Menu Web OOO2
Bubble 8

Procesor dodává smartphonu výkon a ty na příští rok jsou úplná monstra

procesor-nahled
Bubble 1
Bubble 2
Bubble 9

Jednou z důležitých položek hardwaru moderního smartphonu je procesor. Určují v podstatě cenu přístroje, protože definují jeho výkon a možnosti. Samozřejmě důležité jsou i další prvky hardwaru, ale procesory jsou takovým srdcem smartphonu, vše se točí okolo nich.

Špičkové smartphony pro rok 2025 dostanou nedávno představené procesory od Qualcommu a Mediateku s extrémním výkonem. Podle syntetických testů je nárůst výkonu extrémní a předběžné výsledky testů berou dech. Ale pojďme se na procesory ve smartphonech podívat nejprve komplexně.

Výkon není vše

Procesor v podstatě definuje schopnosti telefonu. On je částečně určuje, nejde totiž jen o samotný výpočetní výkon nebo počet jader, výrobci procesorů každému čipu určují, co dokáže obsloužit. Třeba jaké může být rozlišení displeje, kolik foťáků a s jakým rozlišením může telefon mít, nebo jaké lze použít paměti. Vlastně procesor má vliv na to, kolik telefon bude stát a do jaké kategorie bude patřit. Ale pozor, samozřejmě, že výrobci nevezmou procesor a kolem něj nezačnou stavět přístroj. Jen musí zvolit takový čip, aby to vše zapadlo do plánované kategorie.

Základní dělení čipů dnes určuje mobilní konektivita. Na trhu jsou tak procesory s LTE konektivitou (4G) a s 5G konektivitou. První kategorie je dnes zcela na ústupu. Vlastně v ní za poslední dva roky vzniklo minimum nových procesorů, vývoj je zjevně zastaven. Takže i když na trh přijde nový LTE smartphone, tak ho bude s největší pravděpodobností pohánět dva tři roky starý procesor.

Naopak vývoj procesorů s 5G konektivitou je bouřlivý. Výkon každoročně roste ve všech kategoriích a všeobecně platí, že i ty nejvýkonnější čipy s LTE konektivitou mají nižší výpočetní výkon než nejslabší procesory s 5G. A to je řeč o taktéž dva tři roky starých 5G čipech. Ty nové jsou výkonem ještě dál. Pokud si budete vybírat telefon podle výkonu procesoru, tak se můžete řídit označením, ale praktičtější jsou syntetické testy. Asi nejčastěji publikovaným je test Antutu, který poměrně snadno a přehledně srovnává výkon všech procesorů.

Dnes má i slabý procesor slušný výkon

Dnes i ty nejslabší v tomto testu dosahují hodnoty okolo 200 000 bodů, v případě 5G procesorů okolo 400 000 bodů a výše. Ale pozor, ještě před třemi roky bylo maximem u nejvyšších modelů procesorů zhruba milion bodů. Před dvěma to bylo 1,5 milionu bodů, loni dva miliony. A příští rok to budou tři miliony. A ještě jednou pozor, výsledek se u jednoho procesoru může lišit podle telefonu, v kterém je zabudován. Roli totiž hraje i další hardware. Celkově platí, že telefony s procesory, které v testu Antutu dosahují výsledku přes milion bodů, mají víc než dost výkonu a poradí si do určité míry i s integrovanou umělou inteligencí. Ale samozřejmě v tomto směru čím více, tím lépe.

Pro obyčejný smartphone stačí i půl milionu bodů a stále bude fungovat výborně. Stačí si totiž připomenout, že takový výkon byl blízko maximu na trhu před pěti šesti lety. Jak jsme si již uvedli, procesor má vliv na cenové zařazení telefonu. Takže přístroj za 5 000 korun nemůže mít výkon jako smarpthone za 20 000 Kč. Ale ten už může mít čip jako modely za 30 000 korun.

Výrobní technologie je důležitá

Výkon procesoru určuje počet tranzistorů na čipu a také na jeho architektuře, tedy struktuře a počtu jader a jejich taktu. Ten fenomenální nárůst výkonu v posledních letech, a především u čipů pro příští rok, souvisí se stále se vylepšujícím výrobním procesem. Ten totiž určuje právě počet tranzistorů na čipu. Nejnovější je 3nm proces, který využívá u svých čipů Apple od roku 2023 a od letoška je k dispozici i pro procesory jiných výrobců.

Aktuálně procesory pro smartphony nejvyšší a střední třídy využívají 4nm až 6 nm výrobní procesy, levnější modely jsou osazené procesory vyráběnými 7 nm procesem. Ty úplně nejslabší čipy na trhu jsou pak vyrobené i 10nm a staršími procesy, což jsou už hodně letité technologie. S výrobním procesem souvisí i energetická náročnost čipu. Čím novější proces, tím nižší spotřeba a tím pádem teoreticky delší výdrž telefonu. Ale to je částečně kompenzováno vyšším výkonem.

Mediatek vs Qualcomm

Nejsilnější procesory pro příští rok se jmenují Mediatek Dimensity 9400 a Qualcomm Snapdragon 8 Elite. Označení prvního je v souladu se značením čipů tchajwanského výrobce, u Qualcommu však došlo ke změně. Očekávalo se označení 8 gen 4, ale americký výrobce se rozhodl pro odlišení od předchozích vrcholných řad. A výkon novinky toto řešení ospravedlňuje. Musíme však připomenout, že faktickým výrobcem obou procesorů je tchajwanská společnost TSCM, fakticky nikdo jiný totiž nejnovější 3nm výrobní proces nenabízí. Dalším možným producentem je Samsung, ale jeho zvládnutí 3nm procesu je zatím neznámé.

Oba čipy mají osm jader (což je dnes standard v podstatě u všech mobilních čipů), ale odlišnou architekturu. Mediatek se drží již déle používané architektury s jedním supervýkonným jádrem, třemi výkonnými a čtyři standardní jádra. Qualcomm má dvě supervýkonná jádra a šest výkonných. P5edevším Qualcomm překvapil použitím jader Oryon, které jinak používá pro své nové počítačové procesory. A také takt 4,32 GB těch dvou nejvýkonnějších je až neuvěřitelně vysoký.

Přestože každý výrobce na to šel trochu jinak, tak výpočetní výkon je podobný. Zatím je nutné čísla syntetických testů brát s mírnou rezervou, první smarpthony s těmito čipy se teprve postupně představují a to navíc platí téměř výhradně pro Čínu. Do Evropy se dostanou až příští rok a do té doby může dojít ještě k drobným korekcím. Podstatné je, že oba čipy dosahují v Antutu skóre přes 3 000 000 modů a mírně zatím vede Snapdragon 8 Elite. Oproti jakékoliv konkurenci mají obrovský náskok.

Špičkový procesor nebude levný

Ale hrubý výkon není vše. Čipy podporují skvělý hardware, třeba dvakrát ohnutý displej. Ten v současnosti má jediný telefon na světě – Huawei Mate XT Ultimate, ale očekává se, že se příští rok přidají další značky. Čipy podporují velmi vysoké rozlišení displejů WQHD+ a maximální obnovovací frekvenci 180 Hz. V případě fotoaparátu pak mohou výrobci smartphone s těmito čipy osadit snímači s rozlišením až 320 Mpix. Procesory mají i výkonné grafické jednotky a jednotky pro umělou inteligenci.

Telefony s Qualcommem budou zřejmě dražší, očekává se, že tento čip výrobci použijí jen u nejdražších modelů. Konkurenční Mediatek bude zřejmě dostupnější a mohl by se v průběhu příštího roku objevit i u modelů s cenou těsně nad hranicí 20 000 korun.

autor článku