Minulý týden se třicet zaměstnanců O2 z pražské centrály i z regionů zúčastnilo v našem tréninkovém centru školení první pomoci a obsluhy automatického defibrilátoru vedeného profesionálním zdravotnickým záchranářem Petrem Tomášem. Že nevíte, co si pod pojmem defibrilátor představit? Hned vám všechno vysvětlíme.
Už v létě jsme vás informovali o rozšíření aplikace O2 SOS, která automaticky oslovuje proškolené dobrovolníky v okolí pacienta se srdeční zástavou a pomáhá mu zajistit první pomoc dříve, než je k němu schopna dojet nejbližší sanitka nebo doletět vrtulník. Průměrná doba dojezdu sanitky je totiž v tuzemsku devět minut. A to je v případě zástavy oběhu pro zachování plnohodnotného života pacienta často pozdě. Proto hraje důležitou roli první pomoc od lidí v okolí postiženého.
Užitečnou pomůckou je v tomto případě již zmiňovaný automatický defibrilátor. Při jeho použití se totiž u pacienta zvyšuje šance na přežití o padesát až sedmdesát procent. Právě proto jsme se v rámci projektu O2 SOS rozhodli jeden pořídit na recepci naší centrály na pražské Brumlovce. O jeho umístění informujeme i pražskou záchrannou službu, která ho zaeviduje do své databáze, díky čemuž o ní budou vědět volající na tísňovou linku, nacházející se v okolí naší budovy.
Zdravotníci v České republice vyjeli v loňském roce zhruba k devíti tisícům případů srdeční zástavy. Díky fungujícímu systému počet zachráněných pacientů stále roste. Proto záchranář Petr Tomáš školení zakončil slovy: „Nebudu vám přát, abyste se do situace, kdy budete muset poskytnout první pomoc, nikdy nedostali. Naopak vám přeju, abyste měli možnost někomu odborně pomoct a zažít ten pocit, když dáte člověku šanci přežít.“