Budoucnost firemního cloudu v číslech: Firmy od něj čekají vyšší efektivitu a obavy mají z bezpečnosti

Svět IT se mění. To, co ještě před pár lety patřilo do kategorie sci-fi, je dnes realitou. Trendy, nálady, ale i reálný stav IT v českých a světových firmách monitoruje mezinárodní výzkumná společnost IDC. My vám nabízíme exkluzivní data týkající se cloudu: Kolik velkých českých firem cloud opravdu využívá? Co od něj očekávají? A jaké jsou predikce pro další roky?

Firemní aplikace provozuje v cloudu podle výzkumu IDC téměř 40 % českých firem s více než 100 zaměstnanci. Ještě větší zastoupení pak má ve firmách cloud jako uložiště dat – takto ho využívá 45 % firem. Dalších 25 % firem v průzkumu v březnu 2020 uvedlo, že cloud začne jedním, nebo druhým způsobem využívat do jednoho roku.

Zajímá Vás O2 Cloud?
 
Kromě cloudu pak mezi českými firmami nejvíce rezonují automatická digitalizace dokumentů a aplikace pro vyšší mobilitu a případnou práci na dálku. Tyto oblasti firmy plánují rozvíjet a investovat do nich v nejbližších měsících nejvíce. Na chvostu naopak zůstávají 3D tisk a umělá inteligence. Do těchto oblastí se české firmy příliš nehrnou. Zlepšení možná přinese spuštění 5G sítě, která ve spojení s cloudem nabízí neuvěřitelné možnosti.

Pokud se na české firmy v cloudu podíváme díky IDC průzkumu detailněji, pak platí, že mnoho firem sází na kombinaci hned několika cloudových řešení. 51 % firem, které cloud používají, má vlastní privátní cloud, jehož chod zajišťují IT specialisté dané firmy. 41 % společností má zkušenost s veřejným cloudem od některé z poskytovatelů a čtvrtina firem využívá hostovaný privátní cloud u cloudového poskytovatele.

Důvody pro cloud? Zkušenosti O2 konzultantů a IDC jsou podobné

O důvodech, kdy a proč firmy přecházejí do cloudu, jsme se už podrobně rozepisovali. A poznatky z průzkumu IDC se vesměs shodují se zkušenostmi našich konzultantů. Spouštěč přechodu na cloud obvykle nebývá jeden, ale jde o kombinaci hned několika faktorů, které firma potřebuje vyřešit.

Přečtěte si: Proč firmy přecházejí do cloudu 

Proč české firmy přechází na cloud?

  • 60 % firem kvůli funkcionalitě, službě, kterou dokáže nabídnout jen cloudová platforma.
  • 53 % firem v okamžiku, když potřebu zvýšit kapacitu nebo stěhují vlastní serverovnu/datové centrum.
  • 46 % firem volí cloud kvůli konci životního cyklu hardwaru.
  • 43 % firem přechod na cloud spojuje s končícími softwarovými licencemi, respektive dosluhujícím softwarem.
  • 35 % společností na cloud sází, protože došlo ke snížení provozního rozpočtu na IT.

 

O cloudu rozhoduje obvykle IT ředitel. A řeší bezpečnost

Kdo jsou ti, kteří rozhodují o přechodu na cloud? Ve více než 50 % českých firem má hlavní slovo ředitel IT. Každá 5. firma pak v oblasti cloudu postupuje podle rozhodnutí finančního ředitele. A ve zhruba 15 % firem má rozhodující slovo byznysová větev firmy.

Přechod na cloud je velká, až strategická změna ve fungování mnoha firem. A logicky se pojí s obavami. 63 % rozhodovatelů ve firmách má obavy z nedostatečného zabezpečení cloudu, 53 % dotazovaných vyjádřilo obavy z přílišné závislosti na poskytovateli cloudu. 44 % uvádí obavy z finanční náročnosti a následné neefektivity řešení. A 41 % vnímá jako problematický samotný přechod a integraci cloudu do aktuálního fungování firemního IT.

Naše zkušenosti týkající se obav zákazníků? Jsou velmi podobné a podrobně jsme se o nich rozepsali v článcích:

Cloud 2024: Cloud jako dominantní řešení

Význam a využití cloudu dále porostou. A to celosvětově. Takhle vypadá budoucnost cloudu podle IDC:

  • Do konce roku 2021 se bude 70 % nových firemních aplikací vyvíjet už přímo v cloudu.
  • V roce 2022 bude 60 % z 2000 největších světových firem využívat umělou inteligenci a využije k tomu cloud. Primárně půjde o práci s daty a jejich vyhodnocování. A to i v reálném čase.
  • IDC očekává, že v roce 2023 bude více než 50 % provozních výdajů na IT nastaveno tak, že firmy budou platit „za skutečnou spotřebu“. Tedy například jen za kapacitu a výkon, který skutečně využívají. Právě cloudové řešení je pro takové nastavení IT budgetu ideální.
  • V roce 2024 bude mít 900 z 1000 největších globálních firem celou IT infrastrukturu vystavěnou na kombinaci veřejného a privátního cloudového řešení.

A co vaše firma? Zařadí se v dalších měsících mezi ty, které v cloudu vidí budoucnost a příležitost? My v O2 vám s přechodem na cloud rádi pomůžeme. Dejte nám o sobě vědět!

S firemním cloudem vám poradíme

Další zajímavý obsah na téma cloud:

Jaroslav Slavíček, produktový manažer pro síťovou bezpečnost                                                            Jaroslav se ve společnosti O2 Czech Republic a.s. specializuje na rozvoj bezpečnostních služeb s cílem minimalizovat našim klientům dopady kybernetických hrozeb. Vystudoval Dopravní fakultu ČVUT se zaměřením na Automatizaci v dopravě a telekomunikacích. 5 let působil na Českém telekomunikačním úřadě v odboru regulace telekomunikačních sítí a služeb. Od roku 2006 se pohybuje v telco společnostech, kde se zabývá strategickým plánováním a rozvojem služeb v oblastech Datová centra, Cloud, Storage, Backup a Security.odpovídá za rozvoj ICT služeb. Je odborníkem na cloud, datová centra a kybernetickou bezpečnost. Ve společnosti pracuje od roku 2018.

Související článek Na 40 % firem říká, že zálohuje, data ale obnovit neumí. Jak jste na tom vy?
Nahoru