Jako za starých časů. Na stadiony FORTUNA:LIGY se vrátí tribuny na stání!

Po dlouhé debatě se Ligová fotbalová asociace rozhodla navrhnout změnu Klubového licenčního řádu a vrátit místa na stání na ligové stadiony. „Vnímali jsme hlasy fanoušků, kteří po znovu zavedení míst na stání dlouho volali. Našemu rozhodnutí předcházela série jednání. Samozřejmě jsme otázku tribun na stání dlouze diskutovali. Na ligových výborech jsme zvažovali pro i proti, a nakonec se shodli navrhnout ligovým klubům změnu v Klubovém licenčním řádu, kterou schválilo i Ligové grémium na svém posledním zasedání,“ řekl k vývoji myšlenky předseda LFA Dušan Svoboda.

Tip: Pořiďte si O2 TV Sport Pack a užijte si všechny zápasy FORTUNA:LIGY

Ligové kluby budou moci od příští sezóny upravit své domovské stadiony a tím také zvýšit jejich kapacitu„U některých stadionu jako třeba v Ďolíčku se v případě dodržení bezpečnostních pravidel vejde na tribunu za bránou více fanoušků, což povede nejen k bouřlivější atmosféře, ale logicky i větším příjmům pro kluby ze vstupného. Dalším důležitým aspektem byl i požadavek ze strany fanoušků, reálně na těch tribunách stejně stáli, což bylo v některých momentech i nebezpečné,“ vysvětlil další přínos nového ustanovení Svoboda.

Podmínkou bezpečnostní opatření

Přestavba sektorů na místa na stání nicméně nebude jednoduchá a kluby budou muset zajistit několik bezpečnostních opatření„Při zavádění této změny bude nejdůležitějším kritériem bezpečnost diváků. Zřízení sektorů na stání samozřejmě neznamená pouhé odstranění sedaček. Sektory budou muset splňovat bezpečnostní standardy, na jejichž podobě budeme s jednotlivými kluby spolupracovat společně i s příslušnými složkami integrovaného záchranného systému. Ať už se to týká zábran a jejich rozmístění v sektoru, stanovení kapacity nebo evakuačních a bezpečnostních předpisů,“ doplnil výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, který je současně také předsedou Komise pro stadiony LFA.

Nepřehlédněte: FORTUNA:LIGA v novém hávu: Vše podstatné o revoluční sezoně na jednom místě

Nový Klubový licenční řád, který vejde v platnost od sezony 2019/2020 obsahuje více změn. Pro fotbalové příznivce je však možnost stání na tribunách tou nejzásadnější. „Po dohodě s LFA jsme přistoupili k tomuto kroku a nový Klubový licenční řád přesně udává podmínky a parametry tribun na stání. Jednou z podmínek například bude umístění na stadionu pouze v sektorech za bránami nebo na kraji podélné tribuny naproti hlavní tribuně po úroveň hranice pokutového území,“ řekl Stanislav Rýznar, licenční manažer FAČR.

Sektory na stání pouze za brankami

Sektory na stání budou přímo určené vlajkonošům hostujícího a domácího klubu, a to pouze za oběma brankami nebo na tribuně protilehlé k hlavní, avšak pouze po úroveň hranice pokutového území. Klubový licenční řád zároveň upravuje počty minimální kapacity prvoligových stadionů. Celková minimální kapacita zůstává na úrovni 4500 diváků, nicméně minimální počet sedadel se snižuje na 3500 za předpokladu zavedení právě sektoru na stání.

„Kluby si také budou muset celý postup promyslet, protože pro zápasy evropských pohárů UEFA i nadále trvá povinnost tribun kompletně osazených sedačkami,“ doplnil Rýznar důležitou skutečnost především pro kluby, které mají ambice startovat v evropských soutěžích.

Zdroj: LFA, foto: sparta.cz

Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejrychlejší a nejslavnější. Sledujte Finskou rallye na O2 TV Sport!
Nahoru