To nejlepší z Oscarových vítězství již nyní v O2 Videotéce 

Připomeňte si ty nejvýznamnější filmové snímky, které během posledních třiceti let vyhrály Oscara v kategorii Nejlepší film roku. O2 Videotéka vám v týdnu před vyhlášením vítězů aktuálního 95. ročníku přináší tematický balíček To nejlepší z Oscarových vítězství. Můžete tak od 6. března 2023 zhlédnout ty nejlepší z nejlepších. 

Cenu Oscar v kategorii Nejlepší film roku získává… 

Hluboce šokující až nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech – to je Schindlerův seznam pod režijní taktovkou Stevena Spielberga. Film si v březnu 1994 odnesl sedm zlatých sošek včetně toho za nejlepší film roku. Překvapením ale tenkrát bylo, že ani jeden z výrazných herců – ani Liam Neeson za roli Oskara Schindlera, ani Ralph Fiennes v roli Amona Götha – neproměnil svou nominaci v hereckých kategoriích. Tu hlavní ovládl Tom Hanks za roli ve snímku Philadelphia a vedlejší kategorii Tommy Lee Jones za roli v thrilleru Uprchlík.  

V březnu roku 2001 to byl Gladiátor v režii Ridleyho Scotta s vynikajícím Russelem Crowem v hlavní roli a nezapomenutelnou hudbou Hanse Zimmera, kdo si odnesl zlatou sošku za nejlepší film. Nechal za sebou mnoho výrazných filmů a zvítězil například nad Erin Brokovich Stevena Soderbergha nebo Čokoládou Lasse Hallströma. A byl to právě životní herecký výkon hlavního představitele, který se opravdu stal Gladiátorem. Toho si povšimla i filmová akademie, která právě jemu udělila cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.  

Rok 2003 se nesmazatelně zapsal do historie cen americké filmové akademie. Třetí díl ságy Pán prstenů: Návrat krále v režii Petera Jacksona totiž proměnil všech svých jedenáct nominací. Odnést si jedenáct sošek se v historii kinematografie povedlo do té doby pouze dvěma dalším filmům. Prvním je historický velkofilm Ben-Hur z roku 1959 s Charltonem Hestonem v hlavní roli. Druhým pak v roce 1998 ikonické dílo režiséra Jamese Camerona Titanic. 

Byl to právě Titanic, který ovládl 70. výroční ceny filmové akademie. V březnu roku 1998 zinkasoval taktéž jedenáct cen. Celkově byl ale nominovaný ve více kategoriích oproti Návratu krále, a to ve čtrnácti. Tato epická romance nejenže prakticky přes noc udělala světové hvězdy z ústřední herecké dvojice Leonarda DiCapria a Kate Winslet, ale na dlouhou dobu se stala nejvýdělečnějším filmem vůbec. Z trůnu ji sesadil až v roce 2010 snímek Avatar, který také napsal a režíroval James Cameron. Jeho pokračování Avatar: The Way of Water je součástí letošních nominací a po právu se od něho letos hodně očekává. 

Životopisné filmy o slavných osobnostech hudebního světa – podobně jako letos nominovaný snímek o králi rock’n‘rollu – se vždy výrazným způsobem zapsaly do historie výročních cen americké filmové akademie. Z těch nejopěvovanějších filmů, které si odnesly sošku za nejlepší film, je možné uvést například snímky Bohemian Rhapsody nebo Ray.  

Tyto snímky mají mimo jiné společné to, že nominace se dočkali i představitelé hlavních rolí. Jak Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho v roce 2019, tak i Jamie Foxx v roce 2005 za roli legendárního klavíristy a zpěváka Raye Charlese uspěli a nominaci proměnili. Již 13. března 2023 se rozhodne, zda bude stejně úspěšný i Austin Butler, který je nominován právě za roli Elvise Presleyho.

Připravte se na červený koberec. Nenechte si ujít tyto a další oscarové klenoty v O2 Videotéce v rámci toho nejlepšího z Oscarů. Nalaďte se na hvězdnou vlnu, která vyvrcholí již 13. března 2023 během slavnostního vyhlášení vítězů 95. ročníku udílení těchto prestižních filmových cen.  

Související článek Halloween je za dveřmi. Ponořte se do světa duchů, upírů a záhadných příběhů
Nahoru