Slavia vs. Sparta: 5 derby odvěkých pražských rivalů s přívlastkem NEJ

Nejatraktivnější derby

Sparta – Slavia 4:4, 16. března 2001
Branky: 8. Jarošík, 40. Kincl, 60. Obajdin, 82. Holub – 52., 58., 75. Kuka, 90. Kuchař. Diváci: 16 350. Hráno na Letné.

Osm gólů v derby? Na jubilejní 250. derby se bude ještě hodně dlouho vzpomínat. Střelci se předháněli, ovšem nakonec si oba týmy připsaly po divoké remíze po bodu. Sparta měla k vítězství blíž, vedla 2:0, pak 3:2 a dokonce i 4:3. Ani třetí vedení ale neudržela, když v poslední minutě vyrovnal nádhernou střelou Tomáš Kuchař. Sešívaní pokaždé dokázali odpovědět zejména díky Pavlu Kukovi, který překonal gólmana Sparty Jaromíra Blažka hned třikrát.

Nejkontroverznější derby

Slavia – Sparta 0:2, 9. září 1995
Branky: 48. Suchopárek vlastní, 54. Lokvenc. Diváci: 10 036. Hráno v Edenu.

Možná více než samotní sparťané byl pro domácí Slavii daleko větší překážkou Pavlín Jirků. Známý český rozhodčí totiž domácím odepřel dvě jasné penalty. Nejprve nepotrestal faul sparťana Václava Budky na Karla Poborského a po změně stran přehlédl také podražení domácího Jiřího Vágnera obráncem Tomášem Požárem. Na tomto utkání se Jirků výrazně podepsal. Zejména díky němu si Sparta z Edenu odvezla výhru 2:0. Hořkost ze všech slávistů ale nakonec opadla, „sešívaní“ se totiž stali mistry ligy.

Tip: Sledujte derby Slavie se Spartou přes O2 TV Sport Pack online!

Nejkurióznější derby

Slavia – Sparta 0:1, 9. dubna 1995
Branka: 90. Nedvěd. Diváci: 13 456. Hráno v Edenu.

Pavel Nedvěd se rychle zvedl po souboji z trávníku a levačkou v poslední minutě neomylně poslal míč do šibenice slávistické branky, kterou hájil Jan Stejskal. Tenhle moment rozhodl o výhře Sparty v derby v sezoně 1994/1995. Souboj v Edenu byl ovšem kuriózní v úplně jiném směru. Sparťané se rozhodli pro hodně netradiční tah, když se v sestavě objevil Jozef Chovanec, který už předtím vyměnil dres za oblek a byl jmenován klubovým manažerem. Pár měsíců sice vůbec netrénoval, ale netradiční a odvážný tah se vyplatil. Svým spoluhráčům pomohl k zisku klíčových tří bodů v boji o titul.

Největší debakl v derby

Sparta – Slavia 5:1, 6. května 2000
Branky: 20. a 32. Lokvenc, 34. Gabriel, 53. Baranek, 67. J. Novotný – 19. Dostálek. Diváci: 18 849. Hráno na Letné.

Slávisté se na Letné dostali do vedení brankou Richarda Dostálka. Jenže…Fanoušci červenobílých ještě slavili, když prakticky hned po rozehrání vyrovnal Vratislav Lokvenc. Ještě do půli strhla Sparta vedení na svou stranu a střílela i další góly. Po pětigólovém debaklu na Letné paradoxně netrpěli anil tolik hráči, jako spíše tehdejší kouč Slavie František Cipro. Ten musel projít na tiskovou konferenci uličkou jásajících sparťanských fanoušků.

Derby s nejvyšší návštěvou

Sparta – Slavia 1:0, 23. dubna 2007
Branka: 62. Horváth. Diváci: 20 565. Hráno na Letné.

V pořadí 265. derby pražských „S“ se do historických statistik nezapsalo gólovými hody, ani atraktivním zápasem, ovšem diváckou návštěvou. Na Letnou si koncem dubna roku 2007 našlo cestu přes dvacet tisíc fanoušků. Derby hrané za krásného slunečného počasí rozhodla jediná branka. V dresu Sparty se o ní po hodině hry postaral Pavel Horváth.

Další ligové derby odvěkých pražských rivalů je na programu už tuto neděli 14. dubna. Kdo bude mít po závěrečném hvizdu větší důvod k radosti? Souboj Slavie se Spartou začíná v 18 hodin, na O2 TV Sport ale začínáme už o hodinu dřív speciálním studiem. Zápas můžete sledovat také na O2 TV Fotbal.

Foto: Profimedia

Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejrychlejší a nejslavnější. Sledujte Finskou rallye na O2 TV Sport!
Nahoru