Guru tipy: 5 rad, jak platit mobilem bezpečně

Stojíte v potravinách, zamilovaně hledíte na avokáda a zjistíte, že jste si doma zapomněli kartu. Co teď? Svět se nezboří, žijete v jednadvacátém století a máte aktivované placení mobilem.

Používání aplikací Google Pay a Apple Pay je stále oblíbenější. Češi jsou navíc v platbách mobilem evropskými premianty. V průzkumu Mastercard Digitalization Survey se dočteme, že online bankovnictví využívá téměř polovina Čechů, online platby jsou samozřejmostí pro 31 procent dotazovaných a každý desátý Čech má chytré hodinky. Za nejbezpečnější způsob ověření online plateb kartou pak uživatelé považují otisk prstu.

To vše zní sice hezky, možná si ale kladete otázku, zda je placení mobilem bezpečné. Je vhodné si do telefonu ukládat data z vaší platební karty? Pokud tápete, máme pro vás pár tipů, které vás zajisté uklidní.

1. „Neboj“

Data jsou všude kolem nás a čile se s nimi obchoduje. Zneužít mobilní terminál a získat údaje z vaší bezkontaktní fyzické karty či její virtuální podoby v mobilu, je prakticky nemožné. Visa platby totiž mohou být prováděny jen na terminálech, které prošly kontrolou bezpečnostních norem a jsou registrovány na specifickou osobu. Každá platba tak může být vystopována. Při placení přes Google Pay či Apple Pay tak můžete být v klidu.

2. V telefonu žádná data z karty nejsou

Řada uživatelů si také myslí, že pokud si stáhnou aplikaci na placení mobilem, tak se jim data z karty uloží do smartphonu. Není to pravda. V mobilu nikdo nic nenajde. Vše je uloženo na bezpečném úložišti mimo něj. Jednoduše řečeno, při platbě přes NFC chytrého telefonu jsou citlivá data šifrována a tedy nepoužitelná při krádeži na dálku, což je velká výhoda oproti platbám kartou.

Navíc každá platba chytrým telefonem je autorizována. Jednoduše zadáte PIN nebo použijete biometrické údaje – snímání otisku prstu či obličeje. Bezpečnější variantou jsou jednoznačně biometrické údaje. Ptáte se, co dělat, pokud telefon ztratíte? Ihned kontaktujte svou banku. Může zablokovat jen specifický platební token, který váš smartphone používal. Banka nemusí provádět blokaci samotné karty.

3. Jsou úplně všude!

Už se před nimi neschováte. Od roku 2020 jsou totiž bezkontaktní platby Visa zpracovávány a přijímány na všech tuzemských terminálech. Kromě zmiňovaných platebních řešení Apple Pay a Google Pay existují ještě platby s nositelnou elektronikou jako je třeba Fitbit. Nemusíte tak s sebou nikam tahat fyzickou kartu, která vám může někde vypadnout a platit pohodlně, jednoduše a hlavně bezpečně.

4. Stažení appky a následné placení je snadné

Pokud máte iPhone, tak na stránkách Applu najdete sérii videí, která vás s placením vaším telefonem seznámí. Jednoduše podržíte prst na snímači otisků prstů, přiložíte telefon k terminálu a je to. U nejnovějších modelů stisknete dvakrát za sebou postranní tlačítko a pohlédnete na displej. Jakmile vás telefon pozná, vyzve vás k přiložení k terminálu. Vše o platbách Apple Pay najdete pod odkazem na oficiálních stránkách. Podobně snadné je i placení přes Google Pay, jak na to, zjistíte na tomto webu. Připomínáme, že v telefonu musíte mít v nastavení povolenou funkci NFC.

5. PIN si uložte do hlavy

Existuje ještě pár obecných ale stále platných rad pro online placení. Je bezpečné jen tehdy, pokud spolu s telefonem u sebe nenosíte ještě fyzickou kartu s lístečkem, na kterém máte bankovní PIN kód – mějte jej v hlavě, ne na papíře.

 

 

 

Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek Guru tipy: 10 rad, jak skvěle fotit mobilem
Nahoru