Máte aktuální software v telefonu? Nebojte se aktualizace, vyplatí se

Několik let starý smartphone sice může stále fungovat, na první pohled dokonce bez problémů, ale bez aktualizace softwaru a bezpečnostních záplat s ním můžete riskovat ztrátu dat a v nejhorším případě i peněz.

Aktualizace softwaru je něco, s čím se asi setkal každý, kdo pracuje na počítači nebo má moderní smartphone. Někdo je může považovat za otravné, ale každý by je měl považovat za potřebné. Nejenom že jeho i starší přístroj může získat nové funkce, ale především, počítač, mobil nebo tablet zůstanou zabezpečené i proti nejnovějším hrozbám.

Nás samozřejmě budou zajímat aktualizace smartphonů. Ty se základně dělí na ty, které přináší novou verzi operačního systému a na ty ostatní. Z nich jsou nejdůležitější bezpečnostní aktualizace. Dnes je v tomto směru situace mnohem lepší než před lety, na druhou stranu, bezpečnostních hrozeb je dnes mnohem víc a tak jsou dnes o dost důležitější. Všeobecně pak platí, že bezpečnostní záplaty a další aktualizace přímo souvisí s novými verzemi operačních systémů, takže je nutné využívat vše. Ono to obecně ani jinak nejde.

Vyvarujte se vlastních chyb

Platí, že délka podpory bezpečnostních aktualizací roste s možností aktualizace samotného operačního systému. Pro příklad můžeme použít iPhone Xs z roku 2018, který na trh přišel s operačním systémem iOS 12. Ten už sám o sobě dávno podporovaný není, ale Apple umožňuje na model Xs nahrát i zcela čerstvý iOS 18. Tím je živostnost přístroje značně prodloužená. Adekvátně to pak platí i pro telefony s Androidem.

Určitě však platí, že ani ten nejaktuálnější software neumí zabránit chybám uživatele, který prozradí své přístupové údaje, či bezhlavě kliká na každý odkaz slibující dědictví po sultánovi z dálného východu, nebo který se podělí se svými přístupovými údaji. Pozornost a obezřetnost uživatele je nedílnou součástí bezpečnosti, ale chtějme mít techniku co nejaktuálnější, aby nám pomohla. Zmínit musíme i zálohování, když se cokoliv uděje, stačí zálohu nahrát a vlastně si nic moc nestane.

Jak na to? U smartphonů je to poměrně snadné, ale ne vždy možné. S dlouhou softwarovou podporou se roztrhl pytel až v posledních letech a všeobecně výrobci neradi podporují staré přístroje. Důvodů bude víc, jedním z nich je zastaralost hardwaru, který na novou verzi operačního systému nestačí. Pokud máte pět let starý smartphone, tak s velkou pravděpodobností už do něj nový software nedostanete. Výjimky uvedeme, ale u starého mobilu počítejte, že jeho morální životnost už prostě prošla, ač stále fungovat může.

Starý mobil má i tu nevýhodu, že dost pravděpodobně nebude podporovat nejnovější sítě 5G, čímž se majitel připravuje o dost výhod. Operátor O2 zcela upgradoval svou síť právě na 5G, signál už může využívat přes 10,5 milionu obyvatel České republiky. Počítejte s tím, že mobily před rokem 2020 včetně s největší pravděpodobností 5G nepodporují, u levných modelů to klidně mohou být i přístroje z letošního roku. Ověřit si to můžete zde.

U Applu jsou aktualizace snadné a přehledné

V případě aktualizací byl dlouhá léta lídrem trhu Apple. Jeho politika je poměrně jednoduchá, každý rok uvede novou verzi operačního systému a ten je dostupný až pro šest let staré přístroje. Bezpečnostní záplaty pak obvykle ještě pro o rok až dva starší modely, ale na to již nelze spoléhat. Politika Applu umožňuje udržovat velkou část uživatelských telefonů s nejnovějším operačním systémem a se zabezpečeným telefonem. Obvykle se udává, že novou verzi operačního systému v nejbližších měsících po vydání má až 80 procent uživatelů. Oproti Androidu velký rozdíl.

Jak si aktualizovat iPhone.

Buďme konkrétní.  Letos na podzim Apple vypustil novou verzi operačního systému iOS 18. Tu samozřejmě mají nejnovější iPhony 16, ale k dispozici je i modelům iPhone 15, 14, 13, 12, 11, Xr, Xs a SE 2. generace a novější. To jsou přístroje od modelového roku 2018 a novější. Aktualizace přichází automaticky a umožňují i na docela starém přístroji mít nejnovější uživatelské prostředí s vylepšením mnoha funkcí. Samozřejmě, ty funkce, které vyžadují novější hardware, k dispozici nebudou. Takže s novým iOS 18 na letitý iPhone Xs nedostanete to, co umí modely řady 15 nebo 16.

V případě bezpečnostních záplat podporuje Apple obvykle vedle aktuální verze operačního systému ještě ten předchozí, výjimečně ještě o jeden starší. To v praxi znamená, že nové zabezpečení mohou dostat ještě o rok starší přístroje z roku 2017 a s iOS 17 či iOS 16. Nutno dodat, že s příchodem nové verze operačního systému se ty starší už neaktualizují. Ale i tak je softwarová podpora Applu historicky špičková a dlouhodobá.

Aktualizace u Androidu: Někdy sedm let, někdy ani ťuk

Globálně má Apple podíl na trhu asi 20 procent, zbylých 80 zbývá na operační systém Android. A v jeho případě je to složitější. Záleží nejen na značce, ale i na modelu. Vyznat se v tom není snadné. Nejhorší možností jsou smartphony menších značek nebo přístroje zakoupené třeba v čínských online obchodech. Mnohé se i dnes prodávají s dvě či tři generace starou verzí operačního systému a možnosti jeho aktualizace jsou často nulové. A s bezpečnostními aktualizacemi to obvykle není o mnoho lepší.

Android je sice jen jeden, ale to platí spíš teoreticky. Ano, základní a čistá verze Androidu je jen jedna, aktuálně nejnovější verzí je Android 15, který vyšel v polovině října. Ale mohou ho aktuálně mít jen některé modely od Googlu (Pixely) a přístroje Vivo. Další pak budou následovat. Problém je v tom, že většina výrobců smartphonů přidává na základní Android uživatelskou nadstavbu, aby prostředí přizpůsobila a odlišila od konkurence. Takovou nadstavbou je třeba UI u Samsungu. Některé značky na to jdou ještě dál a zcela podle licenčních podmínek Android upravují v ještě větší míře. Pak už systém nazývají vlastním jménem, například ColorOS u Oppa, FuntouchOS u Viva, HyperOS u Xiaomi a tak dále.

Jak si aktualizovat smartphone s Androidem.

Takže u těchto výrazněji modifikovaných Androidů výrobce musí počkat na novou verzi Androidu, a pak musí udělat vlastní úpravy. Samozřejmě to dělá v předstihu před komerčním uvedením nového Androidu, ale nějaký čas to zabere. Navíc, na rozdíl od Applu, kde i nejlevnější modely SE dostávají vždy aktuální hardware, se výrobci smartphonů s Androidem musí vyrovnat s velmi rozdílným hardwarem laciných a drahých modelů. Ono stačí jen rozlišení displeje a další detaily.

Android podporuje verzi 12 a novější

Všeobecně platí, že Google podporuje aktuálně bezpečnostními aktualizacemi verze 12 a novější (13, 14 a nejnovější 15). Verze Android 12 byla představena na podzim 2021, takže se to týká telefonů vyrobených od podzimu tohoto roku (ale spíš až z roku 2022) a novějších. Starší verze už podporované nejsou, třeba pro Android 11 vydal Google poslední bezpečnostní aktualizaci v únoru letošního roku a další už nebudou.

To je však Google a čistý Android. U jednotlivých výrobců je to jinak. Třeba Samsung nabízí aktualizace (možnost nahrání nové verze operačního systému) a softwarové záplaty ve čtyřech úrovních. Pro top modely to je dokonce sedm let, ostatní modely pak mají podporu šest, čtyři a tři roky. Jenže těch sedm let pro top modely platí jen pro letošní novinky, starší mají podporu čtyři nebo tři roky. Takže třeba modelům z roku 2021 už letos podpora končí.

Sedmiletou podporu má i Google se svými Pixely, šestiletou podporu nabízí Huawei. Většina čínských značek (Oppo, Vivo, Xiaomi, OnePlus) nabízí čtyřletou podporu, ale neplatí to pro všechny modely, u některých to jsou tři roky. A tříletou podporu nabízí zbytek velkých výrobců smartphonů.   

Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek Skládací smartphony mají delší historii, než si myslíte
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru