Jak vypadat chytřejší

Chytrost nejsou žádné čáry. Ale to, jestli je člověk chytrý, nebo ne, bývá občas těžší určit. Mnohdy taky nezáleží jen na tom, jak jste chytří, ale jakou inteligenci vám přisuzuje okolí. Přečtěte si tipy z časopisu Forbes, jak vypadat chytřejší.

Inteligence je trochu záhada – výzkumy ukazují, že jen z 20 procent určuje, jak si v životě vedete, za zbylých 80 procent je odpovědná emoční inteligence. A to je tak důležitá vlastnost, že 90 procent těch nejlepších pracovníků na jakékoliv pozici má vysokou emoční inteligenci a vydělává víc než lidé s nízkým EQ. Typickým znakem emoční inteligence je sebedůvěra, tedy nejen, že víte, kdo jste a kde stojíte, ale také jak vás vidí druzí. Lidé s vysokou emoční inteligencí umějí mistrovsky přizpůsobit své chování dané situaci a dostat z ní co nejvíc.

Genetiku nezměníte, existují ale osvědčené strategie, jak vypadat chytřejší. A i když některé tipy vypadají jako vycucané z prstu, průzkumy dokazují, že zabírají. Neuškodí tedy, když je budete znát, zvlášť když máte někoho naklonit svému způsobu myšlení.

Vynechte drink
Nejen proto, že v opičce se dělávají hlouposti. Společná studie Michiganské a Pensylvánské univerzity zjistila, že když lidé někoho vidí se sklenkou v ruce, mají sklon myslet si o něm, že je hloupější. Obecně rozšířená korelace mezi pitím a zhoršením kognitivních schopností (řeči, myšlení, pozornosti) je tak silná, že i když nenastane, bereme ji jako hotovou věc. Uchazeči o zaměstnání si často myslí, že když si na pracovní večeři objednají sklenku vína, vypadají světácky a inteligentně, ale ve skutečnosti je to naopak.

Dělejte grafy
Průzkum Cornellovy univerzity zjistil, že lidé víc věří dokumentům s grafem. V jedné ze studií Cornellu četli účastníci zprávu o účinnosti nového léku proti nachlazení. Jedna zpráva obsahovala graf, druhá nikoliv, jinak byly stejné. Celých 96 procent účastníků, kteří četli zprávu s grafem, věřili jejím prohlášením. Z těch, co četli dokument bez grafu, mu věřilo jen 67 procent. Takže až si budete příště chystat nějakou prezentaci, dejte do ní graf. Nemusí obsahovat všechno, ale musí být přesný.

O2_cover2

Věřte si
Ničím nedáváte svou inteligenci najevo víc než sebedůvěrou. Když si věříte, je to vidět a výzkumy ukazují, že sebedůvěra zlepšuje výkon v kognitivních úkolech. A naopak – když o sobě pochybujete, jednáte hůř. A ostatní to vycítí, takže vypadáte hloupější. Jestli chcete, aby vám lidé věřili, musíte si sami věřit.

Pište jednoduše
Dokazovat inteligenci nemusíte cizími slovy. Skutečná inteligence za sebe mluví sama. Kromě toho vždycky existuje nebezpečí, že se se zmýlíte, a když cizí slovo použijete nesprávně, moc chytře vypadat nebudete. Takže přestaňte studovat slovníky a snažte se jednoduše sdělit, co máte na srdci.

Mluvte s výrazem
Odborník na komunikaci Leonard Mlodinow upozorňuje, že když dva lidé říkají to samé, obecenstvo považuje za chytřejšího toho, kdo se vyjadřuje s větším výrazem. „Pokud dva lidé použijí stejná slova, ale jeden mluví rychleji a hlasitěji, s méně pauzami, s výraznější intonací a klesá a stoupá hlasem, bude považován za informovanějšího, energičtějšího a inteligentního,“ tvrdí Mlodinow. Takže nepodceňujte melodii řeči, výraz, kadenci a energii svého projevu.

Dívejte se lidem do očí
Měli bychom to dělat už proto, že je to zdvořilé, ne? A taky proto, že člověk vypadá chytřeji. Podle studie univerzity v Loyole lidé, kteří v pokusu úmyslně udržovali oční kontakt, zabodovali, když se pak hodnotila inteligence jednotlivých zúčastněných.

O2_cover

Noste divné brýle
Říkala vám maminka, abyste byli laskaví k nerdům, protože vás možná jednou budou zaměstnávat? Měla pravdu. Jako vždycky. Lidé s brýlemi, hlavně s těmi s širokými výraznými obroučkami, jsou podle průzkumů vnímáni jako inteligentnější. Takže před další prezentací nechte doma kontaktní čočky a nasaďte si brýle.

Udržujte tempo s davem
Zní to divně? Výzkum univerzity v Bostonu ukazuje na fenoménu nazvaném Předpojatost vůči načasování (timescale bias), že máme tendenci přisuzovat vyšší inteligenci – založenou na atributech jako soustředěnost, pozornost, ostražitost – lidem, kteří dělají věci zhruba stejnou rychlostí jako všichni ostatní. Chcete vypadat inteligentnější? Přestaňte se loudat, ale taky přestaňte lítat dokola jako splašený robot.

Šaty dělají člověka
Žádné překvapení. Spousta průzkumů dokládá, že lidé vás posuzují podle toho, co máte na sobě. Dobře oblečení lidé vypadají chytřeji a sporý oděv velkou důvěru nevzbuzuje, neboť soustředí pozornost na vaše tělo, a ne na to, co říkáte. Ale víte, že to platí i naopak? Že to, co máte na sobě, má vliv na váš výkon? Nedávná studie Severozápadní univerzity zjistila, že lidé v laboratorních pláštích plnili lépe úkoly, které vyžadovaly inteligenci a soustředění.

Zdroj: Forbes

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Aplikace a restaurace? Máme pár tipů
Nahoru