Proti olomoucké Sigmě to byl jeho jubilejní 50. zásah ve sparťanském dresu. Na tohle kulaté číslo přitom spotřeboval pouze 78 zápasů.
Dá se vůbec David Lafata v jeho současné formě uhlídat?
Odpověď zní: Těžko, ale uhlídat se dá teoreticky každý.
Proti mluví fakt, že Lafata se v této sezoně dokázal prosadit po rohovém kopu, po centrech z křídla, přihrávkách za obranu i po střele z dálky.
Takže je komplexní hrozbou, ať už se nachází uvnitř šestnáctky, nebo v jejím okolí.
Další špatnou zprávou pro soupeře je, že spoluhráči Lafatu zásobují skvělými přihrávkami, často hranými naprosto instinktivně.
Jak uhlídat Lafatu?
Rada první
V okamžiku, kdy je míč v křídelním prostoru, si Lafata zpravidla nabíhá na zadní tyč. Přesně tam ho jeho spoluhráči hledají. A to i v situaci, kdy nemají ideální přehled o dění před brankou.
Rada druhá
Stopeři, vždy sledujte Lafatu! Z dohledu ho pustili například stopeři Mladé Boleslavi, nestihli si ho přebrat a bylo to. Především střední obránci by měli za každé situace hlídat Lafatu, ten se totiž umí excelentním způsobem odpoutat od soupeře v pravý čas a tyhle tři čtyři kroky mu zpravidla stačí ke skórování.
Jasně, že existuje pravidlo o křižování krajních obránců, ale v tomhle případě, páni stopeři, všeho s mírou.
Rada třetí
Nezapomínejte, že to Lafata umí i z dálky. Především defenzivní záložníci by se neměli nechat oklamat tím, že Lafata dává drtivou většinu svých branek po zakončení uvnitř šestnáctky. V okamžiku, kdy se dostává za vápnem k míči, raději padat do střel.