Notice: Undefined index: file in /data/web/virtuals/176397/virtual/www/domains/proo2.cz/wp-includes/media.php on line 1712
Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]SELECT SUM(vote) as sum_votes,
COUNT(vote) as number_of_votes
FROM wp_yasr_log WHERE post_id=37387
AND vote > 0
AND vote <= 5
Zdá se však, že to nikomu nevadí. Znovu se ukazuje, jak pokřivené, až zvrácené je vnímání fotbalové veřejnosti, která na jedné straně toleruje zjevné omyly a na straně druhé pokládá sebemenší chybičku za znak diletantství.
Představte si například, že by šéf letenského klubu Adam Kotalík do médií vypustil toto: „Krejčí je jeden z rošťáků, jehož je třeba mít na krátkém vodítku a ještě v odděleném výběhu od ostatních kanónů jeho ráže. Musíme ho držet nakrátko. A Brabcovi abychom pomalu dali GPS nebo bodyguarda. Několikrát mi oba foukali do balónků. Byli tehdy zelenější než balónky, do nichž dýchali.“
V živých barvách vidím, co by to vyvolalo za poprask.
Fanoušci, novináři a experti by žádali hlavu všech viníků. Při každé příležitosti by se zmiňovalo, jak je možné, že funkcionáři soustavně přehlížejí tak zásadní porušení životosprávy. Takoví hříšníci by se navíc stali psanci v očích těch, kterým leží na srdci osud národního mužstva, jehož jsou tito hráči stabilními členy. A všechno tohle by se dělo naprostým právem.
Jenže když se totéž přihodí v Plzni, přejde se to s úsměvem. Nejspíš proto, že holdování alkoholu se tam stalo jakýmsi koloritem, který k radosti z úspěchu zkrátka patří.
Spousta lidí tak slova generálního manažera Viktorie Adolfa Šádka o zlobivých klucích Milanu Petrželovi a Davidu Limberském bere jako zábavnou historku spojenou s euforií z titulu.
Přečtěte si také: Zimní přestupový příběh je u konce. S novou výzvou jsem hodně spokojený, raduje se sparťan Josef Šural
Tecl, Kopic a ti druzí
Jistě, ten se zapít musí. Jenže v Plzni si někteří hráči zřejmě zvykli na to, že se oslavuje celý rok. A protože to okolí toleruje, jsou z toho pak daleko větší kauzy.
Bodejť by však plzeňští představitelé vyvodili z chování svých zaměstnanců patřičné důsledky, když si všude čtou, jak je v klubu všechno profesionální, zatímco na Spartě pomalu neumějí udělat ani rozcvičku, protože v čele klubu stojí protekční flákači. Taková mediální chiméra by ukolébala asi každého.
A stejné je to s obecným vnímáním přestupové politiky obou rivalů.
Málokdo například řeší totální propadák Stanislava Tecla, za něhož Plzeň vynaložila minimálně 20, ale podle některých údajů až 30 milionů korun. Jihlavský odchovanec dal v barvách Plzně za dva a půl roku pouhých 17 gólů a jako velké zklamání odešel do Jablonce, kde se ho už rovněž chtějí zbavit.
A co Ondřej Vaněk? Na toho Západočeši v létě 2014 získali práva na 55 procent za 20 milionů s tím, že později mohou za dalších 16 milionů mít zbývajících 45 procent. Tím se Vaněk de facto stal nejdražším hráčem v historii Synot ligy. Na podzim se tento bývalý reprezentant ani jednou netrefil.
A s přínosem dvacetimilionové posily Jana Kopice to není o moc lepší. Pouhé dvě branky a jediná asistence v 16 startech je bilance hluboko pod průměrem a také pod možnostmi tohoto talentovaného hráče.
Nevšiml jsem si, že by efekt těchto přestupů někdo výrazně kritizoval.
Zato o Fabrici Picaultovi, Markusi Steinhöferovi, Marku Paixaovi a Francim Litsingim si čtu romány na pokračování. To proto, že jde o posily Sparty, kde je potřeba vždycky najít nějakého obětního beránka. Jednou je to ten, podruhé onen. Společným jmenovatelem je údajná nekoncepčnost a nesystematická sportovní politika.
A tak tito břídilové postrádající jakýkoli smysl pro metodiku a vědecké počínání objevili pro Spartu třeba Wilfrieda Bonyho, který dnes střílí branky v Lize mistrů za Manchester City. Či Léonarda Kweukeho, aktuálně jednoho z nejlepších střelců turecké ligy. Nebo Juraje Kucku, člena základní sestavy slavného AC Milán. Za zmínku jistě stojí i Bekim Balaj, jenž má velkou šanci, že v létě pojede s albánskou reprezentací na mistrovství Evropy. Takový skauting je skutečně pro smích, že?
Přečtěte si také: PILNÉHO domácí hřiště: Šuralův přestup? Každý svého štěstí strůjcem
Cizinci bez rizika
Sparta totiž dlouhodobě sází na cizince, které dokáže levně získávat, a pokud se jim daří, transferuje je s velkým profitem do zahraničí. Ne vždycky se to samozřejmě povede. Důležité ovšem je, že Picault, Steinhöfer, Paixao a Litsingi přišli zadarmo a ekonomické riziko bylo tedy naprosto minimální.
Což je dost podstatný rozdíl v porovnání s velkolepými nákupy, které lze považovat za blamáž. A tím se vracím na úvod k tématu Mahmutovič. Plzeň za něj před rokem zaplatila deset milionů korun. Navíc poslala do Teplic hráčskou kompenzaci v podobě Jakuba Hory. Bosenský útočník dostal podle zákulisních informací luxusní plat ve výši tři a půl milionu korun ročně.
Přečtěte si také: Kauza Josef Šural: Přetahovanou vyhrála Sparta. Jaké jsou reakce fanoušků?
Přestup vyvolal velký ohlas a jako už skoro tradičně byla ve vzduchu cítit nálada, že nemehla ze Sparty zase jednou zaspala a nechala si utéct jedinečnou příležitost. „Plzeň je pořád o krok napřed,“ komentoval to dokonce i exsparťanský kapitán Tomáš Řepka.
Když Mahmutovič v premiéře proti Českým Budějovicím dal jedné z nejhorších obran všech dob branku, Milan Luhový napsal: „Jsem přesvědčen, že Mahmutovič se stane nejlepším střelcem ligy.“
Rok se s rokem sešel a my můžeme bilancovat. Mahmutovič se v 23 startech prosadil jen devětkrát, přičemž v řadě případů skóroval za rozhodnutého stavu nebo proti slabším soupeřům. V evropských pohárech si renomé moc nenapravil. Jedna trefa proti Maccabi Tel-Aviv a pak na celý podzim jako když utne.
Vácha to trefil dokonale
Navíc se ukázalo, jak hlubokou pravdu měl sparťanský záložník Lukáš Vácha, když loni v zimě řekl: „Mahmutovič není hráčem pro Spartu. Hrajeme úplně jiným stylem, než on potřebuje. Do Sparty se nehodí.“ A dodal, že daleko platnější je pro letenský celek kapitán David Lafata: „Vidíte, jak David hraje zády k brance. Nemyslím si, že Mahmutovič je hráč, který by tohle zvládl.“
Ve Spartě to věděli všichni, i hráči. V Plzni to zřejmě zjistili až časem. Přitom bylo evidentní, že Mahmutovičovi svědčí styl, jaký předváděly Teplice – hra na kontry, kdy může čekat kolmou přihrávku do volného prostoru. Plzeň však v drtivé většině zápasů útočí do plných, což je způsob hry, který nesedl ani dalšímu brejkovému útočníkovi Teclovi.
Je s podivem, že Viktoria udělala podruhé tutéž chybu. Navíc trenér Miroslav Koubek potřeboval pracovitějšího útočníka, a proto v rozhodujících momentech upřednostňoval bojovníka Jana Holendu. Brzy se tak ukázalo, že Mahmutovič nenajde v novém působišti potřebné uplatnění. Třeba i proto, že je v průměru třikrát za zápas v ofsajdu.
A tak se velkolepá akvizice po roce s Doosan Arenou loučí a odchází zachraňovat nováčka z Olomouce. Sice jenom na hostování do konce sezony, ale ruku na srdce – letos mu bude 30 let a v konkurenci Michala Ďuriše a Michaela Krmenčíka mu nekyne žádná velká perspektiva. Zejména v klubu, který podruhé za sebou neuspěl v pohárové Evropě a možná bude muset radikálně snížit nafouknutý rozpočet.
Zato Sparta sehrála v Evropské lize dvě skvělé partie se špičkovým bundesligovým celkem ze Schalke, bez porážky postoupila ze základní skupiny a může se těšit na jarní vyřazovací fázi. Nejspíš to bude tím, že v jejím čele stojí lidé, kteří fotbalu nerozumějí ani za mák a neustále jen jezdí na dovolenou.
[poll id=“56″]