O2 pokračuje ve svém dlouhodobém závazku k odpovědnému podnikání a vydává svůj třetí ESG report. A to i přesto, že legislativní povinnost pro velké firmy nastane až za rok 2025. V reportu se například dočtete, že během minulého roku O2 ušetřilo 24 tun papíru díky eFakturaci, ochránilo své zákazníky před více než 1,5 miliardou kybernetických útoků nebo že zaměstnanci O2 přispěli více než jeden milion korun na zdravotnické pomůcky pro potřebné v rekordním počtu sbírek. V tomto článku také nahlédnete pod pokličku sběru dat potřebných pro ESG report.
I přesto, že legislativní povinnost pro velké firmy nastane až za rok 2025. Operátor O2 vydal svůj třetí ESG report v řadě. „ESG report ukazuje, jak naše firma funguje v oblastech finančních, sociálních i co se řízení společnosti týče. Tento dokument mapuje naše současné kroky, a také zdůrazňuje naši snahu o pravidelný pokrok a inovace v oblasti udržitelnosti,“ říká Milan Ruttner, ESG Officer ve společnosti O2.
Plné znění reportu za rok 2023 si můžete přečíst na webu O2.
A co se v roce 2023 povedlo?
V roce 2023 získalo O2 prestižní „stříbrnou medaili“ od nezávislého auditora EcoVadis. Toto ocenění zařazuje operátora O2 do TOP 10 % telekomunikačních společností na světě v oblasti udržitelnosti.
O2 výrazně pokročilo v digitalizaci, ušetřilo 24 tun papíru díky eFakturaci a nyní se zaměřuje na digitalizaci pracovněprávních dokumentů. To šetří tisíce hodin administrativní práce a chrání životní prostředí. Operátor také klade velký důraz na kybernetickou bezpečnost. V roce 2023 se mu díky službě O2 Security podařilo zabránit před více než 1,5 miliardou útoků na zařízení zákazníků. Dále se O2 zavázalo k udržitelnosti při výběru dodavatelů na základě nového Kodexu udržitelného nákupu.
Více než 12 milionů dobra
Nadace O2 podává pomocnou ruku, kam jen dosáhne. V roce 2023 rozdělila mezi projekty zaměřené na vzdělávání přes pomoc handicapovaným až po výsadbu nových stromků více než 12 milionů korun. Jen namátkou:
- 5 milionů korun dostaly základní školy na vzdělávání v digitální bezpečnosti,
- provoz Linky bezpečí zabezpečily také 2 miliony korun,
- ruku k „dílu“ tento rok významně přidali také zaměstnanci O2. V interních sbírkách společně s nadací vybrali více než 1 milion korun a pomohli tak 11 lidským příběhům. To je historicky nejvyšší počet.
- Další 1 milion korun putoval na vzdělávání do neziskových organizací, které nominovali zaměstnanci O2,
- půl milionu bylo rozděleno v rámci grantu mezi školy a obce pro zdravou přírodu.
Výraznou stopu také zanechala dlouhodobá edukativní kampaň „Online násilí není vidět, ale bolí mě“. Ta upozornila na hrozby v online světě a zohlednila fakta, která vzešla z výzkumu pro Nadaci O2 a Nadaci PPF.
Pod pokličkou sběru ESG dat
Tlak na firmy ohledně reportování udržitelnosti stále roste. I když to zatím není pro velké firmy povinné, není čas s přípravami otálet. „Jsme přesvědčeni, že je správné pokračovat v tradici a dlouhodobě se věnovat nefinančnímu reportování. Toto témata přeci rezonuje v podstatě celým světem. Učíme a připravujeme se na budoucí povinnosti, které pro nás nastanou až v roce 2025, tedy s vydáním reportu během roku 2026,“ komentuje Ruttner.
Příprava ESG reportu zabere zhruba šest měsíců. S novou legislativou to ale bude muset být mnohem rychlejší, zhruba o polovinu. Proto je potřeba se začít připravovat co nejdříve, protože celkový proces je náročnější, než se může zdát. „Na začátku je klíčové přesně definovat, jaká data jsou pro reportování potřeba a jak se tam mají správně zadávat. První rok byl bolestivý, museli jsme najít tu správnou cestu, ale nyní máme systém dobře nastavený a víme, co je potřeba,“ popisuje zkušenosti Ruttner. A dodává: „Nejtěžší bylo nastavit interní systém. Data reportovaná podle GRI nebo nových ESRS standardů mají jinou formu než ta ve vašich systémech. Na pomoc jsme si přizvali i externí společnost, což bych všem v začátcích doporučil,“ říká závěrem Ruttner.