Dostupnost i rychlost Internetu HD rostou. Co dalšího prozradily statistiky z naší pevné sítě?

Dostupnost i rychlost Internetu HD rostou. Co dalšího prozradily statistiky z naší pevné sítě?

Dostupnost i rychlost Internetu HD rostou. Co dalšího prozradily statistiky z naší pevné sítě?

O2 Internet HD nabízíme zákazníkům už dva roky, během kterých se nám podařilo připojení pro domácnosti i firmy ještě vylepšit. Soustředíme se nejen na rozšiřování pokrytí, které dnes i díky využití bezdrátové technologie dosahuje 99 %, ale i na rychlost a kvalitu připojení. Podívali jsme se také na pár statistik, které nám o naší pevné síti řekly víc.

Internet HD od O2 je dostupný na 99 % adres napříč celou republikou. Nejvíce dat spotřebují zákazníci ve městech o velikosti 1 000 – 10 000 obyvatel. Mezi největší rekordmany patří zákazníci v Ústeckém kraji, před dalšími regiony ale nemají velký náskok.

Průměrný zákazník našeho Internetu HD měsíčně stáhne přibližně 120 GB dat – průměrnou hodnotu ale ovlivňují ti nejnáročnější uživatelé.  Pět procent zákazníků s nejvyšší spotřebou totiž tvoří téměř třetinu veškerého provozu v pevné síti. Mediánová hodnota je oproti průměru méně než poloviční – 53 GB.

Během dvou let jsme zrychlili internet třem milionům domácností. Díky tomu, že jsme v loňském roce začali masivně budovat bezdrátovou technologii, přinášíme našim zákazníkům rychlé připojení na místech, kde dříve bylo připojení velmi slabé nebo vůbec žádné. Rychlost navíc neustále zvyšujeme – po drátech i vzduchem. V nabídce už máme i Internet EXKLUSIV HD, který dosahuje až 1000 Mb/s. Ten i ostatní tarify nejlépe fungují v kombinaci s nejvýkonnějším modeme na trhu – O2 Smart Boxem. Dostupnou rychlost na konkrétní adrese si může každý ověřit na www.zrychlujeme.cz

Objem přenesených dat každý rok výrazně stoupá jak ve fixní, tak v mobilní síti. V té mobilní je růst strmější, přesto fixní síť stále přenáší násobně více dat. Letos byl nejvyšší provoz zatím v květnu, kdy fixní síť přenesla 90 000 TB dat – svůj podíl na tom mělo i hokejové mistrovství. I v ostatních měsících ale více než polovinu provozu v síti tvoří streaming – tedy sledování videí na Youtube, v O2 TV a v dalších aplikacích.

Provoz ve špičce narostl za poslední dva roky zhruba o 40 %. Když se podíváme na provoz během dne, vidíme, že špička začíná kolem 18. hodiny, vrcholí ve 20 a končí ve 22 hodin.

Graf provozu během běžného týdne ukazuje, že největší provoz byl ve sledovaném týdnu ve čtvrtek a o víkendu poklesl. Náš Internet HD totiž kromě stovek tisíc domácností využívá také spousta firem. Některé pro běžný provoz, jiným pomáháme budovat náročnější řešení.

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Související článek O2 Smart Box získal ocenění na Czech Design Weeku
Nahoru