EET pokladny – kdo ji potřebuje a jak ji získat

Pokud se vás v květnu 2020 týkají 3. a 4. vlna EET, budete velmi pravděpodobně potřebovat EET pokladnu. Co by měla umět, kolik stojí a na co si při jejím výběru dát pozor? Sepsali jsme pro vás všechno důležité o EET pokladnách. 

Kdo potřebuje EET pokladnu?

Zjednodušeně řečeno: Tržby musí elektronicky evidovat každý podnikatel či živnostník, který přijímá platby v hotovosti nebo jiným obdobným způsobem. Od 1. 3. 2018 se povinnost evidovat tržby nevztahuje na platby kartou, nicméně i ty může poplatník evidovat dobrovolně. 

Podívejte se, koho se týká 3. vlna EET a kdo se naopak schová do EET výjimek. 

Co budete k bezproblémovému EET potřebovat? 

Abyste mohli tržby evidovat elektronicky, budete potřebovat EET pokladnu (nebo jiné zařízení se stejnými funkcemi), tiskárnu účtenek, vhodný software pro komunikaci s Finanční správou a také internetové připojení 

Vypadá to komplikovaně, ale nemusíte se ničeho bát. Existují řešení, která se vám vejdou do dlaně. Počítat ovšem musíte s určitými výdaji, což stát kompenzuje mimořádnou slevou z daně zpříjmu.  

Jak se připojit k EET?

 1. EET pokladna 

V prvním kroku musíte vybrat EET pokladnu. Podstatné je, aby uměla pomocí internetu odeslat datovou zprávu o přijaté platbě a přijmout zpět fiskální identifikační kód (FIK). Na trhu je řada řešení, která to umí. Od klasických pokladen s online připojením až po řešení postavená na chytrém telefonu s bezdrátovou tiskárnou a internetem.  

Náš tip: Ověřte si, zda pokladna umí automaticky zaevidovat tržbu v případě výpadku spojení po jeho pominutí. Plátci DPH by měli hledat pokladnu, která umí evidovat i položky týkající se DPH.  

 1. Řešení softwaru 

Software, který umožní komunikaci s finanční správou, je neméně důležitý. Dodavatelé pokladen vám obvykle dodají řešení včetně potřebného softwaru. A ten pravidelně aktualizují.   

EET můžete řešit i pomocí vlastního chytrého telefonu či tabletu, ve kterém máte placenou aplikaci pro elektronickou evidenci tržeb. To se ovšem hodí spíše pro menší provozovny s malým počtem zákazníků.  

 1. Připojení k internetu 

K odesílání informací z pokladny budete potřebovat kvalitní připojení k internetuMnožství odesílaných dat je velmi malé. Nicméně se vyplatí pořídit spolehlivé řešení, aby připojení nevypadávalo během zadávání plateb.  

EET pokladny od O2

O2 eKasa Kompakt

Je kompletní pokladna pro elektronickou evidenci tržeb včetně zabudované tiskárny, platebního terminálu a připojení k internetu. 

O2 eKasa Kompakt obsahuje:

 • elektronickou pokladnu se 7“ dotykovým displejem, 
 • integrovanou tiskárnu s termotiskem, 
 • zabudovaný platební terminál podporující bezkontaktní platby platební kartou, mobilním telefonem i chytrými hodinkami, 
 • software pro komunikaci s finanční správou, 
 • připojení ve 4G LTE síti rychlostí až 185 mB/s.   

O2 eKasa Kompakt je skladná, nabízí potřebný výkon a dobrou výdrž baterie. Má dostatečně velkou operační paměť, aby umožnila plynulý chod aplikace, odesílání účtenek při rychlosti LTE a instalaci aktualizací. Díky vysoké kapacitě baterie ji bez nabíjení můžete používat klidně celý den. Ideální řešení EET pro řemeslníky nebo třeba pro stánkový prodej. 

O2 eKasa 

Kompletní řešení pro elektronickou evidenci tržeb včetně pokladní tiskárny, platebního terminálu apřipojení k internetu.  

O2 eKasa  obsahuje: 

 • elektronickou pokladnu s10,1“ dotykovým displejem, 
 • pokladní tiskárnu s termotiskem, 
 • platební terminál podporující bezkontaktní platby a NFC platby, 
 • software pro komunikaci s finanční správou, 
 • připojení ve 4G LTE síti rychlostí až 185 mB/s.   

Pokladní tiskárna účtenek 

Lehká, mobilní, vždy po ruce. Přijmout platbu a vytisknout účtenku bude otázka chvilky. Účtenky tiskne technologií Termo ve formátu 58 mm. 

Platební terminál zdarma 

Náš mobilní terminál zvládne magnetické, čipové, klasické i bezkontaktní, kreditní, debetní karty. A čím více plateb kartou přijmete, tím více ušetříte. 

Chytrá pokladna 

Pokladna je přizpůsobená pro provoz v kavárnách, barech, restauracích, prodejnách, večerkách istáncích. Řekne vám, kolik zboží máte na skladě. Je vybavená desetipalcovou dotykovou obrazovkou a můžete ji připojit k internetu přes WiFi nebo mobilní internet, který je v ceně služby. 

Náš tip: Provoz EET pokladny můžete mít zcela zdarma. Stačí splnit měsíční obrat platby kartou. O2 eKasu si můžete objednat ZDE

Co dalšího budete k EET potřebovat?  

Pro elektronickou evidenci tržeb si musíte zařídit přístup do webové aplikace finanční správy a získat certifikát. Podrobnosti najdete v našem článku Třetí a čtvrtá vlna EET startuje v květnu 2020. Poradíme vám, jak se na ně připravit.  

Související článek EET a off-line režim: Kdy se vás (ne)týká
Nahoru