V podstatě každý velký výrobce smartphonů inzeruje u novinek jako jednu z nejpodstatnějších věcí umělou inteligenci. Je však umělá inteligence ten důvod, abyste si nový přístroj pořídili? Ano i ne, záleží na vašich preferencích.
Začal to loni Samsung při premiéře řady S24 a byla to trefa do černého. Lidé na integraci umělé inteligence slyšeli a Samsung si před konkurencí vytvořil slušný náskok. Letos při lednové premiéře řady S25 pak schopnosti umělé inteligence dál rozšířil. Samozřejmě konkurence reagovala hned loni a různou podporu umělé inteligence najdeme dnes v prakticky všech nových modelech velkých značek a někdy i u těch menších.
Různé testy pak porovnávají, jak se jednotlivým výrobcům umělá inteligence podařila do jejich systému integrovat a tak dále. Ale to dnes poměřovat nebudeme. Úroveň je prostě různá a různé jsou i požadavky uživatelů, takže zcela relevantní testy je obtížné realizovat.
Umělá inteligence je dost široký pojem
Umělá inteligence ve smartphonu má několik úrovní. Tou první je některý z chatbotů, který vám pomůže odpovídat na otázky, pomůže vám s vyhledáváním na internetu a tak dále. Druhá úroveň je integrace do systému, takže chatbot umí vyhledávat i ve vašich zprávách, mailech, nebo v kalendáři, případně dalších aplikacích ve vašem přístroji. Další položkou je práce s textem a možná nejpopulárnější je schopnost upravovat pořízené fotografie.
Začněme chatbotem. Těch je na trhu už docela dost (Chat GPT, Copilot a další) a najdete i bezplatné. Buď je můžete používat přes prohlížeče, pohodlnější je to pak přes jejich aplikace. Ale zároveň počítejte s tím, že i u těch bezplatných existují výkonnější verze za měsíční předplatné. My však zůstaneme u těch bezplatných. S chatbotem, tedy jakýmsi virtuálním asistentem nebo asistentkou si můžete psát nebo si s ním můžete povídat. To lze většinou i hezky česky.
Od konce ledna letošního roku je však k dispozici umělá inteligence Gemini od Googlu, která si umí i česky povídat a dokonce umí pracovat i s aplikacemi v telefonu. Jistě správně tušíte, že s těmi od Googlu. Gemini si stačí stáhnout z aplikačního obchodu, základní verze je zdarma. A platí to pro Android i iOS. Takže prakticky každý teď může mít umělou inteligenci v telefonu a klidně i několik let starém a zdarma.
Popovídejte si česky s chatbotem
Když aplikaci spustíte, tak se otevře základní textovací pole. Ale když stisknete ikonu vpravo dole s třemi čárkami a hvězdičkou, tak se přepnete do komunikačního režimu. A v češtině si můžete s chatbotem povídat. Funguje to výborně, tedy určitě po technické stránce, odpovědi si hodnotit nedovolíme, hodně bude záležet i na otázce. V každém případě to, co si s chatbotem popovídáte, najdete následně v textovém přepisu. Jak otázky, tak odpovědi.
Gemini pak umí i pracovat s aplikacemi Googlu. Jestliže česky mluvícího chatbota už můžete stahovat, tak tato další funkcionalita bude k dispozici postupně v nejbližších týdnech. Přednost mají Androidy. V každém případě se pak můžete chatbota ptát na plány ve vašem kalendáři, na maily nebo na zprávy. Ale pozor, platí to jen pro aplikace Googlu, případně nativní aplikace Androidu. Pokud budete používat jiný emailový klient, tak do něj už Gemini neuvidí.
Hlubší integrace do telefonu
A to by právě měla být výhoda nových Samsungů S25 a zřejmě později i dalších modelů značky. Samsung částečně využívá i Gemini od Googlu, ale má i vlastní vrstvu umělé inteligence s vlastním asistentem. Asistenti pak vidí do mnohem širšího spektra aplikací a třeba vám automaticky připraví agendu na následující den. Dále můžete pracovat s textem, nechat si vytvořit výtah z něj a tak podobně. A nebo vám mezi tisíci fotek najde tu s kočárkem.
Takové funkce nabízí do určité míry i konkurence, ale protože umělá inteligence pracuje s jazykem, tak ne vždy je to česky. I u Samsungu některé funkce v češtině teprve přijdou, podobně jako tomu bylo u první generace loni.
Vlastně nejuniverzálnější jsou kouzla s fotografiemi. Tam jazyk nehraje roli, takže je to nástroj pro každého. Jenže i zde záleží na řešení jednotlivých značek, výsledky nejsou stejné. Což je i logické, když výrobci nepoužívají stejnou umělou inteligenci. V každém případě, když vše dobře funguje, tak si z fotky vymažete nechtěný objekt, třeba ostatní lidi, nebo vylepšíte kvalitu snímku a tak dále.
Vyzkoušejte a rozhodněte se
Celkově platí, že umělá inteligence je velmi praktický pomocník, ale stále se na ní nelze plně spoléhat. Což si může s nejrůznějšími chatboty ověřit snadno každý. V mobilu pak lze využít i další funkce, často velmi praktické, ale pro každého to není. Proto při výběru nového přístroje si sami uvažte, nakolik je umělá inteligence pro vás důležitá a nakolik jí využijete (ale určitě to vyzkoušejte). Výrobci často umělou inteligenci dávají jako největší inovaci nového modelu, a ten kdo ji nevyužije, může hodně ušetřit za předchozí model, který přitom má často dost podobné parametry. A zmíněné Gemini v něm bude fungovat také.