V O2 již pátým rokem spolupracujeme s motolskou fakultní nemocnicí na projektu tzv. novorozenecké televize. Zdejší novorozenecké oddělení ve spolupráci s Nadačním fondem „N“ svůj kamerový systém zajišťující online přenosy z inkubátorů nyní rozšířilo i na nově zrekonstruovanou Jednotku specializované péče v rámci Novorozeneckého oddělení s jednotkou intenzivní a resuscitační péče.
Online přenosy z inkubátorů běží na síti O2, kterou pro tento účel poskytujeme zcela zdarma. „Videopřenosy z inkubátorů jsou krásným příkladem propojení telekomunikací se zdravotnictvím, které díky rozvoji 5G sítí bude stále častější. Těší nás, že díky našemu spolehlivému internetu mohou být rodiče s dětmi prakticky každý den už od narození. Vnímáme to jako malý, ale přínosný příspěvek k fantastické práci lékařů a zdravotního personálu,“ popisuje ředitel komunikace a CSR v O2 Hany Farghali.
„Na našem oddělení jsou kromě předčasně narozených dětí hospitalizovány i děti s vrozenými vývojovými vadami či jiným vážným onemocněním, a to z celé České republiky. Jak všichni víme, samotný proces léčby nespočívá pouze v rovině medicínské, ale rovněž důležitou součástí je i psychika rodičů a dětí, a proto se snažíme o zajištění co možná nejdelšího kontaktu mezi nimi,“ uvádí doc. MUDr. Jan Janota, primář novorozeneckého oddělení FN Motol.
Jak přenosy fungují?
Kamerový systém je tvořen malou kamerou Axis na pohyblivém rameni, která v předem určenou dobu snímá konkrétní inkubátor s miminkem a přenáší video přenos bez zvukového záznamu rodičům a příbuzným prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu či počítače. Kamerový systém je připojen k internetu prostřednictvím nezávislé sítě LAN, kterou i zajišťuje společnost O2. Na Novorozeneckém oddělení FN Motol je v současné době k dispozici 31 kamer, z toho je 25 v aktivním provozu. Do budoucna je počítáno s využitím maximálního počtu.
„Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli i tentokrát zafinancovat pořízení dalších 16 kusů zařízení Axis a rozšířit tak počet inkubátorů a vyhřívaných lůžek, kde se mohou rodiče přes online aplikaci podívat, jak se daří jejich dětem a být s nimi zase o chvilinku déle,“ říká předsedkyně Nadačního fondu „N“ Petra Havlenová Mazačová, která si funkci kamerového systému měla možnost osobně vyzkoušet na jaře roku 2019.
Kamerový systém opět technicky zajistila společnost NetRex s použitím kamer Axis, a to především pro vysokou kvalitu obrazu a spolehlivost zařízení. „Za společnost NetRex máme ohromnou radost, že naše řešení dokáže pomáhat rodičům novorozenců v této nelehké situaci, kdy nemohou být se svým miminkem v osobním kontaktu. Jsme rádi, že jim naše technologie dokáže zprostředkovat alespoň kontakt přes kameru a mohou být tímto způsobem nablízku. Rádi tuto aktivitu podporujeme a budeme tak činit i nadále, „ uvádí Patrik Hrubeš, marketingový manažer společnosti.
„Pouto mezi matkou a dítětem, potažmo rodičem a dítětem hraje ve vývoji našich novorozenců velmi důležitou roli. Právě díky kamerovému systému můžeme rodičům poskytnout více času s jejich dětmi, popřípadě umožnit alespoň vizuální kontakt pro rodiče a příbuzné, kteří nemohou být přítomni na oddělení,“ shrnuje roli kamer doc. MUDr. Jan Janota, primář novorozeneckého oddělení FN Motol.