Máte zavedenou truhlárnu nebo pracujete jako „hodinový manžel“? Ať už děláte jakékoli řemeslo, nemělo by vám uniknout, že pro vás od 1. května 2020 v rámci čtvrté vlny začíná platit povinná elektronická evidence. A nezáleží na tom, zda provozujete řemeslo ve své dílně, nebo jezdíte za zákazníky do domácností či firem.
Řemeslníci, připravte se na 4. fázi EET!
Po čtvrté fázi budou pod EET spadat v podstatě všechny živnosti – tedy i řemesla. Zda do další vlny EET spadá i to vaše, si můžete ověřit podle skupin CZ NACE:
- NACE 13–17 – Výroba textilií, oděvů, usní a souvisejících výrobků, papírů a výrobků z papíru a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků kromě nábytku
- NACE 20.4 – Výroba mýdel a detergentů, čisticích a lešticích prostředků, parfémů a toaletních přípravků
- NACE 22 – Výroba pryžových a plastových výrobků
- NACE 23 – Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků
- NACE 25 – Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků kromě strojů a zařízení
- NACE 31 – Výroba nábytku
- NACE 32 – Ostatní zpracovatelský průmysl (např. výrobci sportovních potřeb, hudebních nástrojů)
- NACE 33 – Opravy a instalace strojů a zařízení
- NACE 43 – Specializované stavební činnosti (např. malíři, elektrikáři, obkladači atd.)
- NACE 95 – Opravy počítačů a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost (např. „hodinový manžel“, servis počítačů)
- NACE 96 – Poskytování ostatních osobních služeb (např. kadeřnice, maséři, kartářky)
Můžete se EET vyhnout?
Ano i ne. V podstatě záleží na tom, zda pracujete jen pro koncové zákazníky nebo firmy. Podstatné totiž je, abyste dokázali přijímat pouze bezhotovostní platby. Teoreticky můžete i koncovému zákazníkovi (např. za opravu pračky nebo zasklení okna) nabídnout jen platbu kartou nebo převodem na účet podle faktury a EET se tak vyhnout. Otázkou je, kolik vašich zákazníků tuto možnost bude akceptovat.
Výjimka pro opravdu malé živnostníky
Tzv. off-line režim (bez připojení k internetu), kdy evidence bude probíhat pomocí papírových účtenek, budou moci využít živnostníci s ročním obratem do 600 tisíc Kč. Tento režim budou moci využít, pokud nejsou plátci DPH a nemají víc než dva zaměstnance. Nicméně je na zvážení, zda evidence pomocí jednoduché digitální EET pokladny není komfortnější a v důsledku i jednodušší.
Jaké jsou možnosti řešení EET pro řemeslníky?
Pokud máte svoji provozovnu, můžete si pořídit klasickou stolní EET pokladnu. Spolehlivým a cenově dostupným řešením je například O2 eKasa. V případě, že jste více na cestách (toto se týká například elektrikářů, plynařů, instalatérů nebo sklenářů) a zákaznici vám platí na místě, můžete využít přenosnou O2 eKasu.
Řada živnostníků spoléhá na řešení O2 eKasa Kompakt, což je lehké a mobilní řešení včetně zabudované tiskárny, platebního terminálu a připojení k internetu. Vysoká kapacita baterie garantuje, že ji mohou používat klidně celý den.
A pokud stále váháte, kterou EET pokladnu pořídit, přečtěte si článek Vše, co potřebujete vědět o EET pokladnách: Kdo ji potřebuje a jak ji získat. Dozvíte se v něm i to, které tržby spadají pod elektronickou evidenci a na co si dát při výběru pozor.