Sbírkový hrdina: titul, který získal tiskový mluvčí O2 TV Sport Solnař za pomoc Ukrajině 

Někdy ta nejdůležitější pomoc spočívá v dobrém nápadu, načasování a samotné chuti pomáhat. To všechno spojil David Solnař, tiskový mluvčí O2 TV Sport, společně s kolegy z redakce O2 TV Sport, kde se zrodil nápad na březnové Derby pro Ukrajinu.

Díky nim a divákům O2 TV Sport se podařilo během fotbalového klání vybrat neuvěřitelné 4 miliony korun na sbírku SOS Ukrajina, kterou organizoval Člověk v tísni. A to prostřednictvím DMS a QR kódů. Tato sbírka pomohla se zajištěním humanitárních potřeb pro oběti konfliktu na Ukrajině. 

Za tento počin přebral David Solnař Cenu Fóra dárců pro osobnosti filantropie v kategorii Sbírkový hrdina.  

Co tě přivedlo k nápadu spojit pomoc Ukrajině a fotbalové derby? 

Předně bych chtěl podotknout, že tato aktivita na pomoc Ukrajině byla realizována v rámci kolektivu. Zapojila se do něj řada kolegů z redakce O2 TV Sport. Velké poděkování a ocenění míří také za Markem Kindernayem, výkonným ředitelem O2 TV Sport, který tento záměr inicioval, schválil a intenzivně podporoval. Přemýšleli jsme, jak bychom se mohli do pomoci Ukrajině zapojit, byl to zhruba týden po vypuknutí konfliktu. A zrovna se konalo derby Slavia vs. Sparta, které se tradičně těší největšímu zájmu diváků.  

Nastaly například nějaké komplikace, které mohly ohrozit realizaci charitativního nápadu? 

Stalo se poprvé v historii, kdy takto ostře sledovaný zápas byl kompletně ve znamení pomoci. Samozřejmě jsme nevěděli, jak fanoušci zareagují. Upravená televizní vizibilita, která je běžná u charitativních koncertů a akcí, nesla riziko v tom, že si fotbaloví diváci budou stěžovat, že nemají kompletní přehled o dění na hřišti, jelikož část televizní obrazovky zabralo charitativní sdělení, či že jim budou chybět tradiční informace v rámci studií.

Téma válečného konfliktu se nám totiž podařilo dostat i do zápasových studií před samotným přenosem. Diváci se tak například dozvěděli, jak se situace na Ukrajině týká členů obou mužstev. I díky této komunikaci se nám povedlo celou aktivitu vhodně odprezentovat a dokázali jsme minimalizovat jakékoliv negativní reakce fanoušků. 

Byl jsem během utkání nervózní a netrpělivě jsem čekal na zprávy, kolik se průběžně vybralo,“

David Solnař, tiskový mluvčí O2 TV Sport

Čekal jsi, že během zápasu společně s diváky vyberete tak velký objem peněz?  

Akce dopadla úspěchem a překonala očekávání. Bylo to příjemné překvapení, v jaké míře se fanoušci Slavie a Sparty zapojili. Částka směřovala přes Člověka v tísni na pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům a na ochranu ohrožených rodin i jednotlivců. Zde chci poděkovat i Nadaci O2, která nám velmi pomohla s propojením a usnadnila tak komunikaci. Celý záměr se díky vybrané částce dočkal i mediálního ohlasu a uznání sportovního světa. Jednalo se o jednu z největších částek vybraných při fotbalových klání. 

Jaká tě napadla první myšlenka, když jsi viděl výslednou částku? 

Musím přiznat, že jsem byl během utkání nervózní a netrpělivě jsem čekal na zprávy, kolik se průběžně vybralo. Když jsem po prvním poločase viděl, že máme přes dva miliony, tak jsem se uklidnil a měl jsem radost, že jsme do toho šli. Stálo to za to. 

Co pro tebe znamená, že jsi vyhrál v kategorii Sbírkový hrdina? 

Nejsem úplně příznivcem individuálních ocenění, protože za každou aktivitou stojí více lidí. Ale chtěl bych ocenit hrdinství za poslední dobu všech, kteří jakkoliv pomáhali. Ať už to byla doba covidu nebo nyní při konfliktu na Ukrajině. Často se jako národ nechválíme, ale tahle naše sounáležitost, to je něco, na co můžeme být právem pyšní. Není nám lhostejný osud druhých, máme i ve světovém srovnání velké sociální cítění.

A přál bych si, abychom pokračovali. Je úplně jedno kde a jak, každý z nás dokáže pomoci, stačí jen trocha odvahy vystoupit z řady. Nikdy člověk neví, kdy sám bude pomoc druhých potřebovat. 

Společnost O2 pomohla lidem mířícím z Ukrajiny i rozdáním desítek tisíc přednabitých SIM karet.

Související článek Humanitární organizace získají desítky tisíc přednabitých SIM karet
Nahoru