Jako první operátor spouštíme komerční provoz sítí 5G

Sítě 5G. Doposud jste o nich slýchali, ale neměli možnost si je vyzkoušet. To se teď změní. Jako první v České republice nabídneme našim zákazníkům možnost využívat nejrychlejší mobilní připojení v síti 5G. Tou do konce léta pokryjeme širší centrum Prahy a středočeského Kolína, kde jsme loni 5G jako první otestovali v reálném prostředí.

„Nová generace mobilní sítě nabídne až desetinásobné rychlosti připojení než běžně dostupná síť 4G. 5G však neznamená jen rychlejší stahování. V reálném zákaznickém provozu si nyní chceme otestovat, jak síť funguje pod zátěží, a vyzkoušet různé příklady využití v průmyslu, ve zdravotnictví, u prvků chytrých měst a v dalších strategických oblastech pro ekonomiku,“ popisuje generální ředitel O2 Jindřich Fremuth, a dodává „Vstupujeme tak mezi země, kde začne být 5G síť dostupná běžným zákazníkům. To, zda a jak bude rozšiřování služby pokračovat, záleží také na podmínkách aukce kmitočtů, jejichž stávající podoba však smysluplné investice do další výstavby nepodporuje.“

Během léta pokryjeme sítí 5G širší centrum Prahy a Kolína

„K 5G se budou moct připojit naši zákazníci v centru Kolína a také Praze na Starém a Novém městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči,” říká technologický ředitel O2 Jan Hruška.

Technologii 5G spouštíme na frekvenci 3,7 GHz, kterou jsme již dříve využívali, doplněnou o technologie Massive MiMo 32T32R a 256QAM. 5G nyní umožní rychlost připojení 600/100 Mb/s. „Pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, jsme připraveni navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí,“ doplňuje Jan Hruška.

Připojení k nejrychlejší síti 5G za symbolickou korunu měsíčně

Možnost surfovat na nejrychlejší síti nabídneme všem zákazníkům neomezených tarifů NEO Zlatý a Platinový a tarifů FREE+ Bronzový, Stříbrný a Zlatý, a to za symbolickou korunu měsíčně. Balíček 5G na zkoušku si zákazníci těchto tarifů včetně těch, kteří je využívají ve výhodných balíčcích O2 Spolu, budou moct od července aktivovat v online samoobsluze Moje O2.

Telefony GALAXY S20 Ultra 5G, S20+ 5G se slevou až 4 tisíce korun

Pro připojení k nejrychlejšímu mobilnímu internetu 5G potřebujete kromě pokrytí a balíčku k tarifu také 5G telefon. Technologii 5G začnou v síti O2 během prázdnin díky nové aktualizaci softwaru podporovat například již prodávané modely Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20+ 5G a také Samsung Galaxy A51 5G, který do nabídky zařadíme v červenci. Postupně budou přicházet další 5G telefony i v nižších cenových pásmech.

Modely Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a Samsung Galaxy S20+ 5G nabízíme již nyní a až do konce června dáváme zákazníkům možnost je pořídit až o 4 tisíce korun levněji díky bonusu k novému tarifu nebo o 3 tisíce korun levněji díky programu O2 výhody pro zákazníky všech služeb. O další telefony od různých výrobců budeme nabídku 5G zařízení postupně rozšiřovat.

Testujeme různé dodavatele

Nejrychlejší síť budujeme společně s firmou CETIN. Na příchod sítí páté generace se nechystáme zavření v laboratořích – naopak je zkoušíme v reálných podmínkách s předními světovými dodavateli. V loňském roce jsme v Kolíně 5G spustili společně s firmou Ericsson, nyní s testováním pokračujeme s firmami Huawei a Nokia. Zkušenosti z pilotních provozů s různými technologickými partnery nám pomůžou při výběru dodavatele pro celoplošné pokrývání, o kterém zatím není rozhodnuto.

Gigabitové připojení domácnosti i kanceláře

Sítě 5G najdou využití nejen v mobilních zařízeních, ale také pro pevné připojení domácností a firem tam, kde není dostatečně rychlý tradiční kabelový internet. Vlastnosti sítí 5G umožní také masivní rozvoj internetu věcí a s tím spojené rozšiřování řešení pro automatizaci výroby, chytrých měst a domácností. Nová generace mobilního internetu tak najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, průmyslu a řízení výrobních procesů, sportu, ale také v oblasti zdravotnictví.

 

 

Jakub Olšanský Autor článku
Jakub Olšanský
Pro Jakuba jsou telekomunikace koníčkem. Zajímá se o novinky, mezi které patří sítě 5G či C-Roads nebo Big Data. Rád si o těchto nových trendech povídá i s odborníky z O2, se kterými připravuje zajímavé rozhovory.
Související článek Datové centrum: Nedostupná pevnost, kde vstup střeží biometrická čtečka a požár se uhasí sám
Nahoru