Když byl trenér Slavie Dušan Uhrin v Mladé Boleslavi vykázán za nemístné poznámky na tribunu a následně mu byl disciplinárkou na dva zápasy zakázán vstup na lavičku, mnozí fanoušci sešívaných propadali panice, jak to jejich tým bez kouče zvládne.
[blog_program_info id=“6622326″]
Jenže trest samotný je spíš výsměchem. Ukazuje se, že pokud chce být český fotbal opravdu profesionálním sportem, tak má stále co dohánět.
V pátečním utkání v Edenu sice Dušan Uhrin usedl do hlediště, ale asi jen metr od slávistické střídačky.
Svého asistenta Petra Čuhela tak měl pěkně pod kontrolou a čile mohl předávat své poznatky na lavičku. Navíc Dušan Uhrin byl s týmem před zápasem i v poločase, takže jediným trestem bylo, že nemohl na pozápasový rozhovor pro televizi.
To je opravdu výsměch. V disciplinárním řádu je ale uvedeno, že trenér nesmí do vymezeného prostoru na hřišti. Má potom cenu takový trest udělovat?
Bez svého kouče přímo na lavičce bude Slavia i ve víkendovém derby na Spartě. Záleží tedy na tom, jak pohotoví byli slávističtí funkcionáři v předprodeji vstupenek. Pokud se jim zadařilo, tak je pravděpodobné, že se bude opakovat komedie ze zápasu se Zlínem a Dušan Uhrin bude mít zase všechno pevně ve své moci.
Jak to mají v Evropě?
Jaký rozdíl oproti „vyspělé“ Evropě! O tom se ostatně před nedávnem přesvědčil trenér Sparty Zdeněk Ščasný. Ten dostal podobný trest za kritiku sudích po utkání základní skupiny Evropské ligy v Tripolisu a při zápasech proti Schalke 04 byl rád, že ho vůbec pustili na stadion.
Tým musel v den zápasu opustit hned po příjezdu na stadion a jeho místo na tribuně museli schválit zástupci UEFA. Zakázaná byla jakákoliv přímá komunikace s asistenty, a to včetně telefonního kontaktu.
A co v Anglii?
Ještě hůře na tom byl nedávno v Premier League dnes už bývalý manažer Chelsea José Mourinho. Ve Stoke na stadion nesměl. Poslední pokyny mohl svým svěřencům dát maximálně cestou v autobuse a zápas sledovat jen v televizi v některém z útulných anglických pubů nebo v hotelovém pokoji. Všechny povinnosti byly tehdy na bedrech asistenta Steva Hollanda.
Tak jako se Zdeňkem Ščasným nebo s José Mourinhem by mělo být s trenéry zacházeno i v českém fotbalovém rybníčku.
Otázkou je, zda má někdo vůli změnit tento bod disciplinárního řádu.
Ale co, fotbal má být zábava a podobné tresty jsou skutečně velmi komické…
[blog_program_info id=“6622326″]