Na 40 % firem říká, že zálohuje, data ale obnovit neumí. Jak jste na tom vy?

Představte si, že by najednou zmizela všechna data, s nimiž vaše firma pracuje. Neměli byste databázi klientů, historii obchodních případů ani veškerou firemní komunikaci, přišli byste o účetní výkazy, výrobní dokumentaci i informace o skladových zásobách…

Několik hodin, možná dnů, týdnů.

Přežila by vaše firma? A přežila by to její pověst?

Jak (ne)přijít o data?

Ztráta nebo poškození dat může mít celou řadu příčin. Může jít o omyl, třeba když váš zaměstnanec klikne na zavirovanou přílohu, o které si myslel, že je to běžná zpráva od kolegy. Nebo cílený kybernetický útok, kdy se hacker nenápadně nabourá do vaší sítě a potichounku zašifruje všechny soubory. Takže když jednou ráno přijdete do kanceláře, jediné, co funguje, je kávovar. A vy stojíte před volbou, zda zaplatit za šifrovací klíč, nebo ne.

Typicky je ale příčinou technický problém nebo havárie. Může jít o elektrický zkrat, krádež zařízení, na kterém data uchováváte, stejně tak může na server někdo vylít vodu, v budově vypukne požár nebo ji vyplaví povodeň. A data jsou fuč.

Pro firmy a podnikatele je ztráta dat jedním z největších IT strašáků. Co ale dělat, abychom ji nemuseli řešit?

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

Víte, jak máte ve firmě nastavené zálohovací plány, nebo byste na tom byli s obnovou jako zmíněných 40 % českých firem a neporadili byste si s ní? Právě obnovitelnost dat v případě potřeby je jediným důkazem správně zálohovaných dat, a doporučujeme ji proto pravidelně testovat.

Z našich zkušeností také vyplývá, že firmy si zálohování často pletou s archivací. Rozdíl je v tom, že kvalitní a robustní záloha se pravidelně aktualizuje, kdežto archivaci si můžete představit jako kompletní obraz vašeho systému uložený na bezpečném místě. Jde ale opravdu jen o fotografii, pořízenou v určitém okamžiku, do které se už žádné další změny nepropíšou.

„Archivace se používá na data, která je potřeba uchovat po určitou dobu. Třeba kvůli zákonným důvodům. Aktivně s nimi ale nepracujete. Jde například o faktury, daňová přiznání, uzavřené smlouvy nebo historické spisy. Zálohování musí v ideálním případě ukládat online data z aktuálních souborů, se kterými firma pracuje. Online proto, aby v případě ztráty probíhala obnova z nejaktuálnějších dat.“
Vítězslav Hájek, manažer segmentu ICT a cybersecurity v O2

Nejdůležitější u záloh je jejich pravidelnost. Čím častěji záloha probíhá, tím lépe. Perioda závisí hlavně na množství změn, které se v datech dějí, a samozřejmě na důležitosti dat pro fungování vaší firmy. Data, bez kterých vaše firma nepřežije, zálohujte častěji než ta, která pro běh firmy nejsou tak důležitá.

Obecně doporučujeme zálohovat 1× denně a minimálně 1× týdně by měla proběhnout kompletní záloha dat.

Jak na to?

Zde se vyplatí řídit se pravidlem 3–2–1.

To ve stručnosti říká, že data by měla být uložená ve 3 kopiích, na 2 různých médiích a minimálně 1 z nich fyzicky mimo pracoviště.

Data se zálohují pomocí softwaru, který vytvoří jejich kopii na záložním úložišti. Záloha se obvykle ukládá na externí disk nebo do cloudu. Pokud si firemní data zálohujete sami, znovu připomínáme důležitost pravidelného testování, zdali jste schopní data ze zálohy obnovit.

Nastavit funkční systém zálohování není úplně jednoduchá záležitost. Je proto dobré ho konzultovat s experty, kteří se touto tematikou zabývají. Můžeme vám s tím pomoci.
O2 Zálohování vám garantuje snadnou a rychlou obnovu dat, kdykoliv ji budete potřebovat. Zálohu máte k dispozici 24/7, data jsou uložená mimo vaše pracoviště a neohrozí je výpadky elektřiny, útok hackerů ani povodně.
Celým procesem návrhu záloh i obnovy dat vás samozřejmě provedeme a nastavíme i pravidelnou kontrolu jejich úspěšnosti. Služba se dá škálovat, takže platíte jen za kapacitu, kterou právě potřebujete využívat.

Zálohování je jeden ze střípků celé mozaiky ochrany dat. Kromě pravidelného vzdělávání a testování zaměstnanců na téma práce s daty je samozřejmostí i důsledná ochrana proti kybernetickým útokům. Pokud na otázky kyberbezpečnosti nemáte ve firmě dostatek kapacit, můžete si ochranu svých dat outsourcovat. Vždycky se ale jedná výhradně o manažerské rozhodnutí.

Co si z článku odnést:

  • Velká část českých firem sice svá data zálohuje, obnovit by je ale neuměly.
  • Je rozdíl mezi archivací, která se používá na uchování dat, s nimiž aktivně nepracujete, a zálohou, jež zabezpečí data, která firma pravidelně využívá.
  • Zálohujte podle pravidla 3–2–1 – data ukládejte ve 3 kopiích, na 2 různých médiích a minimálně 1 z nich fyzicky mimo pracoviště.
  • Obecně doporučená periodicita je 1× denně běžná záloha a 1× týdně komplexní záloha dat, rozhodujícím kritériem je ale důležitost dat pro fungování vaší firmy.
Související článek Firemní data a kam s nimi
Nahoru