Kouzlíme s fotkami: filtr sem, filtr tam

Ať už to jsou selfie nebo klasické fotky, focení je jedna z nejdůležitějších a nejčastěji používaných funkcí smartphonu. Připravili jsme pro vás seriál tipů, jak můžete své fotky vylepšit a udělat je zajímavějšími.

Začneme s tím nejjednodušším a také nejpopulárnějším. A to jsou filtry, kterými můžete fotografie vylepšit. Aplikací, kterými se lidově říká „kurvítka“ fotek, je velké množství. Nám padla do oka jedna z nejpopulárnějších a nejznámějších, leč s poněkud komplikovaným jménem Pixlr-o-matic.

Je od známého výrobce grafických a konstrukčních programů Autodesk. Slavný AutoCAD budete možná znát. Samozřejmě, slavné jméno vývojáře ještě nemusí nic znamenat, ale Pixlr-o-matic se opravdu povedl. Je k dispozici pro Android i iOS, je zdarma a další filtry jsou také zdarma. A to se dnes počítá! Bonusem je i webová aplikace Pixlr-o-matic, kterou najdete zde.

Pixlr-o-matic je opravdu jednoduchá aplikace s snadným ovládáním. V podstatě si vyberete, zda chcete fotit a následně snímek upravit a nebo budete upravovat již dříve pořízenou fotku. Tu můžete oříznout a pak hlavně filtrovat. V prvním kroku jsou k dispozici desítky filtrů, další se skrývají pod samostatným políčkem v zásobě. Důvod tohoto rozdělení je poměrně logický. Filtrů je tolik, že když si je aktivujete do hlavní lišty všechny, budete se v nich ztrácet.

Proto doporučujeme si nechávat jen ty nejpopulárnější a další sady si aktivovat jen podle potřeby. Jde to snadno, ovládání je opravdu jednoduché a intuitivní. Až si vyberete filtr, můžete přistoupit k kroku číslo dva. Tím je přidání světelného efektu. Opět je výběr efektů velký a stejně jako u filtrů si můžete do seznamu přidávat další sady. Jen doporučujeme střídmost, některé efekty jsou hodně výrazné a fotku změní k nepoznání. Výhodou je, že nemusíte ani filtry ani efekty nikterak aktivovat. Na náhledu se aktivují automaticky, jak v nich listujete.

Posledním krokem jsou rámečky. Opět platí co u filtrů a efektů. Prostě přejíždíte nabídkou a na náhledu se objevují rámečky. Další si můžete aktivovat ve „skladu“.

Přestože mnoho pravověrných fotografů nemůže podobným aplikacím přijít na jméno, tak především u momentek z mobilu mohou z obyčejné nudné fotky vykouzlit opravdu zajímavý snímek. Jen je dobré pamatovat si známé pravidlo, že mnohdy je méně více. Nic se nemá přehánět.

Příště se podíváme na hrátky s hloubkou ostrosti.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Mobilní aplikace z vás dokážou vytáhnout tisíce korun. Vlastně za nic
Nahoru