Virtualizujete? Pusťte se do virtualizace rovnou v cloudu. Ušetříte za „železo“ i drahé vzdělání

Virtualizujete? Pusťte se do virtualizace rovnou v cloudu. Ušetříte za „železo“ i drahé vzdělání

Virtualizujete? Pusťte se do virtualizace rovnou v cloudu. Ušetříte za „železo“ i drahé vzdělání

Servery ukryté pod schody, v nejrůznějších výklencích nebo v komoře, kde se dělí o místo s čisticími prostředky. Tenhle „IT underground“ z českých firem postupně mizí. Firmy totiž zjišťují, jak klíčová jsou v dnešní době data a bezchybně fungující firemní aplikace, a hledají řešení: Budují moderní serverovny, virtualizují nebo virtualizaci rovnou pojí i s přechodem k poskytovateli cloudu.

Zajímá Vás O2 Cloud?

Podle zkušeností konzultantů O2 je virtualizace trendem především u středně velkých firem. Část z nich nicméně stále „virtualizuje na koleni“, respektive na vlastním hardwaru a často bez toho, aby byli firemní IT specialisté dostatečně zkušení. Není výjimkou, že se do virtualizace pouští bez předchozích zkušeností a průvodcem je jim video na YouTube.

Přicházejí tím jednak o výhody spojené s virtualizací u poskytovatele a často se také dopouštějí chyb, které přímo ohrožují bezproblémový chod firmy. Mimochodem, nedopouští se jich i vaši IT specialisté?

 

3 nejčastější chyby při virtualizaci přímo ve firmě

(Ne)pravidelná správa virtualizačního softwaru

Pravidelně aktualizovat virtualizační software je otázka nejen bezpečnosti a dostupnosti, ale také užívání plné funkcionality. A chybou je nejen aktualizace jednou za 3 a více let, ale i aktualizace prováděné každý měsíc. Škodlivé jsou v tomto případě oba extrémy a ideálem pak aktualizace zhruba jednou za 6 měsíců a na některou ze „stabilních“ verzí.

Prohřešky vůči bezpečnosti

Správci firemních sítí se velmi často dopouštějí zbytečných „chyb z pohodlnosti“. Řešení konfigurují tak, aby měli snadný přístup tam, kam potřebují. Neřeší zabezpečené zóny, nemají dostatečně zabezpečené přístupové údaje, řízení virtualizace nestojí mimo produkční prostředí, a pro případného útočníka tak není příliš složité se dostat tam, kam potřebuje.

A to je jen střípek toho, co je potřeba z pohledu bezpečnosti řešit. Podrobněji jsme se o virtuální bezpečnosti rozepsali v článku: Od cloudového firewallu až k „hrncům plným medu“ pro hackery

A to je jen střípek toho, co je potřeba z pohledu bezpečnosti řešit. Přečtěte si více v článcích: 

Opravy svépomocí

Servery jsou pořád „jenom“ technologie, která, i přes deklarovanou dostupnost, může zazlobit. Mnoho firemních IT specialistů se nicméně v takový okamžik neobrátí na profesionální podporu výrobce hardwaru, ale pokouší se o „opravy svépomocí“. Obvykle ze dvou hlavních důvodů: Mnohdy netuší, že mají profesionální podporu v ceně zařízení, případně je pro ně nepříjemné a nepohodlné řešit problémy s obvykle anglicky komunikující podporou.

Jazyk podpory je důležitým parametrem při výběru poskytovatele:

Virtualizace u poskytovatele: Know-how a zkušenosti v ceně

Takových přešlapů se poskytovatel cloudu nedopustí. Kromě zjednodušení správy a odpadnutí starostí s nákupem hardwaru a péčí o něj, získáte virtualizací u cloudového poskytovatele i hluboké know-how specialistů na virtualizaci. Mimochodem, know-how, které by vás v případě virtualizace na vlastním zařízení stálo pravděpodobně nižší stovky tisíc korun ročně. Právě na takové částky totiž přijde certifikace jednoho IT specialisty. Každý rok.

S přechodem k poskytovateli cloudu toto řešit nemusíte. Odpadá i zmiňovaný nákup hardwaru a jeho správa, nemusíte řešit stáří serverů a případný (ne)soulad životních cyklů zařízení. V neposlední řadě pak nejste limitováni velikostí a výkonem nakoupených serverů.

Virtualizace u poskytovatele cloudu totiž znamená ohromnou flexibilitu – výkon a parametry můžete upravovat podle aktuálních potřeb.

 
Garantem kvality služeb a know-how je firma VMware. O2 je držitelem nejvyšší certifikace, kterou je možné získat, a patří tak mezi poskytovatele, které VMware doporučuje jako prověřené, spolehlivé a bezpečné dodavatele cloudových služeb.

Paleta cloudových řešení u O2 je pestrá

Pokud se rozhodnete pro virtualizaci v Cloudu O2, máte na výběr hned z několika řešení.

  • O2 Virtuální server: Jednoduché, cenově dostupné a rychlé řešení. Ideální pro jednoduché a jasně definované aplikace. Bez čekání a investic do hardwaru.
  • O2 Virtuální datové centrum: Nejčastěji poptávaná služba. Firma si u O2 nakoupí výkon a s ním pracuje podle aktuálních potřeb. Vše si spravují sami firemní IT specialisté.
  • O2 Virtualizované řešení: Vyšší úroveň služby připravené na míru potřebám zákazníka a pro provoz kritických aplikací. Virtualizované řešení umožňuje L2 propoje na úrovni datového centra, a tedy propojení cloudu s housingem.
  • Privátní cloud: Důvody pro privátní cloud jsou obvykle licenční. Licenční smlouva neumožňuje přechod do virtuálního datového centra, tedy do sdíleného prostředí. Proto pro firmu připravíme dedikované zařízení a prostředí.
  • Hybridní cloud: Kombinace cloudu a housingu a častý scénář například při stěhování firmy nebo postupném přechodu na cloud po skončení životnosti serverů.

Přemýšlíte o virtualizaci a přechodu na cloud? Přečtěte si i další články:

Anebo nás rovnou kontaktujte a vše probereme osobně.

S firemním cloudem vám poradíme

Jaroslav Slavíček, produktový manažer pro síťovou bezpečnost                                                            Jaroslav se ve společnosti O2 Czech Republic a.s. specializuje na rozvoj bezpečnostních služeb s cílem minimalizovat našim klientům dopady kybernetických hrozeb. Vystudoval Dopravní fakultu ČVUT se zaměřením na Automatizaci v dopravě a telekomunikacích. 5 let působil na Českém telekomunikačním úřadě v odboru regulace telekomunikačních sítí a služeb. Od roku 2006 se pohybuje v telco společnostech, kde se zabývá strategickým plánováním a rozvojem služeb v oblastech Datová centra, Cloud, Storage, Backup a Security.odpovídá za rozvoj ICT služeb. Je odborníkem na cloud, datová centra a kybernetickou bezpečnost. Ve společnosti pracuje od roku 2018.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Související článek Na 40 % firem říká, že zálohuje, data ale obnovit neumí. Jak jste na tom vy?
Nahoru