Rychlost Bolta? Může se rovnat s vlkem! Jak strčil Jamajčan své konkurenty znovu do kapsy?

usain bolt rio

Jamajčan Usain Bolt se z posledních tří olympiád může chlubit neuvěřitelnou sbírkou medailí.

A přesto po protnutí cílové čáry nehýřil úsměvem tak jako obvykle – čas 19,78 ho nepotěšil. A to i přesto, že pod 20 sekund se na trati 200 m nikdo jiný nedostal.

„Z každého vítězství mám radost, ale chtěl jsem rychlejší čas.“

Překonat 7 let starý vlastní světový rekord (19,19) z Berlína se Boltovi ani tentokrát nepovedlo:

„Když jsem proběhl cílem, čas mě nepotěšil, ale jsem nadšený, že mám zlato, a to je to důležité. Podařilo se mi to, co jsem chtěl, to je skvělý pocit.“

Finálový běh Bolt opanoval suverénně – ještě před zatáčkou se dostal do jasného vedení, o které ho v cílové rovince už nikdo nepřipravil. Jeho největší konkurent Justin Gatlin do finále vůbec nepostoupil, stříbro získal Kanaďan De Grasse (20,02) a bronz Francouz Lemaitre (20,12).

Podívejte se na záběry z tribuny, které pořídil Zac Efron:

Bolt a De Grasse si zopakovali umístění ze semifinálového běhu, do jehož cíle však doběhli bok po boku.

Bolt o den dříve jasně vedl, když však viděl, že široko daleko okolo nikdo není, zvolnil tempo. Kanadský sprinter jej však doběhl, Bolt musel znovu zabrat.

Oba běžci se navzájem hlídali pohledem a do cíle doběhli společně s úsměvem na tváři.

Jak až moc vlastně dokáže být Bolt rychlý? Na geparda sice nemá, ale olympijského rekordmana Michaela Phelpse hravě strčí do kapsy a rychlost jeho běhu je srovnatelná s rychlostí vlka:

A že je 19,78 špatný čas? Svou gratulaci Boltovi připojil známý britský herec a komik David Schneider.

„Gratuluji Usainu Boltovi k výhře na 200 m v čase 19,78 – to je stejná doba, kterou mi zabere vstávání z fatboye.“

Osmá medaile však ještě není konec – devátou zlatou pro Bolta může přidat týmová štafeta. V Pekingu i Londýně se to Jamajčanům povedlo.