Víte, jaké jsou nejprodávanější smarpthony na světě?

Celosvětově nejprodávanější smartphony na světě, to je prostě zajímavý žebříček. Ale popravdě, žádné velké překvapení nepřináší. Většinu modelů dobře známe z českého trhu a stejně tak si jich většinu můžete koupit u O2.

Žebříček vydává agentura Counterpoint Research a ten aktuální uvádí deset celosvětově nejprodávanějších smartphonů za druhé čtvrtletí  letošního roku. Kdo by čekal, že v celosvětovém řebříčku se objeví nějaké exotické modely smartphonů, bude zklamaný. Mobilní svět je plně globalizovaný a populární telefony jsou stejné u nás i na druhé straně světa. Výjimkou je vlastně především Čína, kde drtivě dominují domácí značky a konkurovat jim dokáže jen Apple. A přestože je čínský trh velký, tak to z různých důvodů globální žebříček neovlivnilo. Specifické je pak třeba i Japonsko, ale to je z globálního pohledu relativně malý trh.

Všechny budete znát

Takže žádné exotické modely, žádné exotické značky, přesto 10 nejprodávanějších smartphonů přináší zajímavé výsledky. V žebříčku jsou telefony jen tří značek a i to je docela výjimečné, obvykle tam jsou jen modely dvou značek: Applu a Samsungu. Tentokrát se do žebříčku dostal i jeden model od Xiaomi. Zajímavostí je také to, že až na jednu výjimku jsou v žebříčku levné modely a ty úplně nejdražší.

Ano, globálně nejprodávanější smartphony jsou drahé přístroje od Applu. Ten žebříčku dominuje pravidelně a jak je známo, Apple vlastně levné modely ani nevyrábí. Od Samsungu se v žebříčcích také objevuje obvykle alespoň jeden model z drahé řady S. Letos je to konkrétně ten nejdražší, tedy S24 Ultra. Zbylé modely Samsungu naopak patří na opačnou stranu cenového spektra, což samozřejmě pro značku není úplně nejlepší, na levných modelech je malá marže. Ale to zákazníky zajímat nemusí a navíc, žebříček zobrazuje jen deset nejprodávanějších modelů a pro výrobce budou zajímavá i další místa.

Trh konečně roste

Sluší se dodat, že celosvětový trh se smartphony je v dobré kondici. Po několika slabších letech jsou letošní výsledky za druhé čtvrtletí pozitivní. Trh v porovnání se stejným obdobím loňského roku vyrostl o osm procent, což není zanedbatelné. Celkově se za letošní druhé čtvrtletí prodalo celosvětově 289,1 milionu smartphonů.

Největší světoví výrobci jsou Samsung, Apple, Xiaomi a Oppo s Vivem. Samsung drží 19 procent trhu, Apple 16 procent a Xiaomi 15 procent. Čínské značky Oppo a Vivo pak mají po devíti procentech. Připomeňme, že Oppo a Vivo mají stejného majitele, dohromady by byly světovou dvojkou a jelikož do koncernu BBK Electronics patří ještě další značky, tak by to celkově mohl být i výrobce číslo jedna. Jenže značky z koncernu fungují samostatně.

Ani v globálním řebříčku největších výrobců není žádné překvapivé jméno. Drtivá většina globálních značek působí i na českém trhu, a ty malé obvykle nabízí přístroje jen lokálně a na ovlivnění trhu nemají dostatek sil.

Nejprodávanější modely

Ale vraťme se k nejprodávanějším modelům smartphonů. První tři pozice drží Apple s modely řady 15 v pořadí: iPhone 15, iPhone 15 Pro Max a iPhone 15 Pro. Čtvrtý iPhone v žebříčku je model 14 na šestém místě. Loni byla situace obdobná, jen Apple držel první čtyři příčky. Jsou to impozantní výsledky s ohledem na to, že všechno to jsou velmi drahé telefony nejvyšší třídy. Jediný konkurent v žebříčku ze stejné cenové kategorie je Samsung S24 Ultra na devátém místě.

Jinak má Samsung v žebříčku pět přístrojů, drží čtvrté, páté, sedmé, deváté a desáté místo. Bodují levné modely A05, A15 a A15 5G. Mezi nimi je i jediný zástupce telefonů střední třídy v celém žebříčku nejprodávanějších modelů. Je jím Samsung A55. Pro Samsung je jistě pozitivní, že v žebříčku jsou jen aktuální modely, takže dokáže dobře inovovat a o novinky je zájem. Ale jistě by raději na předních pozicích viděl víc dražších modelů.

Většinu koupíte i O2

Xiaomi se do žebříčku prodralo na osmou pozici s modelem Redmi 13C ve verzi 4G. Tedy opět s levným modelem, který boduje především na rozvojových trzích. Celkově se z žebříčku prodává nebo prodávaly na českém trhu téměř všechny modely. Výjimkou je Samsung A05, ten se v Česku neprodává, v nabídce je vylepšená verze 05s.

Většinu přístrojů z žebříčku si můžete pořídit i u operátora O2. Platí to pro všechny iPhony a pro Samsungy A15 5G, A55 a S24 Ultra. Pokud si aktuálně koupíte u O2 jakýkoliv iPhone 15 nebo iPhone 16 a svůj starý dáte do O2 Výkupu, můžete získat finanční bonus až 2 500 Kč.

Zdeněk Brunclík Autor článku
Zdeněk Brunclík
Nějakou tu mobilní aplikaci má v telefonu nainstalovanou každý a mnoho lidí si bez nich neodkáže život představit. Jaké jsou v této oblasti nové trendy, jaké vychytávky vám v mobilu nesmí chybět? Poradí vám O2 Guru Zdeněk „Bruno“ Brunclík, který ve firmě pracuje přes 25 let a aktuálně si libuje v produktech značky Apple. Do mobilu si nejčastěji instaluje aplikace pro fitness a zdravý životní styl, protože posilování je jeho celoživotní vášní. V O2 Guru týmu ho přezdívají Q, podle Quartermastera z Jamese Bonda, protože shání nejrůznější HW vybavení na O2 akce, roadshow a eventy. Zajímá se také o 5G a svět rozšířené a virtuální reality.
Související článek Máte aktuální software v telefonu? Nebojte se aktualizace, vyplatí se
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru