Ota Zaremba a celý socialistický blok
Vzpěrač a olympijský vítěz z roku 1980 Ota Zaremba v roce 2006 přiznal, že během kariéry dopoval – a to dokonce se souhlasem a na příkaz jeho tehdejších trenérů.
Svým prohlášením jen potvrdil teorie, že mnoho sportovců z bývalého východního bloku bylo v systematickém dopingu zapleteno.
„K trenérovi cítím absolutní nenávist. Otevřeně nám říkal: Kdo nebude brát, nebude reprezentovat,“ prohlásil v doznání.
Zarembovi je dnes 58, je nezaměstnaný, má potíže s koleny, játry, ledvinami a živí ho částečný invalidní důchod. Ze špatného zdravotního stavu viní právě dopování, nicméně zlaté medaile si pořád váží.
Konkurenta bych stejně neměl. Tehdy to byl souboj nadopovaných vzpěračů.
Ota Zaremba
Ben Johnson a Soul 1988
Jedním z prvních usvědčených a také nejznámějších dopingových hříšníků byl kanadský sprinter a na chvilku i olympijský vítěz ze Soulu 1988 Ben Johnson.
Tehdy vyhrál v novém světovém rekordu (9,79 s), jenže sláva netrvala dlouho.
[fve]https://youtu.be/_SKlNUbyhwA[/fve]
Už za tři dny byl pozitivně testován na zakázaný stanozolol a medaile mu byla odebrána. Johnsonův trenér poté přiznal, že mu látku podával už od roku 1981.
A také pronesl skandální výrok: „Dělal jsem jen to, co všichni ostatní.“
Kanaďan kvůli trestu dva roky nezávodil, jenže po návratu měl dopingový nález znovu.
Verdikt? Doživotní zákaz. Vše má ale relativně dobrý konec: hříšník se před dvěma roky stal tváří antidopingové kampaně Pure Sport.
Tehdy mi to zruinovalo pověst i život. Chci to napravit.
Ben Johnson
Marion Jonesová – sprinterka, co skončila za mřížemi
Americká atletka se stala hrdinkou olympiády v Sydney (2000): získala 3 zlaté a 2 bronzové medaile. Ve spojitosti s dopingem se o ní nicméně mluvilo už od dob střední školy. Spekulace odmítala s tím, že nikdy nebyla testována pozitivně.
Vše se změnilo v roce 2004. Jonesové trvalo ještě tři roky, než se k užívání zakázaných látek sama přiznala. Medaile musela vrátit a za lhaní federálním vyšetřovatelům si dokonce odseděla půl roku ve vězení.
I ona se nakonec z temného období poučila.
Byla jsem pokrytec. Říkala jsem svým dětem, aby dělaly věci správně, ale sama jsem jako atletka dopovala.
Marion Jonesová
Nyní Jonesová objíždí školy, kde se o svůj příběh dělí s mladými atlety.
Lance Armstrong – pád cyklistického poloboha
Příběh cyklistické modly Lance Armstronga je fascinující: v 25 letech mu lékaři diagnostikovali rakovinu, tu zdárně přemohl a na silnici se vrátil ještě silnější – dva roky po nemoci zvítězil na Tour de France.
A nejen to, nejprestižnější závod světa vyhrál hned sedmkrát v řadě!
Jenže z legendy se nakonec stal psanec. V roce 2012 ho z dopingu usvědčila antidopingová agentura USA a jezdec o všechny tituly přišel.
Zprvu obvinění odmítal, nakonec před televizní kamerou přiznal, že dopoval po celou dobu své vítězné šňůry. „Udělal bych to znovu. Tehdy byla taková doba, doping byl všudypřítomný,“ prohlásil letos.
Zřejmě navždy rozdělil cyklistické fanoušky na ty, co jeho úspěchy dál uznávají, protože „to přece dělali všichni“, a ty, kteří v něm vidí podvodníka.
Na motivy jeho příběhu byl letos natočen film Program: Pád legendy, který je právě v kinech.
[fve]https://youtu.be/iPJJofV7Njo[/fve]
Ruská atletika
Tentokrát ne jednotlivec, ale znovu státní systém, jako kdysi v éře studené války.
Mohutným obviněním momentálně čelí ruská atletická federace. Vše zašlo až tak daleko, že antidopingová agentura WADA doporučuje Rusko vyloučit ze světové atletiky – a tedy i z nadcházejících olympijských her v Riu de Janeiru!
A zdá se, že v tom Rusové nebudou sami – podobná obvinění byla nově vznesena i proti Keni.
Kdo by ale čekal, že se Rusové přiznají, je na omylu. Namísto toho totiž vyrazili do protiútoku. „Jsou to hlupáci, kteří nerozumějí laboratorní práci,“ uvedl ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenko.
Tamější ministr sportu Vitalij Mutko zase prohlásil, že se jedná o „politicky motivovanou kauzu“.
Jak tento případ podle vás skončí?