V dnešní době, kdy se technologie vyvíjejí rychlostí blesku, bychom očekávali, že všechny relativně nové smartphony budou vybaveny nejnovějšími verzemi operačních systémů s neprolomitelným zabezpečením. Bohužel, realita je často jiná. Na trhu se stále objevují smartphony s historickými verzemi Androidu, které mohou uživatelům přinést více problémů než užitku. Jak tomu předejít?

Když si koupíte nový telefon, očekáváte, že bude mít nejlepší verzi operačního systému. Avšak na trhu je stále mnoho telefonů, které přicházejí s několika lety starým Androidem. Tyto telefony nejenže postrádají nejnovější funkce, ale také jim chybí důležité bezpečnostní záplaty, což může vaše zařízení vystavit riziku napadení škodlivým softwarem.
První zásadou je to, že pokud máte telefon starší šesti let neboli uběhlo šest let od jeho uvedení na trh, už je zastaralý, a tedy i nebezpečný.Obzvláště nebezpečné jsou pak verze Androidu 11, 8 a 5. Nedostávají bezpečnostní aktualizace a tím pádem jsou pro kyberšmejdy snadnou kořistí. Tyto systémy jsou pak náchylné k phishingu, podvodům a dalším online hrozbám, které se mohou skrývat v SMS, e-mailech, podvodných QR kódech nebo nedůvěryhodných webech.
Máte jeden z těchto telefonu?
Pokud vlastníte nebo plánujete kupovat některý z níže uvedených telefonů, připravte se, že jste snadným terčem pro útočníky.
Deset nejvíce zastoupených a dlouho nepodporovaných zařízení v síti O2:
- Apple iPhone X
- Apple iPhone SE (1. generace)
- Samsung Galaxy A40
- Samsung Galaxy A50
- Samsung Galaxy S10e
- Xiaomi Redmi Note 7
- Xiaomi Redmi 7A
- Huawei P30 Lite
- Huawei Y6 2019
- Huawei Y6s
Rizika zastaralého telefonu
Používáte vy nebo třeba vaše děti zastaralé telefony? Vystavujete se několika závažným situacím. Primárně jde o ztrátu dat, soukromí a peněz. Útočníci totiž mohou získat přístup k citlivým informacím z telefonu, jako jsou kontakty, zprávy, fotky nebo bankovní údaje. Hackeři umí také aktivovat kameru a mikrofon a sledovat či poslouchat tak skrz telefon bez vědomí uživatele. Navíc tak dochází ke vzdálené manipulaci s telefonem a zneužívání dat k jejich prospěchu.
Co tedy dělat?
Pokud jste si již koupili telefon se starou verzí Androidu, možností, jak situaci řešit je velmi omezeně. Aktualizace na novější verzi Androidu je často závislá na výrobci a mnozí z nich neposkytují pravidelné aktualizace pro své starší nebo levnější modely. To znamená, že váš telefon může zůstat navždy uvězněn v zastaralé verzi systému. Měli byste tedy přemýšlet o pořízení nového.
Při nákupu nového telefonu je pak důležité věnovat pozornost nejen ceně a hardwarovým specifikacím, ale také:
- Aktualizačním podmínkám výrobce. Vybírejte telefony od známých značek, které zaručují pravidelné aktualizace pro své modely a umožňují snadnou aktualizaci na nejnovější verzi operačního systému.
- Roku uvedení na trh. Zjistěte si, kdy byl telefon, který chcete kupovat nebo už využíváte uveden na trh. Telefony starší zhruba pěti let pravděpodobně nepodporují aktualizace ani 5G síť a mohou tak být potenciální hrozbou.
- Době podpory od výrobce. Ta souvisí s předchozím bodem. Zkontrolujte také, do jakého roku bude telefon výrobcem podporován. Po této lhůtě už nebude dostávat nové bezpečnostní funkce.
- Podpoře 5G sítě. Podporuje vámi vybraný telefon připojení k 5G síti? Pak máte vyhráno. Pokud si nejste jisti, jestli jde o 4G nebo 5G telefon, můžete to snadno zjistit na webových stránkách O2. Stačí zadat typ telefonu a okamžitě se to dozvíte
Například nové smartphony Pixel od značky Google poskytují až 7 let záruku aktualizací, iPhony od Applu poté 5 let. V e-shopu O2 naleznete další chytré a bezpečnější 5G telefony už od 1 koruny. Zbytek doplatíte pohodlně v 36 měsíční