Guru tipy: Telefon v bezpečí. 6 triků, jak nedat hackerům šanci

Digitální stopa, zabezpečení dat – to jsou termíny, které kolem sebe slyšíme celkem často. Pokud jim nebudete věnovat pozornost, může to mít dalekosáhlé důsledky.  

„Pískat si“ může leda tak nějaký poustevník žijící v hlubokých lesích bez elektřiny a internetu. 
Předpokládáme ale, že patříte mezi běžný vzorek populace a v práci i ve volném čase využíváte notebook a mobil. Zajímavé je, že ochraně dat v počítači věnujeme mnohem větší pozornost. Na telefon ale mnohdy zapomínáme. 

1. Gesta, hesla a oční duhovka

Citlivá data v mobilu se dají uchránit mnoha způsoby a rozhodně byste je neměli podcenit. Základem je heslo, gesto či otisk při odemykání obrazovky vašeho zařízení. Nejméně bezpečnou variantou zabezpečení jsou gesta. Odborníci varují, že existuje jen omezený počet variací. Při častém zadávaní jdou tyto pohyby odhalit díky stopám, které prst zanechává na displeji. Proto je potřeba displej často otírat. Účinnou variantou jsou samozřejmě hesla. Otázkou ale je, komu by se chtělo zadávat při každém odemknutí telefonu složitý kód plný malých, velkých písmen a pomlček, háčku a dalších znaků.  

Nepohodlnější a zatím nejbezpečnější variantou je tak „otevření“ smartphonu prostřednictvím otisku prstu či obličejem. Novější telefony navíc umí odemknout telefon skenováním vaší oční duhovky. A ještě jedna rada – lidé často dělají chybu, že používají kombinaci otisku prstu s gestem, které je snadno zjistitelné. Toho se vyvarujte.  

2. Záhadná šifra

Tom Hanks vám s šifrou nepomůže. V nadpisu si neděláme legraci. Je skutečně záhadou proč uživatelé mobilů nepoužívají šifrování dat. Asi se teď držíte za nos – ono je něco takového možné? Tuto funkci si můžete aktivovat přímo ve vašem mobilu a nepotřebujete k tomu žádnou samostatnou aplikaci. V operačním systému iOS je navíc součástí klasického zámku. V telefonech s operačním systémem Android ji zapnete v nastavení zabezpečení.  

Nejedná se o žádný marketing, skutečně to funguje. Šifrování totiž převede data z mobilu do nečitelné podoby. Jak to funguje v praxi? Zapnete telefon, zadáte PIN, heslo, a tak data rozklíčujete. Jsou tak čitelná jen ve chvíli, kdy je telefon otevřený. V mobilech si navíc můžete důležité složky i zašifrovat. V operačním systému Android najdete v nastavení a zabezpečení i položku s názvem „zabezpečená složka“.  

3. Při prodeji jen tovární nastavení nestačí  

Když se rozhodnete mobil prodat, jen uvedení do továrního nastavení vám nepomůže. Sice data z mobilu odstraníte, hacker je ale i tak může z paměti mobilu vylovit. Takže před uvedením přístroje do továrního nastavení data vždy zašifrujte.  

4. Hoďte na něj oko

Ztratili jste telefon a zbyly vám jen oči pro pláč? Promněte si je a nezoufejte. Sledování vašeho počítače nebo mobilu je už pár let celkem běžnou záležitostí. Můžete tak „lupiče“ vystopovat. Lokalizaci zapnete v operačním systému Android v nastavení telefonu. Zadáte „Zabezpečení a „Najdi moje zařízení“. Musíte mít zřízený Google účet.  V iOS nic instalovat nemusíte – v telefonu stačí aktivovat službu prostřednictvím ikonky „Najít iPhone. Lokalizovat jej pak můžete na webové stránce icloud.com.  

5. Stahujte bezpečně a aktualizujte

Klasické antivirové programy existují jen pro operační systém Android. Jen antivirus vašemu telefonu nepomůže. Proto existuje několik stálých rad, které zní trochu jako klišé, ale zaručeně vám pomohou. Neinstalujte aplikace z neověřených zdrojů – vždy proto používejte pro iOS „App Store“ a pro Android „Google Play“

Nezapomeňte také na pravidelné aktualizace vašeho operačního systému i aplikací, které máte nastavené. To vše mohou být cestičky, kterými se do vašeho mobilu může vplížit škodlivý software.  

6. Hrozba veřejné Wi-Fi

Veřejné sítě v nákupních centrech, kavárnách a na dalších místech zrovna nejsou to pravé ořechové. Pokud chcete svá data uchovat v bezpečí, existuje zde jediná rada – vždy používejte jen svá mobilní data. Pokud už se přece jen na veřejnou Wi-Fi připojíte, nikdy z ní nechoďte například do internetového bankovnictví. Funkci Wi-Fi navíc mějte v případně nepotřeby v telefonu vždy vypnutou. To platí i pro funkci bluetooth.  

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek Guru tipy: 5 rad, jak platit mobilem bezpečně
Nahoru