Přestože rok 2025 teprve začíná, tak mnoho důležitých modelů už bylo představeno. Tedy přesněji, zatím proběhla čínská premiéra, evropská bude následovat s tradičním zpožděním. Výhodou je, že už víme, co bude u přístrojů střední a nejvyšší třídy nový normál, tedy jaké jsou trendy 2025.
Novinky pro rok 2025 představily čínské značky na tamním trhu už před koncem roku, dokonce většina premiér proběhla od října do listopadu. Na tamním trhu se již přístroje prodávají, do Evropy většinou přijdou až v novém roce. Výjimkou je Realme GT 7 Pro, které se začalo prodávat již před Vánoci, na nové Honory, Viva, Oppa, Xiaomi, Huaweie a další si budeme muset ještě počkat. Ale tentokrát o konkrétní přístroje nejde, zajímají nás trendy.
Konkurenci si hlídají
Stejně jako si výbavu konkurenta a tedy nové trendy navzájem hlídají Samsung a Apple, kteří dominují prodejům v Evropě a USA, tak si svou výbavu hlídají navzájem čínské značky. Je až s podivem, jak technicky podobné si jsou telefony tamních značek ve stejné kategorii. Pro zákazníky je to však výhoda. Když jeden výrobce přijde s něčím zajímavých a praktickým, je téměř jistota, že konkurence to uvede jen o několik týdnů později. Ostatně, premiéry čínských značek se obvykle vejdou do poměrně krátkého časového okna. Nikdo si nedovolí zaostávat.

První inovaci pozná každý a je to dané legislativou. Nové modely budou na trh bez výhrady dodávané bez nabíječky, pro tu budete muset do obchodu. Jestliže čínské značky nabíječky ještě donedávna k mobilům přibalovaly, tak k novým modelům je už nedostanete. A právě u čínských značek to může být komplikovanější než třeba u Samsungu nebo Applu, které nabíječky nedodávají už delší dobu. Jenže smartphony Samsungu i Applu mají relativně nízké nabíjecí výkony, takže si vystačíte s poměrně obyčejnými nabíječkami. Naopak čínské značky se předhání s vysokými nabíjecími výkony a pro některé modely není výběr velký a ceny jsou vyšší. Samozřejmě můžete použít i svou starou nabíječku, jen nevyužijete nabíjecí možnosti smartphonu.
S mobilem do myčky
Dalším novým standardem bude v roce 2025 vysoká odolnost přístrojů proti prachu a vodě. V tomto směru se čínské značky až na výjimky nevyznamenávaly. Jestliže většina produktů Samsungu nebo Applu plní normu IP67 a vyšší, tak u čínských značek to byla výsada jen některých modelů. Jenže pro rok 2025 v podstatě všechny novinky střední a nejvyšší třídy Honoru, Huaweie, Xiaomi, Realme, Viva nebo Oppa v tomto směru své konkurenty překonají.

Vedle normy IP68 totiž shodně plní i "trendy" normu IP69 a hodně se tím chlubí. Na první pohled to vypadá nelogicky, když plní normu IP69, proč udávají i normu IP68? Je to logické. V obou případech je zde nejvyšší odolnost proti vniknutí prachu, telefony jsou prachotěsné. To je první číslo 6 za zkratkou IP. U vody však platí, že osmička znamená, že telefon vydrží ponořený ve vodě v hloubce jednoho a půl metru po dobu půl hodiny. To je minimum, výrobce může udávat vyšší hodnoty.
IPx9 pak určuje odolnost proti tlakové vodě. To znamená, že přístroj vydrží stříkající vodu s tlakem až 10 MPa po dobu 30 sekund. Uvedený tlak produkují slabé tlakové myčky, takže pozor na to, běžně nabízí tlak silnější, ale i tak byla tato vlastnost běžná jen u vybraných pancéřovaných smarpthonů a klasických telefonů. Teď se to stává standardem u obyčejných smartphonů. Navíc může mít voda teplotu až 80 stupňů.
Trendy v procesorech
Jestli bude čínské značky Samsung a Apple v tomto směru následovat, se dozvíme v lednu, kdy Samsung představí nové modely řady S, respektive v září, kdy můžeme očekávat nové iPhony. Co minimálně u Samsungů řady S očekávat můžeme s poměrně velkou jistotou, jsou nové supervýkonné procesory. Čínské značky je tlačí i do cenově dostupnějších smartphonů vyšší střední třídy, ale celkově platí, že Qualcomm Snapdragon 8 Elite a Mediatek Dimensity 9400 přepíší výkonová pravidla. Oba čipy jsou vyrobené novou 3nm technologií a podle syntetických testů překonávají čipy z roku 2024 o třetinu. Což je obrovský rozdíl. Hodit se to bude pro stále více využívanou umělou inteligenci v mobilech, takže vývojáři se mohou značně odvázat. Při běžném používání takto výkonné čipy ani využít nelze, ale na druhou stranu jsou v běžném provozu úspornější, takže by se měla prodloužit výdrž baterie.

Zákazníci se mohou standardně těšit i na minimálně 256 GB uživatelské paměti a u telefonů vyšších tříd pak i na minimálně 12 GB operační paměti. Naopak na 1TB úložiště, které je obvykle vrcholem nabídky čínských značek na čínském trhu, se v Evropě letos nedočkáme. V případě displejů se standardem stává rozlišení 1,5K, což znamená, že kratší strana displeje má minimálně 1 200 pixelů. Doposud standardní FHD+ má v tomto směru jen 1 080 pixelů. Trendy ve zvyšování rozlišení displejů se vrací po několika letech a tím, že nemíří na zbytečně vysoká rozlišení, tak jsou pro praktická pro velkou část zákazníků.
Praktické trendy pro všechny zákazníky
Zajímavostí jistě je, že čínské značky ve vyšší střední třídě a u nejdražších modelů svou nabídku unifikují. Stejné modely prodávají na domácím trhu i globálně. U levnějších přístrojů to už zdaleka v takové míře neplatí. A je to třeba způsobené i tím, že v Evropě se stále dobře prodávají přístroje s LTE připojením. V Číně už je 5G standardem i u telefonů nejnižších tříd a najít v nabídce LTE přístroj je docela umění.
V tomto směru má čínský trh před Evropou náskok, což je škoda. LTE přístroje jsou už zastaralé, používají tři a více let staré procesory, protože nové už žádný výrobce nevyvíjí. Což znamená nižší výkon a obvykle také horší výbavu. Jediným důvodem, proč je zákazníci stále poptávají, je nižší cena. Jenže to už tak úplně neplatí a rok 2025 by měl být labutí písní LTE přístrojů, které začnou z trhu mizet a zůstanou zřejmě jen v nejnižších kategorií základních smartphonů s cenou pod 3 000 korun.