Android 4.4 KitKat je tu a s ním i nový Google Nexus 5

Google představil novou verzi operačního systému Android 4.4 pod jménem KitKat. Přináší celou řadu drobných inovací, které vylepší fungování androidu zejména na slabším hardwaru. Společně s novým systémem se ovšem objevuje i nový špičkový telefon Google Nexus 5, který je dalším pokračovatelem vlajkových přístrojů s čistým Androidem.

Na první pohled toho vylepšená verze příliš nepřináší, o to více změn je však uvnitř systému. Došlo k velké optimalizaci jádra systému, což znamená, že by měl systém rychleji a plynuleji než doposud fungovat především na slabším hardwaru. Google chce, aby výrobci připravili co nejvíce aktualizací i pro své stávající modely, čímž by firma ráda zmírnila roztříštěnost počtu jednotlivých verzí.

Google Nexus 5

Google Nexus 5

Pochopitelně nechybí ani uživatelské novinky. Tou největší je fakt, že aplikace Hangouts bude mít nově v systému na starosti i práci s SMS zprávami. Google chce tímto krokem k původně nepovedenému instant-messengeru přivést co nejvíce uživatelů a naučit je komunikovat mezi sebou právě přes Hangouts s tím, že SMS budou vlastně až jakousi druhou možností. Je to mimo jiné také jeden z důkazů toho, že nová verze Androidu klade opět větší důraz na nutnost připojení k internetu.

V oblasti konektivity doznala různých vylepšení i podpora Bluetooth (4.0 Low Energy), NFC (vylepšení možností mobilních plateb) nebo třeba infraportu. Ten má v systému podporu pro dálkové ovládá, takže se chytrý mobil s infraportem může stát také chytrým ovladačem domácí elektroniky. Aplikace třetích stran se nově budou moci rovnou připojovat ke cloudovým úložištím a nebude nutné soubory stahovat do zařízení. Služby, které vyžadují připojení a pravidelnou kontrolu dat z internetu, budou také nově méně zatěžovat procesor, systém je totiž bude spouštět postupně, a nikoli najednou.

Dalším uživatelským vylepšením bude nový celoobrazovkový mód – tapeta bude moci zasahovat i pod horní a spodní lištu systému, při hraní her se definitivně schovají kontextové klávesy a uživatel je tak omylem nezmáčkne. O opuštění aplikace se pak postará gesto tahem prstem  z okraje směrem ke středu displeje.

Google Nexus 5

Google Nexus 5

Nový operační systém se všemi jeho vylepšeními má jako první nový Google Nexus 5. Vlajkový androidí smartphone opět vyrábí LG, přístroj tentokrát dostal decentnější tělo z měkčeného materiálu, nový pětipalcový Full HD displej a špičkový výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 a 2 GB RAM. Specialitou je také osmimegapixelový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu.

Krom tohoto přístroje se aktualizace dočkají samozřejmě i další Nexus zařízení – Nexus 4 a tablety Nexus 7 a Nexus 10. Samozřejmě tuto verzi systému dostanou i Google Play edice telefonů HTC One a Samsung Galaxy S4, výrobci také jistě o něco později přichystají aktualizace pro běžné verze těchto modelů. Bude to však dle předchozích zkušeností trvat zhruba tři měsíce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru