O2 zahájilo provoz první komerční 5G privátní sítě. Firmě pomůže vyrábět senzory i pro vesmírné projekty

Rychlost, kapacita, nejvyšší míra zabezpečení, a především absolutní spolehlivost! Nejen to jsou výhody 5G privátní sítě. Ta je v přesně vymezené oblasti dedikovaná a na míru přizpůsobená jen jednomu zákazníkovi. V tomto případě firmě BD Sensors. Ta je první, která má od společnosti O2 toto řešení uzpůsobené pro potřeby komerčního provozu.

Desítky dotů – malých, výkonných vysílačů již od léta zdobí haly, chodby i kanceláře jihomoravské společnosti BD Sensors. Ta je světovým lídrem ve výrobě senzorů a tlakoměrů pro měření tlaku plynů a kapalin. Ty dodává mimo jiné i pro vesmírné programy. 

Komunikace u nás ve firmě spočívá v tom, že máme plně elektronickou výrobu. To znamená, že zaměstnanci nepoužívají papír, ale všechno se řídí přes tablety. Dlouhodobě jsme řešili to, že když například přecházejí z jednoho pracoviště na druhé, a je tam jiná wi-fi, tak je s tím zásadní problém, protože se jim ztratí spojení,“ vysvětluje důvod, proč začal hledat jinou cestu ředitel BD Sensors Karel Mareček.

Pro O2 to byl první projekt tohoto typu. Nejprve vznikl projekt, na jehož základě se postupně celé řešení 5G privátní sítě umístilo přímo do provozu. Nyní již plně plní svůj účel. 

Privátní síť má ambici nahradit buď stávající wi-fi řešení, které pro masivní použití nevyhovuje, nebo to míří k úplně novým použitím, k robotizaci, typicky k věcem, které buď není potřeba připojit nebo to není úplně vhodné, aby byly připojené kabelem. Nezměrná výhoda je v rychlosti. Běžně má wi-fi přibližně setinu propustnosti toho, co jsme teď zkoušeli měřit v rámci našeho kampusu,“ vysvětluje ředitel pro mobilní produkty a inovace O2 Roman Bacík.

TIP: O tom, kde podle Romana Bacíka má wi-fi stále ještě smysl, jak 5G zajistí komunikaci mezi roboty, dalšími digitálními prvky a zaměstnanci, a také o tom, které obory budou z 5G těžit jako první, jsme psali v článku Wi-Fi je řešení pro domácnosti, budoucnost firemních sítí je v 5G.

Podle něj privátní, někdy také nazývaná jako kampusová síť, přináší zásadní důraz na kyberbezpečnost. Čím více prvků je totiž připojených do sítě, tím logicky vzniká více možností, jak se do ní dostat. Tomu řešení v podobě dedikované sítě dokáže zabránit.

Řešení ušité na míru

V rámci sítě soukromých kampusů má její vlastník úplnou kontrolu nad všemi aspekty sítě. Například stanovení priorit, přidělování kapacity vybraným typům služeb či modifikace bezpečnostních zásad. To uživateli přináší potřebnou flexibilitu pro provoz vlastní infrastruktury. 

5G kampus je operátorské řešení bezdrátové radiové sítě, dedikované plně pro účely nějakého konkrétního použití – typicky v nějakém výrobním závodě, nebo třeba v logistické firmě, kde je potřeba řešit nějakou automatizaci. Zákazníkům dává prostor najít možnosti, a především také zefektivnit výrobu a v důsledku i zvýšit produktivitu firmy,“ vysvětluje Roman Bacík.

TIP: Přečtěte si i o tom, že rozšířená realita nepatří jen do her, ale díky 5G síti je i technologií využitelnou v logistice: 5G síť v logistice – Přes autonomní vozíky až k rozšířené realitě.

Privátní 5G sítě jsou v Česku na začátku. „Již nyní je ale jasné, že je tady mnoho progresivních firem, které chtějí řešit problémy ve výrobě a nedostatečnou kapacitu či zabezpečení. Už nyní připravujeme na míru potřebám a požadavkům zákazníků další velké projekty. A vyvíjet se bude i praktické využití těchto sítí, které jde ruku v ruce s novými technologiemi,“ doplňuje Roman Bacík.

BD Sensors

BD sensors je firma, která se zabývá výrobou senzorů a tlakoměrů pro měření tlaku plynů a kapalin. Před 5 lety k tomu připojili také divizi, která vyrábí elektroniku pro vesmír. Začínali v České republice, postupně založili sesterské firmy v Německu, Švýcarsku, na Slovensku, Rusku a Číně. www.bdsensors.cz

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek 5G síť: Extrémně rychlé připojení je příležitostí i pro firmy a veřejný sektor
Nahoru