Po stopách srpnové okupace: zažijte díky Skrytým příběhům důležité události naší historie

Už za dva týdny budou nejmladší z nás sedět ve školních lavicích a vzpomínat na prázdniny. Udělejte proto dětem poslední dny prázdnin zábavné, ale i naučné. Díky geolokační hře Skryté příběhy můžete vyrazit na procházku, a ještě se dozvědět spoustu zajímavostí. Nyní na nových trasách.      

Vyrazit na výlet nebo procházku nemusí být pro děti zas tak zajímavé. Co ale kdyby při tom mohly plnit úkoly a zažívat dobrodružství? To už zní lákavě! Vydejte se společně s dětmi díky geolokační venkovní hře Skryté příběhy třeba po stopách Elišky Přemyslovny, husitského vůdce Jana Žižky nebo režiséra Karla Smyczeka.  

Jak to funguje? Geolokační hra je pro všechny nehledě na věk. Jediné, co potřebujete, je nabitý telefon s aplikací Skryté příběhy. Zábavně naučné trasy jsou rozmístěné po celé České republice, takže si můžete vybrat cestu třeba ve svém okolí. Během různě dlouhých tras plníte úkoly a zažíváte příběhy spjaté s  konkrétními místy.  

Projděte tematické trasy spojené se srpnem 1968 

V minulém roce vznikly díky spolupráci projektu Svoboda není samozřejmost a Skrytých příběhů tři trasy, prostřednictvím kterých se můžete dostat do tří momentů života Václava Havla.  

Letos vznikla díky podpoře projektu další série tras s podtitulem Cesty za svobodou. Cílem je představit momenty osobní statečnosti v časech okupace Československa v srpnu roku 1968.  

V mobilní aplikaci budou od pátku 19. srpna připravené nové trasy, které mapují vpád Varšavských vojsk. Trasa nazvaná Liberecká okupace ukazuje Václava Havla, který pomáhá se svobodným vysíláním v Liberci okupovaném sovětskými vojáky. Trasa Poslední pluk se odehrává v Holešově na Kroměřížsku, kde elitní výsadkáři cvičení pro boj v týlu nepřítele jako poslední vzdorují okupaci, trasa Modrá proti rudé v České Třebové ukazuje, jak čeští a slovenští železničáři vynalézavě bojkotovali přesuny okupačních vojsk.  

Prostřednictvím pražské trasy můžete zjistit, co čekalo servisního technika Československého rozhlasu na jeho noční směně během osudné noci v srpnu 1968. Trasa navíc přímo v den výročí okupace, tedy v neděli 21. srpna, „ožije“ jako šifrovací hra Boj o rozhlas, při které můžete na trase potkat i reálné postavy. 

Prožijte události minulého století na vlastní kůži 

„Vrátíme se zpět v čase k srpnovým událostem roku 1968, kdy se rozhlasovou budovu snaží obsadit sovětští vojáci, aby nad ní převzali kontrolu. Servisní technik Antonín Hlásek pracující v Československém rozhlasu přichází na noční směnu a neví, co ho čeká,“ popisuje Dalibor Naar, jeden z tvůrců geolokační hry Skryté příběhy a doplňuje: „Šifrovací hra s kostýmovanými postavami na trase začíná u Českého rozhlasu a vede přes Národní muzeum do míst, která jsou spojena s invazí vojsk Varšavské smlouvy. Všichni, kdo s námi v neděli trasu absolvují, získají na závěr drobnou odměnu.“ 

Šifrovací hra Boj o rozhlas startuje v neděli 21. srpna mezi 14.00 – 14.30 od pražské budovy Českého rozhlasu Vinohradská 12. 

Svoboda není samozřejmost je dlouhodobý projekt O2, který připomíná důležitost boje za svobodu a demokracii. Cílem projektu je mluvit o důležitých společenských tématech i přiblížit všem generacím klíčové historické okamžiky. 

Související článek Konec nudným procházkám. S aplikací Skryté příběhy se vydáte třeba po stopách Václava Havla
Nahoru