EET versus Vánoce: Prodejce kaprů vám EET účtenku nevydá. Ke svařáku ji dostanete

Je to tradice, která patří k českým Vánocům. Zajít před Štědrým dnem na trh pro kapra, koupit vánoční stromek a případně se cestou zastavit na trochu svařáku nebo punče. A naše předvánoční hádanka zní – kdo z nich už spadá, nebo se 3. a 4. vlnou spadne do EET?

Prodejci ryb

Nedávno schválená novela zákona o EET potvrdila výjimku pro předvánoční prodej sladkovodních ryb, a to ve dnech 18.–24. prosince každého kalendářního roku. Promrzlí a mokří prodejci tak EET pokladny mít nebudou a účet do hry Účtenkovka od nich nechtějte.

Prodejci vánočních stromků

Na samotné prodejce, kteří jen přeprodávají stromky, které vypěstoval někdo jiný, se žádná výjimka nevztahuje a EET se jich týká. Ještě letošní Vánoce ale budou mít o starost méně prodejci stromků z vlastní produkce (např. zahradnictví, lesní školky, lesníci). Ti budou mít tuto povinnost až od 3. a 4. vlny EET, která začne platit od 1. 5. 2020.

Prodejci svařáku

Většina „stánkařů“ musí mít EET pokladnu. Elektronická evidence tržeb se aktuálně týká stánkařů, kteří přeprodávají zboží, prodávají občerstvení a nabízí hostům i posezení. V další vlně, tedy od 1. 5. 2020, se EET začne týkat také stánkařů, kteří prodávají své vlastní výrobky či výpěstky. Výjimku budou mít pouze lidé příležitostně prodávající přebytky ze zahrádky.

A kterých dalších netradičních oborů se EET týká?

Kromě klasických oborů a živností nyní pod elektronickou evidenci tržeb od 1. května 2020 spadají například chovatelé velbloudů nebo výrobci kakaa a koření. Až si tedy příští rok půjdete koupit k Vánocům dalšího velblouda do své soukromé zoo nebo koření do vánočních perníčků přímo od výrobce, nebuďte překvapeni, že k tomu pravděpodobně dostanete účtenku z EET pokladny.

Berme to pozitivně

Elektronická evidence tržeb je nástroj, který má narovnat podnikatelské prostředí. Od příštího roku se bude v podstatě týkat většiny oborů a živností. Výjimek je poskrovnu. Dostupných a jednoduchých řešení pro EET, která navíc usnadní podnikání, už je na trhu dostatek.

Skvělým příkladem je eKasa Kompakt – malé řešení do ruky, které můžete vzít kdykoli a kamkoli s sebou. Zařízení má v sobě zabudovanou tiskárnu na účtenky, platební terminál pro většinu způsobů úhrady (platební karty, bezkontaktní platby, platby mobilem, chytrými hodinkami atd.), rychlé připojení k internetu a baterku, jež vydrží v provozu celý den. Zkrátka kompakt, který umí vše, co potřebujete.

Související článek EET a off-line režim: Kdy se vás (ne)týká
Nahoru