S námi na Turnaj mistryň

Už v neděli začíná v čínském Šen-čenu tenisový Turnaj mistryň. Jako vždy v posledních letech, budete moci sledovat vše v přímých přenosech na programech O2 TV Sport a O2 TV Tenis, a to jak utkání ve dvouhrách, tak i ve čtyřhře. O co všechno se hraje? Nejen o rekordní dotaci 14 miliónů dolarů, tedy dvojnásobnou oproti minulému roku, kdy se naposledy hrálo v Singapuru. Půjde také o velké množství bodů a tedy i o pořadí na konci roku 2019.

Třiatřicet let po Martině Navrátilové mají české tenistky teoretickou šanci ovládnout na konci roku oba světové žebříčky. Karolína Plíšková má v případě titulu a případném odstoupení Ashley Barty možnost završit sezonu v čele dvouhry a Barbora Strýcová se může udržet na prvním místě čtyřhry.

Aktuální světová dvojka Plíšková by musela čínský turnaj ovládnout bez porážky, aby připsala 1500 bodů. Současná jednička Ashleigh Barty by současně nesměla základní skupinu dohrát. Pokud Australanka nastoupí ke všem třem zápasům, získá minimálně 375 bodů za tři porážky a Plíšková už se před ní nedostane. I v případě triumfu v turnaji by totiž měla o 36 bodů méně. Dosud bylo maximem Karolíny 4. místo na konci roku 2017.

Strýcová do Masters vstupuje z první pozice čtyřhry, a pokud se v čele udrží, naváže na krajanky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou, které společně skončily první v minulém roce. Třiatřicetiletou Strýcovou, která bude po Turnaji mistryň uvažovat o ukončení kariéry, můžou sesadit dvě hráčky. O post jedničky bude bojovat s Francouzkou Kristinou Mladenovič a s Běloruskou Arynou Sabalenka.


A co trochu z historie?

Česká stopa na Turnaji mistryň má velice silný otisk. Legendární Martina Navrátilová ukončila rok zároveň v čele dvouhry i čtyřhry dokonce dvakrát. Poprvé po sezoně 1984, kdy deblový žebříček v září vznikl, a pak o dva roky později. Za jejím jménem je v historických tabulkách americká vlajka, jelikož tehdy po odchodu ze socialistického Československa už reprezentovala USA. WTA Tour Championships se konal poprvé roku 1972 v Boca Raton na Floridě.

Od té doby se hrál v New YorkuMnichověLos AngelesMadriduDauhá a Istanbulu. V letech 2014 – 2018 se turnaj hrál v Singapuru . V lednu 2018 došlo k přidělení pořadatelství na období 2019 – 2028 čínskému Šen-čenu, s příslibem výstavby nového stadionu pro 12 tisíc diváků. Možná si už málokdo pamatuje, že v letech 1984 až 1998 se zápasy hrály na tři vítězné sety. Šlo o jediný případ v otevřené éře tenisu, kdy se ženský tenis řídil mužskými pravidly.

Teprve poslední letošní turnaje okruhu určily definitivní složení finálové osmičky, ve které je mix už tradičních účastnic a debutantek. A jaké je tedy složení finalistek a na koho se mohou diváci O2 TV těšit?

Tady jsou : Ashleigh Barty, Karolína Plíšková, Naomi Ósaka, Elina Svitolina, Bianca Andreescu, Simona Halep, Petra Kvitová a Belinda Benčič. Titul obhajuje Ukrajinka Svitolina.

                                                                                      Jiří Baumruk

Související článek Ženský okruh WTA zůstává až do roku 2022 na O2 TV Tenis, studia Ligy mistrů si nově užijete i s Liborem Boučkem
Nahoru