Víte, že i když máte iPhone, tak voláte přes Huawei nebo Ericsson?

Výrobců mobilů jsou desítky, třeba operátor O2 nabízí výrobky víc jak patnácti značek. Takže výběr mají zákazníci velký, nehledě na to, že každá ze značek má v nabídce několik modelů, některé i desítky různých přístrojů. Ale samotní operátoři to mají složitější. Výrobců telekomunikační infrastruktury je sice hodně, ale většina firem se soustřeďuje na konkrétní prvky. Opravdu komplexních výrobců telekomunikační infrastruktury je jen několik.

Komplexním výrobcem je myšlena taková firma, která teoreticky dokáže z převážně vlastních zdrojů postavit celou mobilní síť, aby mohla fungovat v komerčním provozu. Je nutné upozornit na slovíčko převážně, protože vždy jsou potřeba externí dodavatelé. Ty si může najmout právě komplexní výrobce infrastruktury a nebo si ho vybere jako dalšího dodavatele mobilní operátor. Jde i o to, aby takový komplexní výrobce zvládal nejnovější technologie, což jsou aktuálně sítě 5G.

Pět prstů stačí

Spočítat je můžeme na prstech jedné ruky. Je to Ericsson, Huawei, Nokia, ZTE a Samsung. Je to dáno dřívějšími akvizicemi, v kterých byla aktivní především Nokia. Ta nejprve pohltila Siemens Communication a následně i Alcatel Lucent. Ano, mobilní operátoři po celém světě vybírají z pětice velkých dodavatelů infrastruktury. Navíc jejich situace není stejná.

Samsung se v tomto byznysu nepohybuje tak dlouho jako konkurenti a jeho výrobní kapacity jsou omezené. ZTE se specializuje primárně na domácí čínský trh a země mimo Evropu a USA. Nokia je ve fázi transformace celé firmy a její kapacity jsou také omezené. Huawei musí řešit na některých trzích embargo ze strany USA a zřejmě jen Ericsson neřeší nějaké aktuální problémy.

Přitom na globálním trhu je situace napjatá. Většina operátorů potřebuje upgradovat své technologie na 5G, takže o infrastrukturu je velký zájem. Výhodu mají ti operátoři, kteří své kontrakty uzavřeli dostatečně dopředu. Naopak ti co váhali, mohou mít v nadcházejícím období problémy, dodávky se zřejmě budou opožďovat. Ostatně, nedostatky čipů a jiných součástek trápí v podstatě všechny obory.

Operátor O2 si vybral včas

Operátor O2 si dodavatele infrastruktury pro 5G již vybral. Dodavatelem rádiové části sítě je společnost Ericsson a úpravy infrastruktury jsou už v plném proudu. Podrobnosti se dočte v tomto článku, kde najdete i desítky fotografií, jak taková změna probíhá. O2 se rozhodlo obnovit infrastrukturu takzvaně z gruntu, nejde tedy jen o rekonfiguraci, jak je u některých operátorů běžné. I díky tomu získává síť O2 významný technologický náskok.

Celkově však i operátor O2 využívá víc dodavatelů infrastruktury. Liší se to i podle generace části sítě. Z těch velkých tak mezi dodavatele patří i Huawei nebo Nokia.

Celkově v Evropě platí, že pokud voláte nebo datujete v mobilní síti, tak využíváte technologie Ericssonu, Huaweie, Nokie a v menší míře i ZTE či Samsungu.  Samozřejmě i dalších firem, operátorská infrastruktura je velmi široká a mnoho firem, které se na ní podílejí, je všeobecně neznámá.

Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek 5G drony a chytrý kamerový systém. O2 představilo spolu s městy Plzní a Bílinou praktické využití 5G sítí
Nahoru