Menu Web OOO2

Co si vybrat? Chytré hodinky, nebo jen náramek, nebo nějakou specialitu?

Co si vybrat? Chytré hodinky, nebo jen náramek, nebo nějakou specialitu?

Pokud se právě rozhodujete, že si na zápěstí pořídíte chytré zařízení a nevíte jaké, tak se vám pokusíme poradit. A především se vyznat v tom, co od jakého zařízení lze očekávat. Výběr je totiž přepestrý.

Trh nabízí nepřeberné množství chytrých zařízení na ruku. V podstatě mají jednu věc společnou a tou je komunikace se smartphonem. A ta je v mnoha ohledech klíčová, ač samozřejmě lze chytré hodinky používat i samostatně. Ale jen v nejvyšších kategoriích to dává smysl, u těch levných se z nich stávají obyčejné (obvykle) digitální hodinky s pár funkcemi navíc. Na trhu jsou i speciální kategorie, které vám také představíme.

Asi nejjednodušší rozdělení je podle ceny. Nejlevnější chytré náramky a i hodinky pořídíte už za stokoruny, ale reálně u značkových produktů počítejte s cenou od tisícikorunu výše. Chytré hodinky od známé značky startují na částce přibližně 2 500 korun, i když v akcích se lze dostat i na pouhé dvě tisícovky. Naopak ty nejdražší modely stojí hodně přes 20 000 korun. Ale většinou se vejdete do nějakých 12 000 korun.

Menší cenové rozdíly, větší ty funkční

Celkově tak platí, že chytré hodinky začínají na nižších cenách než smartphony a ty nejdražší jsou stále o poznání levnější než drahé smartphony. Jenže v případě smartphonů, alespoň teoreticky, platí, že ty nejlevnější a nejdražší umí v rámci operačního systému skoro to samé. U hodinek tomu tak není. Rozdíly jsou mnohem větší a důvodem jsou právě rozdíly v operačním systému, ale i v hardwaru.

Ty nejlevnější chytré náramky a hodinky neznámých čínských výrobců koupíte třeba na čínských internetových obchodech opravdu extrémně levně. Ale asi každému je jasné, že chytré hodinky za 100 korun – ano, i za takovou cenu je seženete – toho moc umět nebudou. Vlastně budete rádi, že nějak fungovat budou. V tomto segmentu nelze dobře poradit, protože co je v nabídce čínských obchodů dnes, nemusí za 14 dnů platit. Ale ano, třeba v kategorii 500 až 1 000 korun už lze najít docela funkční modely. Ovšem jen na vlastní riziko.

Honor Choice Zdroj: hihonor.com

Náramek nebo hodinky?

My se soustředíme na značkové produkty běžně dostupné v tuzemských prodejnách. Zde seženete nejlevnější náramky od tisícikoruny a hodinky od 2 000 korun. A jaký je mezi nimi rozdíl? Vlastně moc velký ne. Hlavní je v designu. Náramky se obvykle nabízí v podlouhlém designu pouzdra, kdy je jeho šířka jen o málo větší, než je šířka řemínku. Hodinky pak mají širší, spíš čtvercové pouzdro nebo pouzdro kulaté.

Tipy od O2

Chytrý náramek Samsung Galaxy Fit 3 za 1 499 Kč

Chytré hodinky Honor Choice Watch za 2 299 Kč

Chytré hodinky Xiaomi Watch 2 Pro za 5 899 Kč

Chytré hodinky s mobilní konektivitou Apple Watch 8 Cellular za 8 989 Kč

Což má vliv na velikost displeje, který je v drtivé většině u hodinek větší než u náramku. V obou případech je dotykový a představuje hlavní ovládací prvek. A logicky, větší displej toho umí víc zobrazit a lépe se s ním pracuje. Větší pouzdro hodinek také pojme větší baterii, takže se můžete těšit na delší výdrž baterie. Obě zařízení vám změří základní životní funkce, tedy tep nebo okysličení krve, pohlídají spánek, ale především vám budou měřit sportovní aktivity. Dnes i levné náramky a hodinky mají programy pro desítky sportů. A v obou případech dostanete zařízení, s kterým můžete i do vody. Ne na potápění, ale plavání by měla zvládnout.

Honor Choice Zdroj: hihonor com

Potřebujete GPS?

Některé dražší náramky a větší část i levných hodinek má i vestavěné GPS, což znamená, že tyto přístroje umí i samostatně zaznamenávat pohyb. Jinak u sebe musíte mít stále připojený smartphone. Ale pokud chcete úplně soběstačné hodinky, tak o těch až později. To je jiná kategorie za jiné peníze. Zpět k levným přístrojům. Zde mají některé chytré hodinky ještě jednu výhodu a tou je možnost telefonování. Mají totiž mikrofon a reproduktor, takže s telefonem v kapse přes ně můžete telefonovat. Chytré náramky v drtivé většině touto schopností nedisponují.

Pokud to tedy shrneme, tak chytré náramky a levné chytré hodinky se od sebe zase příliš neodlišují. Spíš jde o to, co vám bude víc vyhovovat a jestli si budete chtít připlatit několik stokorun připlatit za větší displej, baterii a funkce volání nebo vestavěné GPS. A proč si jsou obě kategorie tak podobné? Protože mají obvykle vlastní operační systém a možnosti nahrávání dalších aplikací než těch vestavěných je více či méně omezené. Hodně záleží na ekosystému výrobce a jeho podpory pro daná zařízení.

Plnotučné chytré hodinky

Pokud chcete větší funkcionalitu, především možnost dohrávání dalších aplikací do hodinek, tak volte modely s otevřeným operačním systémem od Googlu nebo Applu. Takové hodinky pořídíte zhruba od 4 000 korun výše, u Applu od 7 000 korun, ale neplatí to absolutně. Některé výprodejové s Android Wear od Googlu mohou být i levnější, a naopak některé značky i u drahých hodinek stále sází na vlastní operační systémy. I u nich lze dohrávat aplikace, ale výběr může být menší.

Za přípatek dostanete lepší a větší displeje, víc senzorů, třeba i pro měření EKG, ve výjimečných případech i pro měření krevního tlaku s nafukovacím řemínkem. Vylepší se i konektivita, vedle standardního Bluetooth, které mají i ty nejlevnější přístroje pro spojení s mobilem, mají plnohodnotné chytré hodinky i wi-fi. Také dostanete lepší provedení samotného pouzdra, často s prémiového kovu. Víc bočních ovládacích prvků a tak dále.

Platí, že pokud s chytrými hodinkami začínáte, tak nemiřte zbytečně vysoko. Byla by škoda, aby hodinky za tisíce ležely doma v šuplíku. Popravdě, když zvolíte základní chytrý náramek od Samsungu nebo levné hodinky od Xiaomi, tak v pohodě dostanete základní funkce a pak se můžete rozhodnout pro lepší řešení.

Hodinky co nahradí smartphone

Tím lepším řešením mohou být chytré hodinky s mobilní konektivitou. V podstatě takové umí fungovat samostatně bez smartphonu a vlastně ho nahradí. Což může být praktické, když třeba nebude chtít brát smartphone do lesa nebo večer do baru. Smarpthone je těžký, v kapse může překážet, respektive se po bujaré noci může z kapsy vytratit. To hodinky z ruky setřesete jen stěží.

Pokud takové hodinky chcete, tak musíte hledat modely s LTE konektivitou. Tak se totiž označují. Výběr však není tak pestrý, především to budou hodinky od Samsungu a Applu. Obě firmy většinu modelů nabízí s wi-fi konektivitou nebo s LTE konektivitou (i zde je wi-fi). Mobilní konektivita vyžaduje SIM, v hodinkách v podobě eSIM. A pozor, aby to celé dávalo smysl, musí to být speciální duplicitní eSIM k vaší hlavní kartě. Pokud však máte mobilní tarif od O2, máte díky nové funkci O2 Connect jedno připojené zařízení zdarma. Nemusíte tak platit za další tarif do hodinek.

Pak totiž můžete nechat telefon doma a na hodinky se vám kdokoliv dovolá nebo vám přijde SMS či zpráva na nějaký messenger. O2 nabízí takové eSIM pro hodinky od Samsungu i Applu. Samozřejmě pamatujte na to, že malý displej hodinek není to samé, co velký displej smartphonu. Takže textová komunikace je opravdu nouzové řešení, ale je možné. A i výdrž je při mobilní konektivitě omezená. Takže celou dovolenou jen s hodinkami asi nezvládnete. To celé samozřejmě není zadarmo, příplatek za verzi hodinek s mobilní konektivitou je obvykle okolo 1 500 korun a více.

Apple Watch 8 Cellular Zdroj: apple com

Speciality

Doposud jsme se věnovali chytrým náramkům a hodinkám s dotykovým displejem. Tedy v podstatě moderním digitálkám od značek, které se zabývají elektronikou. Ale to není jediná možnost, kterou chytré hodinky nabízí. Ale je to rozhodně ta nejčastější možnost. Na trhu jsou však i chytré hodinky od hodinářských firem, které se stále převážně věnují klasickým hodinkám. Ceny jsou obvykle vyšší, ale zase dostanete poctivé hodinářské dílo, alespoň co se zpracování a materiálů týče.

Buď to budou klasické chytré hodinky s dotykovým displejem, takové nabízí třeba Tag Heuer, nebo si můžete pořídit opravdové ručičkové hodinky s malým displejem. Vždy dostanete senzory měřící aktivitu a k tomu klasické hodinky s chytrými funkcemi. Třeba Festina má takový model v ceně lepších Apple Watch. Displej je malý a není dotykový, ale ovládání přes korunku je funkční a na displeji lze vše potřebné snadno přečíst. Podobné hodinky má v nabídce u Garmin nebo značka Withings.

Podstatné je, že v takových hodinkách je klasický QUARTZ hodinový strojek a výdrž hodinek jako hodinek je tak ohromná. A ony klasické mechanické ručičky při použití displeje nepřekáží, nastaví se mimo něj.

Něco pro děti a jejich rodiče

Dětem samozřejmě můžete na ruku připojit chytrý náramek, který svou velikostí padne lépe než obvyklé chytré hodinky. Ale praktičtější, především pro malé děti, jsou speciální dětské chytré hodinky. Ty jsou designované speciálně pro děti, ale zároveň pro jejich rodiče. Mají totiž mobilní konektivitu, ale pomocí klasické SIM. Rodiče tak mají přehled, kde se děti nacházejí a mohou si spolu zavolat. Hodinky vlastně nahrazují mobil a tím myslíme klasický mobil, nikoliv smartphone.

Cenově jsou velmi dostupné a díky nové nabídce tarifů O2 můžete získat do hodinek SIM zdarma bez měsíčního poplatku v rámci svého tarifu.

Dětské hodinky Lamax Zdroj: Lamax

Dětské hodinky Lamax III Zdroj: Lamax

autor článku