Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]SELECT SUM(vote) as sum_votes,
COUNT(vote) as number_of_votes
FROM wp_yasr_log WHERE post_id=19820
AND vote > 0
AND vote <= 5
Jde o VAR, tedy videoasistenci rozhodčího ve fotbalových zápasech. Na arbitry je vyvíjen velký tlak, hra se neustále zrychluje. Proto se k hlavnímu muži s píšťalkou postupně přidávali jako pomůcky dva asistenti na pomezí (s významně posílenou poradní i signalizační pravomocí) a dále dva brankoví rozhodčí (ti si ale málokdy vysloužili za svou činnost – či spíše nečinnost – kladné ocenění).
Pouhé lidské síly a smysly ale nestačily, přišla proto technologie jestřábího oka, která má ohlídat, zda míč skutečně celým objemem přešel brankovou čáru a zda tedy gól, smysl všeho fotbalového snažení, může být uznán.
Tato technologie ani nestačila zestárnout a už je tu další – videoasistence rozhodčího. Naostro má být spuštěna při mistrovství světa 2018 v Rusku, už předtím byla odzkoušena na šampionátech juniorských kategorií nebo Poháru konfederací FIFA.
Od této sezóny systém VAR zavedly i tři špičkové evropské ligy, německá Bundesliga, portugalská Primeira Liga a italská Serie A.
A právě v Itálii, kde jsou diskuse o problematických rozhodnutích národním sportem, se samozřejmě tato novinka propírá nejvíce.
Italské zkušenosti
Hned v prvním kole byla podle videozáznamu nařízena historicky první penalta v Serii A. Fabio Maresca, hlavní rozhodčí zápasu Juventus – Cagliari, se po střetu Alexe Sandra a Duje Čopa rozhodl pouze pro rohový kop, hosté ani příliš neprotestovali. Už se připravovali k rozehrání od rohového praporku, když rozhodčí zapískal, narýsoval prsty ve vzduchu „televizní“ obdélník a šel se podívat za postranní čáru na záznam celé situace. O tom, že by to mohla být penalta, ho totiž do sluchátek informovali dva oficiálně nominovaní asistenti, kteří záznam sledovali– pánové Paolo Valeri a Gianluca Aureliano. Hlavní Maresca pak po zhlédnutí záznamu opět narýsoval ve vzduchu pomyslný obdélník a ukázal na penaltový puntík!
Penaltová situace v čase 1:00:
[fve] https://youtu.be/Zg82Go4SEzQ[/fve]
Historicky první penaltu nařízenou po pokynech z éteru ale hostující Diego Farias neproměnil – vychytal ho devětatřicetiletý Gigi Buffon, který s fotbalem začínal, když ještě byla televizní technologie v plenkách… Samozřejmě jsem si trochu zapřeháněl, ale zase ne tak moc…
Videosasistence se pak výrazněji uplatnila i v zápase Inter Milán – Fiorentina, kde rozhodčí Paolo Tagliavento nejdříve po konzultaci s „televizně poučenými“ asistenty potvrdil už nařízenou penaltu pro Inter a posléze (po zhruba minutovém napětí, kdy poslouchal přes sluchátka instrukce shora) zase potvrdil nenařízení penalty ve prospěch Fiorentiny. Domácí tifosi tedy videoasistenci rozhodně ocenili…
Mouchy nového systému ale předvedl v praxi duel FC Bologna – FC Torino. Zde komunikace na čtvrt hodinu z technických příčin vypadla a v té době byl hostům odmáván ofsajd při akci, po níž padl gól. Ten tedy nebyl uznán a rozhodčí si záznam zpětně nemohl vyvolat.
Sporná situace v čase 2:25:
[fve] https://youtu.be/AyZMQXnwVic[/fve]
Takže tady ji máme – očekávanou, vzývanou, přivolávanou, ale rozhodně ne dokonalou a samospasitelnou novinku velkého světa fotbalu.
Ten ale vždy budou provozovat lidé – se svými přednostmi i chybami. A technika jim u toho může jemně vypomáhat – se všemi přednostmi a chybami. Krystalicky čistou SPRAVEDLNOST tedy nečekejme… Tu opravdu ovládá jen Nejvyšší Konstruktér.
Nenechte si ujít odvetu předkola Ligy mistrů Slavia – APOEL (středa, 20.00, živě na O2 TV Sport).
[blog_banner image=“https://blog.o2.cz/wp-content/uploads/www.o2tvsport.cz/2017/08/banner-pro-web-slávia-apoel-2.jpg“ url=“https://www.o2.cz/osobni/o2tvsportnaden/?cid=plo-sportden-17m08-pr-slav-vs-apeol-23-8″]