Fotbalový RADAR: Nový šéf UEFA může hájit práva menších, jak chce. Elita už teď uniká mílovými kroky

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=29127 AND vote > 0 AND vote <= 5

Nového předsedu evropské fotbalové unie UEFA Aleksandera Čeferina čeká velké dilema. Do své funkce byl zvolen hlavně slabšími zeměmi, které spoléhají na to, že bude hájit jejich zájmy.

O tom ostatně hovořil i generální sekretář FAČR Rudolf Řepka: „Před Čeferinem stojí velké úkoly, které se týkají především obsazení klubových soutěží, reformy Ligy mistrů a Evropské ligy či koeficientů. Tyto otázky trápí mnoho zemí a pevně věříme, že právě nový předseda UEFA bude bojovat za práva menších a středně velkých asociací, z níž ostatně sám vzešel.“

Aleksander Čeferin

Impulsem ke zvolení Čeferina na úkor nizozemského protikandidáta Michaela van Praaga, jehož podporovaly hlavně velmoci, bylo totiž nedávné rozhodnutí o změně formátu Ligy mistrů. Tam by už za dva roky mělo hrát více zástupců vyspělých zemí na úkor těch zaostalejších.

Slovinec Čeferin dal najevo, že se mu zmíněný krok nelíbí a rád by vrátil soutěži větší solidárnost bohatých s chudými.

Aleksander Čeferin

To by teoreticky pomohlo i českému fotbalu.

Nevyužitá nahrávka na smeč

Podívejme se však, jak je to v praxi. V posledních letech si naši mistři tak jako tak z tučného koláče moc neukrojili. Dvakrát postoupila Viktoria Plzeň, jenže naposledy se jí to povedlo na podzim 2013.

A přitom díky rozdělení na mistrovskou a nemistrovskou část kvalifikace měla být právě pro naše kluby cesta do základní skupiny hladší. Ne jako v dobách, kdy například Sparta jako český šampion narazila v předkole na Arsenal.

Jak tato revoluce pomohla, či spíše nepomohla, bylo vidět například letos v létě. Sparťané vypadli se Steauou Bukurešť, která potom vyfasovala od Manchesteru City v domácím prostředí bůra. Jak by asi dopadli Letenští, to si snad raději ani nebudeme domýšlet.

Sparta

Úpadek kvality českého fotbalu prostě nezachrání žádné úpravy postupového klíče, ale jen a jen tvrdá práce.

Polská krev tekla proudem

Jinak můžeme dopadnout jako Poláci, kteří sice po 20 letech mají své želízko v ohni, jenže Legia Varšava čest fotbalu u našich severních sousedů moc nezachránila. Debakl 0:6 s Dortmundem vyvolává otázky, co takové zápasy vůbec komu dají.

Hráčům Legie snad jen prozření, jaký obrovský rozdíl je mezi nimi a favorizovanými soupeři z Německa a podobných zemí. Bez kvalitnějších posil však tuhle propast jen těžko překonají. A na to je potřeba peníze, což pouhé odměny a bonusy za účast v hlavní fázi určitě nevyřeší.

Fandům polského mužstva však takové večery asi přinášejí jen rozčarování a frustraci. A pro fotbalisty Dortmundu je to spíš takový kvalitnější trénink.

Určitě by si raději víc zahráli s Arsenalem, Atlétikem Madrid nebo Neapolí.

Jenže to jim současný formát Ligy mistrů neumožňuje. Proto je logické, že velké kluby hledají způsob, jak toho dosáhnout.

[blog_program_info id=“9015309″]

Musí se najít kompromis

Vytvoření samostatné Superligy by však znamenalo konec Champions League v podobě, jak ji známe. Soutěž by ztratila smysl.

Proto musí Čeferin najít zlatou střední cestu.

Je třeba reagovat na vývoj evropského klubového fotbalu, kde se elita odděluje od zbytku a vytváří jakousi uzavřenou společnost. Realitu by tak odráželo vytvoření dvou výkonnostních pater – jedno vyspělejší by tvořila Liga mistrů, kde by na sebe častěji narážely velkokluby a soutěž by tak díky lepšímu marketingovému potenciálu mohla vydělat více peněz.

A o ty by se pak podělila s těmi, kteří si nemohou koupit Pogbu nebo Higuaína.

Řekněme tedy, že kupříkladu Evropskou ligou by mohly protéct větší finanční prostředky a tím pádem by i pro naše kluby byla rázem zajímavější.

Aleksander Čeferin

Rozhodně tuhle výzvu Čeferinovi nezávidím. Čeká ho těžké vyjednávání, při němž bude potřebovat notnou dávku citu pro diplomacii a také silné spojence.

Snad se přitom nezdiskredituje jako jeho předchůdce Michel Platini.

Přečtěte si taky: Real spasil obrat v závěru. City, Leicester i Dortmund nadělovaly

Foto: Reuters
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru