[blog_program_info id=“6895378″]
Teď už se o tom může mluvit nahlas – Liškám z Leicesteru navzdory předpovědím expertů dech nedošel a se sedmibodovým náskokem míří za senzačním titulem. Dotáhnou tuto pohádku do konce?
Výstrahou jim musí být rok 1963 – tehdy měly triumf také na dosah, ještě v dubnu ligu vedly… Jenže pak přišel „výbuch“.
WATCH: How @LCFC's Ice Kings missed out on 1963 English Division One title: https://t.co/wYbezkUsH0 #LCFC pic.twitter.com/NbW2RstaXg
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) April 17, 2016
Nejstudenější zima za 300 let a obří stan
V roce 1963 postihla Anglii nejstudenější zima za posledních 300 let a teploty padající až k minus 20 stupňům ochromily celou zemi. Ne všichni si ale stěžovali, z nepříjemného počasí těžili Ledoví králové – tak se začalo říkat týmu Leicesteru, který během chladných dní prostoupal až na vrchol anglické ligy
[blog_program_info id=“6895378″]
Zatímco mnoho klubů se s nehostinnými podmínkami vypořádávalo těžce a jejich zápasy musely být odkládány, v Leicesteru na to šli chytře – pomocí hnojiv a všemožných postřiků proti plevelu vytvořili prostředí, které dokázalo mrazům odolat, trávník navíc chránili obřím stanem.
Podobný styl jako my, tvrdí legenda Banks
Během zimy a začínajícího jara tak „The Ice Kings“ natáhli sérii neporazitelnosti na 12 zápasů, v 9 z nich navíc vyhráli! I tehdy paradoxně vedli stejně jako letos před Tottenhamem – a i tehdy se vyznačovali přimočarým a efektním stylem jako nyní svěřenci italského stratéga Claudia Ranieriho. „Leicester skutečně hraje tuto sezonu velice podobný fotbal, jako jsme hráli tehdy my,“ potvrdil tehdejší gólman Lišek a mistr světa z roku 1966, legendární Gordon Banks.
[blog_program_info id=“6895378″]
Se sněhem odešly i naděje
Jenže začátkem dubna 1963 se sny o titulu začaly bortit. Sněhy roztály a s ním se odplavila také forma Leicesteru – v 6 zápasech přišlo 5 porážek, nešťastná sezona navíc vyvrcholila porážkou 1:3 ve finále FA Cupu s Manchesterem United.
[fve]https://www.youtube.com/watch?v=jM2m7SYgu7E[/fve]
Lišky nakonec skončily v lize čtvrté, „zlato“ bral Everton.
„Prostě nám došla šťáva,“ zavzpomínal pro Guardian křídelní záložník Mike Stringfellow. „FA Cup byl tehdy na stejné úrovni jako liga. A to nám nejspíš zbytečně sebralo potřebnou pozornost.“
Největší úspěch v dějinách
Současné „Lišky“ jsou na tom ale o něco lépe – náskok mají pohodlný, ostatní soutěže je navíc trápit nemusí, v FA Cupu už jsou ze hry, do evropských pohárů ani nezasáhly. Přesto může být tehdejší sezona velkým varováním, i letos ještě mohou přijít tři špatné zápasy a náskok může být rázem pryč.
Stringfellow ale věří, že se historie nezopakuje a Leicester to tentokrát zvládne. „Myslím, že by to byl největší úspěch v dějinách anglického fotbalu. Vždyť Leicester by zvítězil v neuvěřitelně těžké konkurenci bohatých klubů plných světových hvězd!“
Přečtěte si taky: Časy se mění: Liga mistrů? Ale jděte! Podívejte se na rozhovor trenéra Leicesteru z léta!
[blog_program_info id=“6895378″]