

Cloud je ideálním řešením v případě rychlých změn na trhu, které přinášejí nové byznysové příležitosti, ale i hrozby, na které však interní IT nedokáže reagovat dostatečně rychle.

Přechod na cloud je tedy logickým řešením i pro společnosti, které během roku zažívají několik velkých výkyvů v poptávce. Typicky jde o e-shopy před Black Friday nebo Vánoci. Zatímco v tradičním pojetí IT se výkon serverů musí dimenzovat na nejvyšší zátěž, cloud umožňuje řídit a kupovat si jen výkon, který firma aktuálně potřebuje.

Agilní přístup je nenahraditelný také pro firmy, které v cloudu poskytovatele vyvíjejí softwarové aplikace pro své zákazníky. Kdyby šly „starou cestou,“ trval by celý proces od konfigurace přes nákup po instalaci nového serveru pro nového zákazníka třeba i několik týdnů. V případě cloudu stačí jeden mail nebo telefonát – a výkon je navýšený do druhého dne.

Fúze a sestěhování firem

„Jeden z našich klientů se pro cloud rozhodl kvůli plánované fúzi. Firma nemusela řešit kompatibilitu hardwaru, ale všechny kritické aplikace migrovala do cloudu. Stejně jako firma, se kterou fúzovala,“ popisuje Martin Panák. „Kdyby nešli cestou cloudu, sestěhování všech lokalit a IT oddělení by jim trvalo asi rok.“  Mnohdy navíc nemusí jít ani o fúzi: Pro mnoho firem se cloud stane aktuálním, když se stěhují. Na nové adrese už se serverovnou nepočítají nebo by stěhování a následné zprovozňování serverů bylo příliš složité.

Cloud jako testovací prostředí

Část firem pak cloud využívá jako testovací prostředí pro nové systémy a aplikace. IT specialisté je tak snadno udrží oddělené od kritických aplikací firmy, zjistí, jaké má aplikace nároky na výkon, a jak funguje. „Některé společnosti se pak rozhodnou aplikaci v cloudu ponechat, je to pro ně jednodušší řešení než pro ni třeba stavět nové servery,“ dodává Martin Panák.

 

Přechod do cloudu bývá pozvolný

Firmy přechod z on-premise řešení na cloud sice často spojují s nějakou další významnou změnou, samotný proces je ale obvykle pozvolný. Zároveň je třeba počítat s tím, že migrací firemních systémů a dat do cloudu to celé nekončí. Aby byl přechod na cloud opravdu smysluplný, je nezbytné upravit i návazné firemní procesy a postupy. Přechodem na cloud se mění i náplň práce firemních IT specialistů.

Zkušený cloudový poskytovatel je pak v celém procesu migrace, implementace a zprovoznění firmě partnerem a průvodcem.

Zajímají vás možnosti pronájmu serverů pro vaši firmu? Kontaktujte nás a naši špičkoví specialisté vám z široké nabídky cloudových řešení od O2 pomohou najít řešení na míru. A pomůžou i s tím, aby byl přechod na cloud pro vaši firmu co nejsnazší a nejefektivnější.

S firemním cloudem vám poradíme
Související článek Firemní cloud: Patří do něj kritické aplikace a systémy. Ale pozor: Není cloud jako cloud
Nahoru