Menu Web OOO2

Vybitý mobil? Pozor na hackera ukrytého ve veřejné nabíječce 

Vybitý mobil? Pozor na hackera ukrytého ve veřejné nabíječce 

Radujete se, když v obchodním centru, na letišti nebo třeba na nádraží objevíte stojan s nabíječkami, kde si můžete dobít svůj telefon, který už mele z posledního? Úsměv na tváři se vám však brzy může vytratit. Jakmile totiž připojíte svůj mobil k veřejné nabíječce, vaše data mohou rovnou putovat až k hackerovi, který je zneužije. Jak se tedy můžete chránit a nejlépe se úplně vyhnout situacím, kdy byste museli použít veřejnou nabíječku?

Možná o tom ještě nevíte, ale i nevinná potřeba dobít si svůj telefon, na kterém červeně křičí 1% baterie, se vám může pěkně vymstít. FBI na platformě X upozorňuje na novou praktiku podvodníků "juice-jacking", která ohrozí vaše data v telefonu. Hackeři mohou do veřejných dobíjecích stanic v obchodních centrech, na letištích nebo třeba na nádražích nainstalovat software, který jim umožní získat přístup k vašemu telefonu během nabíjení. 

Nemilé překvápko na dovolené 

S juice-jackingem se ale kupodivu můžete setkat i během pobytu v hotelu, když si užíváte dovolenou. Riziko se totiž skrývá i v hotelových pokojích, kde místo běžných zásuvek mohou hosté bez potřeby adaptéru využívat USB porty k nabíjení. Problém spočívá v tom, že hosté se zde často střídají a cítí se v hotelovém prostředí bezpečně, což láká hackery. Ti mohou nahrát malware do USB portu, který se po připojení k telefonu úspěšně nainstaluje. Poznáte to podle toho, že se telefon začne zpomalovat, stahuje podezřelé aplikace, nebo se zkrátka začne chovat neobvykle.

A jak to funguje? Malware nainstalovaný přes „nabouraný“ USB port může uzamknout zařízení nebo exportovat osobní data a hesla přímo k pachateli. Zločinci pak mohou tyto informace použít k přístupu k online účtům nebo je prodávat dál. "Juice-jacking, neboli kompromitace chytrého telefonu prostřednictvím nezabezpečeného USB portu je reálná hrozba. I když se nejedná o masově rozšířený typ útoku, je namístě být obezřetný a pokud již musíte dobíjet chytré zařízení ve veřejných prostorech, je dobré dodržet několik základních pravidel, jak to udělat bezpečně“, vzkazuje Radek Šichtanc, ředitel bezpečnosti v O2. 

Boj proti juice-jackingu 

Chraňte svá data a udržujte je v bezpečí ve svém telefonu. Pokud plánujete cestovat nebo strávit delší dobu „mimo domov“, doporučujeme mít s sebou vlastní adaptér a nabíjecí kabel. V e-shopu O2 najdete také různé powerbanky, které můžete pohodlně nabít doma a využít je, když potřebujete dávku energie pro svůj telefon a nemáte přístup k zásuvce. 

Pokud je využití veřejného portu nezbytné, zamezte sdílení dat z vašeho telefonu. Po připojení k nabíjecímu portu by se vám mělo zobrazit upozornění s možnostmi jako „sdílet data“, „důvěřovat tomuto zařízení“ nebo „pouze nabíjet”. Vždy zvolte možnost „pouze nabíjet“

Na iPhonu si můžete ochranu nastavit jednoduše. V menu Nastavení -> Face ID a kód deaktivujte přístup k datům pro příslušenství. Tím zajistíte, že uzamčený telefon zůstane chráněn během nabíjení. Je však důležité si uvědomit, že tato funkce se aktivuje až hodinu po posledním odemknutí telefonu. 

Podobnou možnost nabízejí i telefony s nejnovější aktualizací Androidu 15. Ta přináší nový ochranný mechanismus zvaný režim Lockdown, který pomáhá zabezpečit vaše zařízení v podobných situacích. 


autor článku