Datový provoz v síti O2 trhá rekordy! Během hokejového šampionátu dosáhl ve finále k 3 Tb/s

Letošní Mistrovství světa v ledním hokeji se zapisuje do dějin nejen ziskem zlaté medaile českého národního týmu na domácím šampionátu po 39 letech. Operátor O2 zaznamenal ve své síti během utkání o nejcennější medaili špičku datového přenosu – ten se ve 22:40 zastavil těsně před magickou hranicí 3 Tb/s.

Zdroj: Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024

Špičky dosáhl datový přenos O2 ve třetí třetině nedělního zápasu českého národního týmu o zlatou medaili, kdy diváci sledovali zápas jak v rámci internetového vysílání České televize, které O2 již tradičně zajišťovalo, tak i prostřednictvím samotné O2 TV. „Diváci si mohli hokej v nejvyšší kvalitě vychutnat na všech typech zařízeních – jak mobilních, tak i v rámci pevné sítě. A zájem byl obrovský. Oproti loňskému šampionátu jsme zaznamenali nárůst provozu v síti o 40 %, pokud bychom srovnávali s mistrovstvím světa v ledním hokeji v roce 2022, pak mluvíme o nárůstu provozu dokonce o rovných 100 %,“ vysvětluje Tomáš Křešťák, ředitel pro fixní produkty a inovace v O2 a doplňuje, že díky O2 mohla mistrovství sledovat každá pátá domácnost v Česku.

V grafech jde snadno vyčíst, jak se hokejistům dařilo. „Pravidelně sledujeme změny v chování uživatelů. Na grafech jsou vidět jednotlivé třetiny i reklamní přestávky, kdy třeba vidíme nárůst provozu na sociálních sítí. Je znát odliv diváků, když delší dobu nepadá gól i to, jak se rychle vracejí, když se skóre otáčí. A vidíme i absolutní špičku, která nastala v neděli přesně ve 22:40, tedy těsně před koncem zlatého zápasu, kdy na hokej přepnuli i ti, co běžně nekoukají, aby si s národním týmem užili nadšení a vítěznou atmosféru,“ říká Tomáš Křešťák.

Hokej daleko před fotbalem

Jak obrovský zájem nedělní hokejový zápas vyvolal, dokládá i srovnání s odpoledními zápasy fotbalové ligy, kdy se souběžně utkala Slavia Praha s Mladou Boleslaví, Sparta Praha s Viktorií Plzeň a Baník Ostrava s 1. FC Slovácko. I tyto zápasy jde v grafu najít. Ačkoli to byly finálové zápasy FORTUNA:LIGY a běžně by se dalo říci, že byly divácky velmi vyhledávané, z pohledu provozu byl zájem ve srovnání s večerním hokejem sotva poloviční.

Stabilní síť zajistil tým z O2

Na Mistrovství světa v hokeji IIHF 2024 se O2 připravovalo dopředu. „Plynulost a stabilitu sítě zajišťovalo a řešilo několik desítek lidí z nejrůznějších týmů. Že padne rekord bylo jasné i z toho, že už ve čtvrtek při utkání českého týmu s Kanadou zaznamenalo O2 provoz přes 2 Tb/s. I přes extrémní zájem byla síť O2 po celý šampionát stabilní a diváci si tak mohli vychutnat každý gól i nájezd na bránu bez sebemenšího zakolísání a v té nejvyšší kvalitě,“ říká projektová manažerka v O2 Jana Pragerová a doplňuje, že Opravidelně navyšuje při exponovaných událostech své linky jak v páteřní síti, tak směrem k peeringovým partnerům, a to včetně největšího NIX.CZ. Jen tímto internetovým uzlem proteklo během finálového zápasu 1,2 Tb/s.

O2 dohledové centrum
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Podnikáte? Zapojte se do projektu Odvaha za milion a ulovte si pro svůj byznys finance na reklamu, služby od O2 nebo třeba odborný mentoring
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru