Dívka s lípou

Za jednu korunu se toho před rokem 1989 dala pořídit spousta. Korunu stál lístek na tramvaj. Koupili jste za ni tři rohlíky. Zavolali si z budky nebo nalepili známku na dopis…A tehdejší režim díky minci v hodnotě 1 Kčs v nejtemnějších padesátých letech navíc ještě „vystavěl“ všudypřítomný pomník jedné z perzekuovaných českých skautek.

 

Dívka sázející v pokleku lipovou ratolest, umístěná na rubové části mince, je totiž Bedřiška Synková. Neohrožená skautská vedoucí, která se nenechala zastrašit totalitním zákazem a i po 13. září 1950 vedla svůj oddíl Ostřížů. Dál jezdili do přírody tábořit, vydávali svůj vlastní časopis a vyznávali hodnoty, které se totalitě moc nehodily. Jen za to ji režim v roce 1954 poslal na 10 let do vězení. Bylo jí tenkrát pouhých 19 let. Když po pěti letech vyšla z vězení, mincí s jejím portrétem se už platilo.

A jak se Bedřiška vůbec na minci dostala? V době, kdy ji režim uvěznil, pracovala její matka jako sekretářka na umělecké škole. A tam vyučovala i sochařka Marie Uchytilová–Kučová. Když se dozvěděla, co se stalo, jako motiv pro soutěž o návrh podoby nové jednokoruny v roce 1957 zvolila právě Bedřiščin portrét. Chybělo jen málo, a ze soutěže vyšel vítězně úplně jiný návrh. Tehdejšímu ministru financí, zapálenému straníkovi, se ale víc zamlouvala právě dívka sázející lípu než původní návrh hutníka. Bylo rozhodnuto.

 

Mince s portrétem statečné skautky zůstala v oběhu až do pádu režimu v listopadu 1989. Historie jejího vzniku ale vyšla najevo až po sametové revoluci. Během totality bylo nutné identitu portrétované pečlivě tajit. V případě, že by došlo k prozrazení, kdo na minci opravdu je, hrozila perzekuce i sochařce.

 

Na místech spojených s jejím příběhem a se skautingem teď formou SMS poukazujeme na smutné výročí zákazu skautingu předlistopadovým režimem 13. září 1950. Připomeňte si spolu s námi, že #SvobodaNeniSamozřejmost

Jiří Řezáč Autor článku
Jiří Řezáč
Společně s O2 Guru Ambasadory realizuje všechny O2 eventy a roadshow po celé republice. Nejčastěji na akce táhne za svým autem O2 Guru karavan, se kterým již za ty roky najezdil tisíce kilometrů – a to bez nehod. Jirka je ve firmě již od začátku Eurotelu a zažil zrod všech technologií, produktů a řešení. Baví ho všechny technologické novinky, wearables i chytrá domácnost. Vždyť na O2 Smart Boxu a jeho řešení chytré domácnosti má zařízený celý dům, od zabezpečení až po ovládání topení. Vzhledem k jeho zkušenostem se na něj často ostatní kolegové obrací o radu, a to jak trenéři, tak i třeba call centra. Jirka vždy rád pomůže a poradí, protože šířit dobré jméno O2 Guru a pomáhat ostatním ho prostě baví.
Související článek Malými krůčky k udržitelnějšímu světu: Jak na správnou recyklaci?
Nahoru