Nula je pryč! Před dvaceti lety proběhla změna formátu telefonních čísel. Používáme ho dodnes 

Nula je pryč! Před dvaceti lety proběhla změna formátu telefonních čísel. Používáme ho dodnes 

Nula je pryč! Před dvaceti lety proběhla změna formátu telefonních čísel. Používáme ho dodnes 

V noci na 22. září 2002 došlo k přečíslování veškerých telefonních stanic v České republice. Tehdy se začala psát historie devítimístných telefonních čísel.  

Jednalo se o historicky největší změnu, která oproti předchozím úpravám délky čísel nebo tvaru předčíslí byla naprosto výjimečná. Především kvůli plošnému zásahu všech uživatelů telefonických služeb na našem území. A to jak pevných linek, tak mobilních telefonů.

Změnu pocítili především uživatelé mobilních telefonů. Ti si museli upravit všechna uložená telefonní čísla v paměti mobilu buď na formát čísla bez nuly 602 123 456 nebo na formát s předvolbou +420 602 123 456.  

Jedno číslo po druhém, ruční přepis nebyl výjimkou  

Před dvaceti lety existovalo na internetu ke stažení několik málo programů na úpravu uložených čísel. Pomoc s jejich aktualizací nabízeli svým klientům i tehdejší mobilní operátoři ve svých prodejnách. Většina lidí si přesto tyto změny provedla ručně. Dnes si již málokdo z nás umí představit, že by všechny své kontakty, jeden po druhém, přepisoval. 

V rámci volání na pevné linky byla změna o něco jednodušší. Když jste vytočili starý formát, byli jste upozorněni, že voláte na nesprávné číslo. K dispozici pak byla informační linka tehdejšího Českého Telecomu, na které bylo možné si nové číslo volané stanice zjistit. Všichni uživatelé bez rozdílu ale museli minimálně informovat své známé a sdělit jim své nové číslo. Někdo si také musel aktualizovat svůj emailový podpis, případně si nechat vytisknout nové vizitky.  

Změna přinesla sjednocení různě dlouhých telefonních čísel a takzvaných předčíslí. Díky tomu již dvacet let používáme v rámci našeho státu i jednotný formát jejich zápisu.   

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Hit jménem online nákupy: Jak poznat ověřený e-shop a který teď frčí? 
Nahoru