Top 5: Složili jsme pětku nejsilnějších momentů z ragbyového šampionátu

6 týdnů, 48 utkání. Celková návštěvnost 2 477 805 diváků. 2 439 nasbíraných bodů. 271 položených pětek, 194 úspěšných konverzí, 8 gólů ze hry, 224 proměněných trestných kopů. Desítky hodin zábavy a nespočet velkých příběhů. Takový byl ragbyový šampionát 2015.

5. Tým, který vstal z mrtvých

Největší comeback v historii mistrovství světa předvedli Rumuni v zápase proti Kanadě. Tým, který prohrával 0:15, dokázal vstát z mrtvých a fantasticky otočil skóre na konečných 17:15! Na celý obrat jim stačilo pouhých 28 minut.

Někteří hráči vítězství snad ani nechtěli věřit.

4. Šokující představení „Odvážných květů“

Hned druhý den mistrovství světa v ragby přinesl šok. Outsideři z Japonska dokázali s jihoafrickými velikány po celou dobu držet krok, a v posledních minutách hry Springboks dokonce porazili!

Mezi prvním a druhým vítězstvím Japonska na MS v ragby uplynulo 8 741 dní. Na to třetí si počkali už jen dva týdny do zápasu proti Samoe. Udělali si tak krásnou reklamu před domácím mistrovstvím v roce 2019!

3. Tady se nesimuluje, tohle je ragby!

O tom, že ragby skutečně není fotbal, nás ubezpečil Velšan Nigel Owens, který se díky mikrofonům a kamerám připevněným na jeho těle stal nejpopulárnějším rozhodčím v Anglii.

Nafilmuj to takhle ještě jednou a přijď si sem zahrát až za dva týdny, a ne dneska!“ poslal skotského reprezentanta osobitý sudí do fotbalové Premier League, která se běžně na newcastleském stadionu hraje.

2. Infarktový postup australských Wallabies

Austrálie vyhrála čtvrtfinálový zápas nad Skotskem v posledních minutách utkání. O závěrečném skóre 35:34 rozhodl proměněný trestný kop útokové spojky Bernarda Foleyho.

A hlavní postavou utkání byl opět rozhodčí! Craig Joubert za pískotu diváků opustil hřiště poněkud ve spěchu a stal se terčem posměchu nespokojených Skotů.

1. Historicky první obhajoba zlatých medailí

Novozélandští All Blacks na letošním šampionátu potvrdili fenomenální formu a ani jednou nezaváhali. I ti, kdo ragby příliš nefandí, museli slyšet o jejich pověstném předzápasovém rituálu. A takhle si užili letošní poslední haku turnaje – již se zlatými medailemi na krku.

Hlavní hvězdou finálového utkání byla útoková spojka Dan Carter. Byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu a o pár hodin později i nejlepším ragbistou světa. Tím se stal již potřetí v kariéře a vyrovnal tak rekord reprezentačního kolegy Richieho McCawa.

Největším sympaťákem turnaje by ale mohl být vyhlášen Sonny Bill Williams. Po finálovém utkání k němu přiběhl malý fanoušek a od ochranky okusil pořádnou skládku. Dvojnásobný vítěz se ho ale frajersky zastal, a dokonce mu daroval svou zlatou medaili!

„Třeba z něj jednou bude All Black,“ sdělil skromně médiím.