Radikální řez! Slavia navrhuje fotbalu úřednickou vládu bez „korupčníků“! Kdo v ní má být?

Situace v českém fotbale je kritická – předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se ocitl kvůli zneužívání státních dotací ve vazbě, a to jen necelý měsíc před plánovanou volební valnou hromadou.

Současný šéf Pelta už přihlášku do voleb podal, a tak teoreticky může být zvolen i z vězení. Nicméně v zákulisí se čile spekuluje o tom, kdo by jej v čele asociace měl nahradit.

Miroslav Pelta. Foto: reprovideo O2 TV Sport

Přečtěte si také:

Pelta za mřížemi! Soud poslal předsedu FAČR do vazby! Nahradí ho Berbr, nebo se budou volby odkládat?
Pelta bude zase zdrcenej. Nejlepší reakce na zadržení fotbalového šéfa!
Razie v sídle FAČR! Budovu Peltovy fotbalové asociace prohledává policejní tým

A jde v drtivé většině o stará známá jména jako Roman Berbr, Dagmar Damková či Vlastimil Košťál.

Jiné jméno nabízel šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, když na Twitteru doporučoval bývalého spolumajitele klubu z Edenu Jiřího Šimáněho.

slavia facebook

Tento návrh v sobotu představenstvo Slavie ještě podstatně rozšířilo a ve svém devítibodovém prohlášení navrhuje vytvoření nového vedení asociace na způsob „úřednické vlády“ složené z osobností. Samozřejmostí je pak fakt, že žádná z nich nebude zatížena podezřením z korupčních či jiných skandálů v minulosti.

Navrhovaná jména jako Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek, mají být zárukou, že ze současné krize vyvstane nové éra českého fotbalu, který bude pro veřejnost důvěryhodný.

Přečtěte si celý devítibodový návrh:

Prohlášení představenstva fotbalové Slavie

1) Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Odklady pro „získání“ času jsou nepřijatelné. Čas bohužel vypršel.

2) Iniciovali jsme už jednání majitelů klubu a požádali LFA o jeho svolání. Majitelé klubu LFA jsou kromě státní správy a samosprávy a velkých sponzorů těmi, kteří do fotbalu nejvíce investují a měli by v nynější vážné situaci obvinění předsedy FAČR i FAČR samotné převzít za budoucnost fotbalu vyšší míru odpovědnosti. Je potřeba nalézt shodu a široce přijatelné řešení.

3) Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia – Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci. Smyslem konání však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit kredibilní a široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize.

4) Měla by vzniknout „úřednická vláda“ z osobností jako je Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek.

5) Očista fotbalu by měl být národní zájem a lidé stojící v čele fotbalu by měli být kredibilní pro státní správu a samosprávu. V případě odsouzení FAČR hrozí zastavení dotací, což může vážně postihnout kluby nižších soutěží. Musí dojít k nastavení jasného a transparentního systému financování.

6) Ať byl Miroslav Pelta jakýkoliv, minimálně v poslední době si uvědomoval, že situace v Komisi rozhodčích a dalších agendách zašla příliš daleko a snažil se o pozitivní změny. Odmítáme návrat atmosféry strachu mezi rozhodčí a delegáty.

7) Ve vedení FAČR nechceme nikoho, kdo byl v minulosti podezřelý z korupce nebo ovlivňování rozhodčích a zápasů. Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení. Když používání nesportovních metod ČR tvrdě kritizuje na mezinárodní úrovni, např. vůči biatlonu v Rusku, měla by být schopná zamést si před vlastním prahem.

8) Investujeme jak do klubu, tak jako partner reprezentace do českého fotbalu velké finanční prostředky. Chceme, aby investice měly sportovní smysl, chceme fair play fotbal. Budeme jednat o podpoře změn i s dalšími velkými partnery/sponzory a podporovateli českého fotbalu.

9) Je to pro fotbal jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti.

[blog_poll_start][poll id=“626″][blog_poll_end]

Sledujte to nejlepší z české ePojisteni.cz ligy na O2 TV Sport a O2 TV Fotbal!

[blog_program_info id=“13918505″]

[blog_program_info id=“13944816″]

Foto: slavia.cz, Facebook (jz)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru