Menu Web O₂

6 mobilních trendů 2026. Některé se vám budou líbit, jiné méně

6 mobilních trendů 2026. Některé se vám budou líbit, jiné méně

Nový rok přinese mnoho nového i v mobilním světě, některé trendy vás ovlivní, jiné vám dobře poslouží a s některými se můžete míjet. Je však dobré, že je budete znát.

Celkově platí, že rok 2026 v mobilních komunikacích vyloženě přelomový nebude. Sítě i přístroje procházejí dalšími a dalšími inovacemi, ale jsou to spíš evoluční změny než nějaké převratné. Na ty si ještě chvíli budeme muset počkat. Velká část trendů bude většině uživatelů po chuti, ale rok 2026 přinese i problémy, s kterými jen nutné počítat. Ale kdo zareaguje zavčas, tak se problémům vyhne. Zatím to totiž nehoří. 

5G válcuje vše

V roce 2026 jsou sítě 5G už naprostou samozřejmostí s plným pokrytím. Což platí i v Česku. Příplatek za podporu 5G u smartphonů je minimální, volit telefon bez 5G je už zbytečné. Jen se připravíte o výkon a lepší přístup k mobilnímu internetu. Ale ano, některé značky stále u levnějších modelových řad nabízí LTE (4G) modely, ale spíš se setkáte s telefony, které existují v 5G verzi a i LTE variantě. Příkladem jsou nové modely řady Xiaomi Redmi Note 15 – u O2 vždy jen v 5G verzi.

Xiaomi Redmi Note 15 5G

Není třeba připomínat, že volba 5G přístroje je jasná věc. V rámci různých nabídek můžete 5G model koupit výhodněji než ten jen s podporou LTE. A i když je 5G verze dražší, tak rozdíl je malý a nevyplatí se. Důvody jsou primárně dva: čipy podporující 5G jsou značně výkonnější než čipy pro LTE telefony. Ty jsou navíc obvykle už dost staré, případně jen procházejí spíš marketingovým omlazením. Samotné využívání sítě 5G pak přináší benefity v podobě větší kapacity sítě a také vyšších přenosových rychlostí.

Odolňák do každé rodiny

Dalším jasným trendem, který se začal profilovat již loni, je markantní nástup odolných telefonů. Ne těch pancéřovaných, to je stále specifická kategorie. Ale dnes mnoho telefonů střední třídy a v podstatě všechny špičkové modely mají značnou odolnost. Dříve to platilo prakticky jen pro nejdražší telefony a navíc jen u některých výrobců. Dnes se tento trend nese napříč celým trhem.

Za trendem stojí čínské značky, které donedávna na nějakou odolnost lidově řečeno kašlaly. Ale poslední dobou tlačí do všeho od střední třídy výš nejenom plnění normy IP68, ale i normu IP69, která zajišťuje odolnost proti horké vodě z WAPky a v mnoha případech pak i plnění vojenské normy MIL-STD-810. Bonusem je pak přiznaná odolnost při pádu a to od 1,5 do 2,5 metru. To vše v rámci běžných telefonů. Není potřeba připomínat, že čím odolnější přístroj, tím lépe. 

Honor Magic 8 Lite odolnost

Baterie s kapacitami z říše snů

Výdrž telefonů se v poslední dekádě nikterak zásadně nezlepšovala. Kapacita baterií sice pomalu rostla na dnešní standard zhruba 5 000 mAh, ale stejně tak se zvětšovaly displeje, zvyšoval se výkon a tak denní až dvoudenní výdrž platila tehdy i dnes. Na trhu se sice sem tam objevovaly telefony s větší kapacitou, ale s nepříjemným efektem zvětšujících se rozměrů a hmotnosti. To nebylo udržitelné řešení.

Změna přišla v roce 2023, kdy čínské značky pomalu začaly sázet na nový typ článků, který se značí Si/C. V základu je to sice stále Li-Ion baterie, ale místo čistě uhlíkové anody je anoda vyrobená ze směsi uhlíku a křemíku. To umožňuje zvýšit kapacitu baterie o 20 i více procent, aniž by došlo ke zvětšení fyzických rozměrů. Aktuálně se první modely s těmito bateriemi začínají prodávat a mohou se pochlubit bateriemi s kapacitou až 7 500 mAh. Pořídíte je i u O2, třeba jako tento Honor Magic 8 Lite

Honor Magic 8 Lite baterie

Ceny možná porostou

Další trend není z těch, na který bychom se mohli těšit. Jednoduše, je možné, že smartphony začnou zdražovat, respektive se u nich projeví trend takzvané shrinkflace. Důvodem jsou rostoucí ceny pamětí. Tedy trend přesně opačný, než v posledních čtyřech letech. Výrobci pamětí totiž nestíhají pokrývat zájem o paměti pro datová centra umělé inteligence. Samozřejmě, ne že by to byly stejné paměti, které se dávají do smartphonů, ale výrobci přesměrovávají výrobu a na výrobu pamětí do koncových zařízení už nemají kapacitu.

Výrobci mluví o tom, že telefonů představených ještě v roce 2025 se problémy s paměťmi týkat nebudou, ale u letošních modelů už ano. Zatím, na začátku roku, se nic dramatického neděje, ale většina analytiků varuje, že ke zdražení nebo šizení výbavy dojde. Šizení by znamenalo, že telefony dostanou primárně méně operační paměti a týkat se to bude především levnějších modelů.

Umělá inteligence do každého mobilu

Na jednu stranu může boom umělé inteligence (AI) přinést vyšší ceny smartphonů nebo ošizenou výbavu, na druhu se stává integrální součástí všech přístrojů. Prim hraje modul Gemini od Googlu, který je logicky jasnou volbou telefonů s Androidem, ale Gemini zřejmě opanuje i telefony od Applu. Tomu se vlastní vývoj nedařil, takže se asistentka Siri přestěhuje právě na platformu Gemini.

Ai je a bude primárně cloudová, takže bude vyžadovat připojení k internetu. Přímá integrace do telefonu zůstane doménou jen některých značek a navíc jen špičkových modelů s vysokým výkonem. Celkově je však nutné brát AI v mobilech jako naprostou samozřejmost a to bez ohledu na kategorii přístroje.

Opravdu se čeká jen na Apple?

Skládací telefony jsou na trhu už dost dlouho, takže je za nějakou zásadní inovaci považovat nelze. A to ani v případě trojskládaček, s těmi přišel Huawei už v roce 2024 a Samsung ho loni následoval. To je zcela okrajová záležitost. Většina trhu patří dvěma konceptům: véčkům a skládačkám ve tvaru knížky. Véčka mají nevýhodu v tom, že na jejich půdorysu nelze realizovat nějaké výrazné změny, takže v podstatě už dva tři roky jsou na svém technologickém maximu a spíš se hraje o nižší ceny.

U knížek je vývoj zajímavější, minimálně se nyní hraje o to, aby jejich tloušťka byla jako u běžného mobilu. Ale to podstatné by se mělo odehrát v září, kdy by Apple měl představit svoji první skládačku. A neměl by to být tuctový telefon, spekuluje se, že bude mít jiný poměr stran, takže bude oproti konkurenci v zavřeném stavu širší a nižší. Což by mělo přispět k ergonomii používání. Světem létají už makety takového zařízení, stejně jako spekulace, že stejně koncipovanou skládačku chystá i Samsung. Příchod první skládačky od Applu by tento segment trhu mohl probrat s určité stagnace v posledních dvou letech.   

autor článku