Areál univerzitní nemocnice ve finském Oulu je obrovský. Ostatně, pracuje v něm asi 6700 zaměstnanců. A ti donedávna ztráceli zhruba 70 % pracovního času úkony, které nesouvisely s přímou péčí o pacienty. Ať už to byly cesty do lékárny pro zdravotnický materiál, nebo návštěvy nemocničního skladu, kde bylo potřeba vyzvednout léky. Dnes tyhle rutinní činnosti zajišťují mobilní roboti připojení do 5G sítě a personál má více času na opravdovou péči o pacienty. Ano, i tak může vypadat využití 5G v praxi.
Tohle je přítomnost a budoucnost zároveň. A taky názorná ukázka toho, že 5G síť není jen způsob, jak si za 30 vteřin (opravdu!) stáhnout film ve vysoké kvalitě nebo bez jediného záseku hrát online i ty nejnáročnější počítačové hry. 5G síť je příležitostí především pro firmy a pro veřejný sektor. První krok k opravdu chytrým městům, továrnám i budovám.
5G síť a její využití pro firmy5G síť v Česku jako první spustila společnost O2
Síť 5. generace, známější pod označením 5G síť, v České republice jako první spustila 1. července 2020 společnost O2. Nejdříve se 5G signál „rozlil“ v širším centru Prahy a ve středočeském Kolíně, nicméně 5G pokrytí se bude dále rozšiřovat. A s ním i možnosti, které 5G síť nabídne komerčnímu sektoru.
Více jsme o spuštění 5G sítě psali v článku: Jako první operátor spouštíme komerční provoz sítí 5G
5G síť (z)mění svět
Podle studie společnosti Accenture předpokládá 79 % podniků, že 5G síť bude mít vliv na jejich fungování. A 57 % z nich věří, že změna, která přijde, bude revoluční. Ostatně, možnosti, které 5G síť díky 10krát vyšší rychlosti, mnohem vyšší kapacitě a velmi rychlé odezvě, nabízí, berou dech. A člověk kolikrát neví, jestli čte reálné zkušenosti, nebo sci-fi román.
Podívejte se společně s námi, jak 5G síť mění a ještě může změnit některá odvětví.
5G v dopravě: Od samořiditelných osobních aut k autonomním traktorům
Díky 5G za vás vaše auto už velmi brzy zabrzdí před nepřehlednou křižovatkou, kam byste vy sami vjeli, udělá místo sanitce, kterou nevidíte ve slepém úhlu, a samo se vyhne nebezpečně stojícímu vozidlu. Prostřednictvím 5G sítě totiž bude komunikovat s ostatními auty i dopravní infrastrukturou. 5G síť je vnímaná jako akcelerátor vývoje v oblasti dopravy.
Úvahy o budoucím vývoji ale nekončí u osobních vozidel. Díky 5G síti budeme na dálku třeba z klimatizované kanceláře řídit i zemědělskou techniku, stavební stroje, nákladní vozidla. A to bezpečně a plynule. Ostatně, britské O2 se chystá vyslat do ulic Londýna do 5G sítě připojená auta bez řidičů a na dálku řízené traktory využívají v USA. „Řidič“ takové vozidlo řídí díky videu v 4K rozlišení, jehož přenos zajišťuje 5G síť.
O fascinujících možnostech pro dopravu a logistiku jsme se rozepsali:
5G jako základ pro robotizaci a automatizaci
Extrémně přesné montážní linky, kde jsou roboti synchronizovaní v reálném čase. Lidská síla není na rutinní úkony potřeba. A dokonce už ani na kontrolu, protože se roboti postarají i o výstupní kontrolu kvality. Tohle už je díky 5G síti realita v některých průkopnických chytrých továrnách. Zaměstnanci se pak mohou věnovat práci, která je pestřejší, výrazně víc tvůrčí a má větší přidanou hodnotu.
Na připojení robotů do cloudu prostřednictvím 5G sítě vsadila například společnost Nokia. A továrna, ve které přešli na cloudovou robotiku a úplnou automatizaci všech rutinních úkolů, potřebuje na výrobu produktů o 30 až 50 % méně času než dřív.
Díky 5G síti navíc nebudou roboti v budoucnu připojení kabely, ale prostřednictvím vnitřní sítě. Budou se tak (téměř) neomezeně pohybovat. Velká rychlost 5G sítě umožní i vyhodnocování velkého množství dat z výroby v reálném čase. Chytré zařízení tak ohlásí blížící se závadu, detekuje chybu a příště už ji díky samoučícím mechanismům rovnou samo vyřeší.
Odborníci ale koukají ještě dál. Hovoří se dokonce o „továrnách k pronájmu“ – tedy o flexibilních výrobních linkách, které budou sloužit k výrobě hned několika druhů výrobků. Firmy si tedy nebudou výrobní linky stavět, ale pronajímat na omezený čas.
5G síť umožní rozvoj IoT a smart meteringu
Zatímco síť 4G umožňuje bezproblémovou komunikaci maximálně 100 000 zařízení na 1 kilometru čtverečním, 5G síť tuto kapacitu výrazně navyšuje – a to až na 1 milion připojených zařízení. 5G síť také díky tomu výrazně rozšiřuje například možnosti smart meteringu nebo využití IoT. Usnadní sběr, a především vyhodnocování dat v reálném čase. Od obsazenosti parkovišť nebo třeba regálů v obchodech přes odečty energií až po kontrolu kvality ovzduší.
5G najde (a někde už dokonce nachází) uplatnění i v tak tradičním odvětví, jako je zemědělství. Senzory budou sbírat a k analýze v reálném čase přes 5G síť odesílat data o množství živin, vlhkosti nebo škůdcích u jednotlivých rostlin. Každá rostlina pak na základě datové analýzy dostane přesně tu péči, kterou potřebuje. Na jedné straně se sníží spotřeba vody a hnojiv, na straně druhé porostou díky přesně cílené péči výnosy.
5G síť pro přenos obrazu z kamer
Díky vysokým přenosovým rychlostem je možné snímat a prostřednictvím 5G sítě dál distribuovat videa v rozlišení 4K nebo dokonce 8K. 5G síť spolu s umělou inteligencí můžou pomoci při vyhodnocování dopravní situace, monitorování bezpečnosti ve městech, výstupní kontrole kvality na výrobní lince nebo při ostraze budov a majetku.
Drony připojené do 5G sítě už dnes využívají například v Los Angeles k detekci požárů, v Hanoji k monitorování hromadných akcí nebo v Belgii, kde drony bdí nad bezpečností dálničních odpočívadel. V Baltském moři dokonce monitorují množství modrozelené řasy v konkrétních lokalitách – a podle výsledků s více než 90 % přesností v porovnání s lidskou silou.
A unikátní projekty týkající se bezpečnosti vznikají už i u nás:
5G = (téměř) neomezené možnosti
A dá se předpokládat, že 5G výrazně promění i další oblasti. Ať už je to zdravotnictví, školství, stavebnictví, nebo třeba oblast reklamy, maloobchodu či sportu. I my v O2 vnímáme 5G síť jako technologii budoucnosti a rádi vám a vaší firmě pomůžeme najít a naplno využít potenciál, který nabízí.
Roman Bacík, ředitel pro mobilní produkty a inovace Není mnoho lidí, kteří by mobilní komunikaci a technologiím rozuměli více než Roman. V tomto oboru se pohybuje už 14 let a za tu dobu působil na obchodních pozicích, v operation i product managementu. Řídil tým, který vyvinul chytrý modem O2 Smart Box, a aktuálně je kromě mobilních produktů v O2 zodpovědný také za „obory budoucnosti“ – M2M, IoT a 5G.