Bouřková sezóna je tady, chraňte (nejen) svůj modem

Lightnings_sequence_2_animationLetošní jarní počasí bylo v Česku teplotně nadprůměrné. Čím ale vyniklo především, byl počet bouřkových dní. Úder blesku může však nadělat pěknou paseku a poškodit elektrická zařízení, klidně na kilometry daleko od místa, kam uhodil. Mezi relativně časté oběti bouřek patří i ADSL modemy. K těm může blesk zpravidla dvěma cestami – po elektrickém kabelu nebo po telefonní lince.

Přestože O2 používá bleskojistky a další ochranné prvky, není možné kabelové vedení před nebezpečnými vlivy bouřek stoprocentně ochránit. Nemusí přitom jít jen o přímý zásah. Blesk mnohem častěji způsobí přepětí v síti indukcí, která může snadno zvýšit napětí v kabelech řádově o několik kilovoltů.

Není tajemstvím, že každá bouřka kosí modemy po desítkách. V O2 během léta zaznamenáváme až o třetinu vyšší počet nahlášených poruch internetového připojení. Přitom snažíme klientům zapůjčit náhradní modem po dobu opravy, nebo jim v případě neopravitelné poruchy nabídneme nový modem za zvýhodněnou cenu.

Dá se poškození elektroniky zabránit?
Našim zákazníkům doporučujeme, aby svou domácnost vybavili přepěťovou ochranou pro spotřebiče a elektroniku. Vypadá podobně jako prodlužovačka s několika zásuvkami a lze ji zakoupit téměř v každé prodejně se sortimentem elektro. Při výběru myslete na to, aby do ní bylo možné zapojit i telefonní přípojku. Základní modely se dají pořídit už za několik set korun. Přepěťová ochrana funguje tak, že omezuje napětí a přepěťové proudové rázy. Nejjistější, případně nouzové řešení, pokud přepěťovou ochranu nemáte, je odpojení zařízení od elektrické sítě, v případě modemu i odpojení od telefonního vedení.
schéma zapojení přepěťové ochrany

Krásně nebezpečné blesky
detektor blesků ČHMÚBlesky jsou sice nebezpečné, ale na druhou stranu i krásné. Blesk, který trvá zhruba 25 milisekund, má proud 30 kiloampérů. To platí v případě tzv. negativního blesku, kdy se z mraku vybíjí negativní náboj. Takových blesků je přibližně 95 procent. Naprostou menšinu tvoří mnohem silnější (průměrně 300 kA) pozitivní blesky, tedy vybití pozitivního náboje z mraku do země. Navíc trvají až desetkrát déle a mohou udeřit klidně i několik kilometrů od mraku.
Zajímá vás, kde prší a kde to bouří? S aplikací Meteor ČHMI nebo s online radarem bouřek to budete vědět vždy. Kde to právě blýská prozradí webový detektor blesků Českého hydrometeorologického ústavu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Osobní počítač byl dlouho drahá záležitost. 2. část
Nahoru