Účastníci Final Four Euroligy: Fenerbahce Istanbul, perfektně vyladěný favorit

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=13666 AND vote > 0 AND vote <= 5

Ve Final Four už žádné vyložené slabé celky nehrají. Nikdy. Nazvat Fenerbahce jasným favoritem tak může být poněkud troufalé. Ale je to Fenerbahce, které letos udělalo zdaleka největší dojem. Doma neprohrálo v základní části ani jednou, celkem během prvních třiceti zápasů sezóny jen pětkrát. V obou případech jde o rekord současného herního euroligového modelu.

A jestliže se říká, že dobrý tým může prohrát, ale že neprohrává dvakrát za sebou, je to i letošní případ celku vedeného trenérskou legendou Željkem Obradovičem. Po porážce v této sezóně Fenerbahce vždy povstalo a následující zápas ovládlo. A byl to případ i letošního play-off. Poté, co Veselý a spol. v prvním utkání série znemožnili Žalgiris po výhře o 33 bodů, přišla ve druhém utkání prohra o dva body. V dalších dvou zápasech v Litvě ale Fenerbahce předvedlo výborné výkony, a nenechalo nikoho na pochybách, že to s účastí v pátém Final Four v řadě myslí naprosto vážně.

Už jste četli? Účastníci Final Four Euroligy: Real Madrid, sehraný obhájce

Proč může ve Final Four uspět…

Kromě toho, že Fenerbahce hrálo nyní Final Four čtyřikrát za sebou, tak hrálo i v posledních třech zápasech o titul. Turecký tým z toho vytěžil jen jedno celkové vítězství, a to ho činí hladovějším. A to se týká i porážky ve finále loňského Final Four v Bělehradu. Na aktuální soupisce Fenerbahce je hned 9 hráčů, kteří si loni (neúspěšně) zahráli o titul vítěze Euroligy.

Fenerbahce je poslední euroligové sezóny synonymem pro perfektní obranu. Což, ano, je velmi zjednodušený pohled na věc. Už jen proto, že se tréneru Obradovičovi říká Mr. Pick´n´roll a že jsou útočné systémy týmu neuvěřitelně propracované a nabízejí řadu variant k zakončení. Ale to je vidět při hlubšího se ponoření do způsobu a systému hry. Faktem však je, že zejména z pohledu statistik byla skvělá obrana to, co na vás při pohledu do čísel Fenerbahce „vykouklo“. A platilo to i letos – v základní části dostalo Fenerbahce v průměru 75,8 bnz – nejméně v soutěži. Nicméně útok v žádném případě nezaostává. A zejména v této sezóně fungoval útok týmu o něco lépe než při loňském tažení sezónou. Nejde jen o to, že bylo Fenerbahce nejlépe střílející týmem z pozic za dva i za tři body. Projevilo se to také v tom, že byl turecký celek schopen vyhrát v této sezóně jakýkoliv typ zápasů. Nejen když padalo málo bodů (namátkou 74-70 na půdě Maccabi nebo 65-63 proti Realu Madrid doma), ale i v přestřelkách (třeba 92-85 proti Milánu a 96-87 proti Bakonii).

Fenerbahce navíc působí jako tým bez vyložených slabin. Rozehrávka, křídla, podkošoví hráči. Obrana i útok. A k tomu na lavičce skvělý trenér. Nemluvě o zkušenostech a faktu, že je tým fantasticky sehraný.

Nepřehlédněte: Účastníci Final Four Euroligy: Anadolu Efes, outsider s čistou myslí

Co hovoří proti…

Ať už půjde o jakéhokoliv soupeře, který se Fenerbahce ve Final Four postaví, bude muset prožít výjimečně dobrý den, aby mohl vítěze z roku 2017 porazit. A aby se tak stalo, musel by k tomu přispět i sám turecký tým špatným výkonem. Ale na to v roli soupeře nemůžete spoléhat. Úspěch Fenerbahce se totiž neodvíjí od výsledků pár jednotlivců. Kádr tureckého mistra je stejně jako jeho hra velmi vyvážená a je v něm fůra individualit, které můžou tým táhnout. Aby Fenerbahce neuspělo, muselo by dojít k nějakému fatálnímu selhání. Špatnému dni. Systematickému výpadku v obraně. Samozřejmě se to může stát. Jít o sérii na tři nebo na čtyři vítězná utkání, šance soupeřů by se snižovaly. Ale jeden špatný den může mít i tak silný tým, jaký Fenerbahce v této sezóně představilo.

Jistý problém však pro Fenerbahce představuje otázka zdraví. Od minulého týdne se ví, že se Final Four nebudou moci zúčastnit pivot Lauvergne a křídlo Datome. Bez prvního jmenovaného hrálo Fenerbahce od poloviny února, a i když je to určitě ztráta, už si na to istanbulský tým stihl zvyknout. Horší je to ale s Datomem. Vynikající italský střelec je členem užší zápasové rotace týmu a jeho absence může být znát. Nemluvě o tom, že úplně fit není ani duo Kalinič, Veselý…

Šance ve Final Four…

Fenerbahce bude v zápase istanbulského derby proti Anadolu Efes v semifinále velkým favoritem. A čeká se jeho účast ve finále. V něm bude čekat Real Madrid nebo CSKA Moskva. Což je v každém případě těžká váha. Ale oba zmíněné celky prožily letos více výpadků než turecký celek. A i z toho důvodu to bude právě tým Jana Veselého, který je největším aspirantem na výhru v celém turnaji. Otázkou však zůstává, zda do výsledku nepromluví zdravotní problémy v týmu…

Tip na umístění: 1. místo

Final Four Euroligy se letos uskuteční v termínu od 17. do 19. května ve španělském městě Vitoria na palubovce tamní Baskonie. Na O2 TV Sport vám z vrcholu sezony prestižní soutěže neunikne nic podstatného – po semifinálových soubojích odvysíláme v přímém přenosu také duel o třetí místo a pochopitelně i závěrečný boj o titul.

Tip: Pořiďte si O2 TV Sport Pack a vychutnejte si euroligové Final Four naplno!

Foto: euroleague.net

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Aleš Svoboda Autor článku
Aleš Svoboda
Související článek Nejrychlejší a nejslavnější. Sledujte Finskou rallye na O2 TV Sport!
Nahoru